35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Žádný světec nebo válečník. Celebritou je obyčejná kostka cukru

Další fotky

Dámský nedělní dýchánek je v plném proudu. Dnes poprvé na zahradě. Je krásný, jarní den, sluníčko konečně hřeje a káva bude jistě všem náramně chutnat. Služka sklízí v jídelně ze stolu a paní továrníková se tedy uvolila osobně kávu uvařit. Konečně se bude moci pochlubit novým servisem z luxusního porcelánu, který ji manžel přivezl nedávno z Vídně. Ještě naplnit cukřenku a služka může servírovat. Krucinál, zakleje paní továrníková úplně nespolečensky, a upustí nůž. Z cukrové homole neubyl ani kousek a paní továrníková si otírá krvácející prst krajkovým kapesníčkem. Tak takhle by to dál nešlo!

Reklama

Takhle se to mohlo zcela jistě odehrát. Nacházíme se v Dačicích, a píše se rok 1841. Rakouský ředitel dačického cukrovaru, Jakub Kryštof Rad, byl mužem na svém místě. Žil svojí prací a cukrovar zvelebil na světovou úroveň. Do Dačic přišel v roce 1840, a již o dva roky později poháněl potřebné stroje první nainstalovaný parní stroj. Cukrovar zásobil jižní Moravu a rakouské pohraniční oblasti.

Nevýhodou pro spotřebitele, jak bychom řekli dnes, byl tvar finálního výrobku. Byly to cukrové homole, z kterých se musel cukr odsekávat a porcovat na menší kousky, což bylo velmi nepraktické. Teprve nůž v prstu paní továrníkové Juliany Radové odstartoval výrobu cukru, tak jak ho známe dnes.

Kdysi jsme bývali cukrovarnickou velmocí. Dnes jsou v areálu čakovického cukrovaru ubytovny

Pan ředitel a vynálezce se zamyslel a výsledkem jeho myšlenek byl první lis na kostkový cukr. Mosazná deska s několika stovkami otvorů se vyplnila sypkým cukrem a lis vykonal svou práci. Vyrobené kostky se vytlačily na dřevěnou podložku, kde probíhalo dosušování. První balení s kostkami bílé a červené barvy dostala paní továrníková jako dárek již za několik měsíců po svém zranění.

Pan ředitel byl pragmatik a svůj vynález si nechal patentovat. Patent mu byl udělen v roce 1843, a Kryštof Rad jej obratem prodal cukrovaru za dvanáct tisíc zlatých. Byl ředitelem, nikoliv majitelem, a myslel na zadní kolečka.

FOTO: kostkový cukr

kostkový cukr - pomník kostky cukrukostkový cukr - Dačicekostkový cukr - sekáček na cukrkostkový cukr - cukrové homolekostkový cukr - retro cukr
Další fotky
kostkový cukr - muzeum cukru v Dačicíchkostkový cukr - Jakub Kryštof Radkostkový cukr - Dačický cukrovarkostkový cukr - patent pana Radakostkový cukr - známka

Dačický cukrovar dodával tento výrobek na trh v bedničkách s označením Čajový cukr, nebo také Vídeňský cukr. Bednička stála necelé dvě zlatky, což bylo tehdy opravdu dost peněz. Cukrovar měl bohužel jedinou nevýhodu. Ležel mimo oblasti, kde se pěstovala cukrová řepa, a cukr se musel dovážet z velkých vzdáleností. Tato nevýhoda byla tak značná, že pan Kryštof Rad, tři roky po svém patentu, rezignoval na svoji funkci ředitele a vrátil se do Vídně.

Jeho jméno upadlo na čas do zapomenutí. Naštěstí historici nemají tak krátkou paměť, a ve dvacátém století bylo prvenství pana ředitele Rada znovu potvrzeno a zároveň i oceněno. Dnes stojí v Dačicích velmi zajímavý pomník. Žádný světec nebo válečník, kynoucí kolemjdoucím. Tou celebritou je obyčejná kostka cukru. Připomeňte si pana ředitele Jakuba Kryštofa Rada, až si budete sladit ranní kávu.

Před 43 minutami
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 2 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama