25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Začala sezóna medvědího česneku. Kam na divoké lupení a co z něj připravit

Medvědí síla a skvělá česneková chuť. Rostoucí obliba receptů našich babiček vzkřísila toto léčivé lupení a vrátila jej zpátky do kuchyně, kam po právu patří. Divoký česnek už vykukuje ze země, zanedlouho na něj sběrači budou pořádat nájezdy. Získejte trochu náskok – poradíme, kam na něj zajít a jaké pokrmy připravit.

Reklama

Stačí promnout list…

Druhů divokého česneku je několik – viniční vypadá trochu jako širší tráva, česnek podivný má zase kopinaté listy, medvědí česnek má listy vejčitého tvaru. Ať  už se vydáte pro kterýkoli z nich, dejte pozor, aby se nepopletly s jinými bylinami. Nejčastější je záměna za listy bledulí nebo konvalinek. Divoký česnek ale prozradí jeho vůně. Stačí promnout list v prstech a hned je jasné, jestli jste narazili na správný zelený životabudič.

5 bylinek, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Používáte je?

Medvědí česnek má rád vlhko

Medvědí česnek má rád vlhko. Najdete jej tedy hlavně ve vlhkých, živinami bohatších lesích, hlavně luzích spíše v nížinách. Pokud jste z Moravy, máte vyhráno. Na Moravě a v severovýchodní části Čech medvědího česneku najdete obecně více než v jihozápadní části Čech. Výjimkou nejsou ani celé lesní česnekové plantáže. Ty, které se nacházejí mimo přírodní rezervace, jsou bohužel v poslední době drancovány nájezdy sběračů.

  • Věděli jste, že: Podle legendy je medvědí česnek první rostlinou, kterou medvěd sežere po probuzení ze zimního spánku. Proto si tato rostlinka vysloužila svůj přívlastek medvědí.

A pokud o žádném česnekovém nalezišti ve svém okolí nevíte, můžete si divoký česnek i vypěstovat. S tím medvědím to bude trochu složitější, má totiž větší nároky na světlo a stín. Pokud ale sáhnete po česneku podivném, který je velmi invazivní, můžete mít napřesrok česnekovou zahrádku. Roste i v parcích, v Praze například na Petříně nebo v Divoké Šárce.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

K masu i na chleba

Divoký česnek se dá použít všude tam, kam dáváte špenát nebo pažitku a samozřejmě klasický česnek. Dochutíte s ním prakticky jakýkoli pokrm a výhodou je, že je jemnější. Výborně se doplňuje například s jehněčím masem. Přidejte jej i do polévek, pomazánek a omáček. Nejlépe chutná ale na čerstvém chlebu s tvarohem, máslem nebo sádlem.

Medvědí česnek se uchovává velmi jednoduše. Listy vydrží dlouho čerstvé i v lednici. Pokud si ale chcete lupení plné vitamínů dopřávat po celý rok, listy spařte, přeceďte a zamrazte. Jednoduchá je i příprava zeleného česnekového pesta. Listy česneku rozmixujte společně s hrstí piniových nebo kešu oříšků, trochou olivového oleje a špetkou soli.

Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

Zelený detox

Divoký česnek je přírodní antibiotikum s výraznými desinfekčními účinky. Vedle toho obsahuje i velké množství vitaminu C. V lidovém léčitelství se listy používaly ke snížení krevního tlaku, při bolestivých křečových žílách, ale i k detoxikaci ledvin a močového měchýře. Povzbuzuje srdeční činnost a pomáhá při potížích s trávením.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama