4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Záhadné prvky solík, chluzík, brudík a kazík? Kdepak. Věda se naučila mluvit česky

Maturita se blíží a vy jste se přes veškerá pokušení a svody nočního města konečně rozhodli učit. Češtinu už máte nabiflovanou, matematiku si necháváte na poslední chvíli, protože se stejně naučit nedá a tak jste se rozhodli pro chemii. Ta vás, bohužel, čeká také. Učebnice s potrhanou vazbou a zažloutlými listy. Bůhví, kde jste ji na půdě vyštrachali. Chvíli čtete, ale pak znejistíte. Nerozumíte naprosto ničemu. Pro jistotu se podíváte pozorněji. Ta kniha byla vydána v Praze v 19. století. Je to přeci psané česky. Nebo není? Učebnice s názvem Lučba minerální.

Reklama

Mředil k prvkům jiným se chová jako solík, chluzík, brudík a kazík. Jestli též plynný, dává s vodíkem kyselý mředev,totiž vůbec zlopověstnou smrtvodku a slučuje se též s kovy a dává též mředníky, podmředníky a nadmředníky.

 

Jaká je rovnost mezi vědátory a vědátorkami? Odpověď hledali chemici a chemičky

 

Hrůza a děs, že?  To je jenom kratičká ukázka z knihy autora Karla  S.  Amerlinga, jinak velmi pracovitého a vzdělaného pána. Přesně tak by zřejmě vypadaly učebnice chemie i dnes, nebýt Jana Svatopluka Presla. A nejen chemie, ale i botaniky, zoologie, mineralogie. Není zde prostor vyjmenovat všechny úpravy vědecké terminologie, které používáme dodnes.

 

Tajemství, pokusy, objasněné záhady? Pražská Noc vědců bude plná překvapení.

 

Dobře tedy, tak maličkou ukázku. V zoologii to byla třeba lama, bobr, dikobraz, vorvaň, zubr, tuleň, kolibřík, plameňák, rajka… Stovky a stovky nových názvů, z mnoha vědních oborů, které byly české, ale již zdaleka nepůsobily směšně. Bylo to v době, kdy studenti používali odbornou terminologii hlavně německou, francouzskou, anglickou. Z jediného, prostého důvodu, ta česká prostě neexistovala. Pitoreskní ukázka z učebnice chemie, kterou jste již četli, je důkazem.

 

Překonejte jarní únavu. Vyrazte na hradiště s nejstarší zachovanou budovou v Česku

Jan Svatopluk Presl se narodil čtvrtého září 1791 v Praze. Vystudoval zde medicínu na Karlo-Ferdinandově univerzitě. Roku 1816 zde získal titul doktora lékařství. V roce 1820 nastoupil jako řádný profesor dějin přírody na lékařské fakultě. Spolu se svým bratrem Karlem Bořivojem dokázali zázrak. Díky jim česká věda za dvě desetiletí dokázala prakticky nemožné. Přestala být popelkou mezi ostatními národy Evropy.

 

FOTO: Jan Svatopluk Presl

Jan Svatopluk Presl - Jan Svatopluk PreslJan Svatopluk Presl - Preslova knihaJan Svatopluk Presl - Preslova botanikaJan Svatopluk Presl - Preslův památník u Wilsonova nádražíJan Svatopluk Presl - K.S.Amerling
Další fotky
Jan Svatopluk Presl - Amerlingův hrob na Budči

Začali jsme chemií a končíme chemií. Ke starším názvům prvků, jako je měď, cín, síra, upravil názvy prvků nových. Inspiroval jej o generaci starší, polský vědec Jędrzej Śniadecki, který se věnoval stejné činnosti. Draslík, sodík, vápník, vodík, hořčík, uhlík. Perfektní sjednocení pod stejnou koncovkou. A ještě na samý závěr. Až se budete učit klasickou chemickou abecedu,  -ný , -natý, -itý, -ičitý, vzpomeňte si na vědce, který vám chemii zjednodušil. České chemické názvosloví je totiž nejdokonalejší na světě.  Vyjádřit vnitřní strukturu sloučenin pomocí koncovky, není možné v žádném světovém jazyce.

 

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama