• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zábavní vědecké centrum v Liberci zažilo o prázdninách rekordní návštěvnost

  27.8.2023
  Doris Drienová

  Rekordní návštěvnost zažilo o letošních prázdninách liberecké zábavní vědecké centrum iQLandia, které patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Libereckém kraji. Červencová návštěvnost 50.000 turistů byla na úrovni minulých let. V srpnu, který bývá tradičně silnější, se dostala k 60.000 lidí, což je o několik procent víc než v předchozích letech.

  Novinářům to řekl ředitel centra Pavel Coufal. Spokojeni jsou s návštěvností také například na hradě a zámku Frýdlant, naopak méně lidí bylo v létě v harrachovské sklárně nebo u Máchova jezera.

  Hlavně v deštivých dnech, jaké byly v první polovině srpna, bývá podle Coufala návštěvnost extrémní. „Hodinu po otevření je mnohokrát centrum již na hranici kapacit. Často dochází i k uzavírkám, kdy regulujeme počet vstoupivších podle vystoupivších,“ doplnil ředitel centra. Rekordním dnem byl podle něj 1. srpen, kdy přišlo přes 6000 lidí. „To je trojnásobek standardních srpnových dní, tento den byl za poslední roky rekordní,“ dodal Coufal. Nad 5000 lidí se podle něj kvůli deštivému počasí návštěvnost dostala také od 5. do 7. srpna.

  Liberecké science centrum je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které vznikly za přispění evropských peněz. Na ploše zhruba jednoho hektaru je v 11 expozicích 400 většinou interaktivních exponátů a ve střešní kopuli planetárium. Loni centrem prošlo 460.000 lidí. Největším lákadlem je humanoidní robot TheSpian, Teslův transformátor nebo gyroskop. „Lákaly také science show, ale i workshopy v laboratořích a badatelské aktivity, velkým lákadlem je i loni otevřená expozice o matematice,“ dodal Coufal.

  Lepší návštěvnost hlásí letos i hrad a zámek Frýdlant, který také patří do desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v kraji. Jeden z nejrozsáhlejších památkových celků v severních Čechách spojuje středověký hrad a renesanční zámek. Před letošní sezonou prošla expozice zásadní proměnou. „Návštěvnost je zatím o nějakých 18 až 19 procent lepší než loňská,“ řekl kastelán Jiří Holub. I na Frýdlantu zažili největší nápor při srpnovém ochlazení. V deštivých dnech prošlo areálem až tisíc návštěvníků a průvodci se nezastavili. Teď mají podle Holuba denně kolem 300 až 600 turistů.

  Na covidovou úroveň se naopak zatím nedostala sklárna v krkonošském středisku Harrachov, do které v minulosti zamířilo až 60.000 turistů za rok. „Pořád jsme zhruba na polovině, přibylo sice českých a polských turistů, Němci se ale stále nevrátili v takové míře jako dřív, ti přitom nejvíc utráceli,“ řekl majitel sklárny František Novosad. Turisté podle něj také méně utrácejí, ukazují to tržby v podnikové prodejně. Jen o pivo, které ve sklárně vaří, je podle Novosada zájem stabilní.

  Méně lidí také přijelo strávit dovolenou k Máchovu jezeru, ani v tropických dnech nebyly tamní pláže tak plné, jak byli v minulých letech provozovatelé zvyklí. „Nevím, jestli lidi odjeli k moři nebo šetří, ale máme míň ubytovaných i míň lidí na lodích. Tam to ale bude proto, že v tom horku jsou lidé raději na pláži a ve vodě. Když se ale díváme z lodě na pláž, tak ani ty nejsou plné,“ řekl Vladimír Reichert, předseda představenstva Regaty Máchovo jezero, která lodní dopravu, ale také třeba Kemp Klůček u jezera provozuje.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte