-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Záhadné složení inkoustu. Odhalí chemie tajemství rukopisu?

Další fotky

Frascati je malé městečko, na dohled římských hradeb. Zde, v tomto oblíbeném letovisku, se v roce 1912 ocitl i jistý londýnský antikvář. Prodej vily Mondragone byl na spadnutí a jezuité nic nenamítali, když pan Voynich projevil zájem o koupi knih i rukopisů. Stejně byly ve sklepě a k nepotřebě, a peníze přeci nesmrdí. Jsem si téměř jist, že když truhlici s listinami a svazky prohlížel, musel se sklepením rozléhat škodolibý smích. To se chechtal ďábel, protože věděl, kolika lidem způsobí bezesné noci ten nenápadný pergamenový rukopis, který už téměř upadl v zapomnění.

Reklama

Chechtal se právem, když pan antikvář zjistil, že koupil něco, co nedokáže přečíst. Studoval, přemýšlel, kombinoval. Snažil se, ale neuspěl. Rukopis rozluštěn nebyl. To se prostě stává. Možnosti pana Voynicha byly tehdy velmi omezené. Ale ani dnešní věda nemá důvod k radosti. Uplynulo více jak sto let a Voynichův manuskript stále odolává. Hlavní brána je pevná, uzamčená a je dokonale střežena. Pohled klíčovou dírkou zase často vede k unáhleným závěrům. Zkusme tedy najít nějakou skulinu v hradební zdi.

Kdo je autorem nejzáhadnější knihy na světě? Napsal Voynichův rukopis Čech? Nové stopy a hypotézy

Tou skulinou jsou nejmodernější chemické metody. První pokusy proběhly již před deseti lety a milovníci záhad o nich jistě dobře vědí. Analýza prokázala, že byl použit inkoust z duběnek. To není žádná senzace, podobné inkousty se používaly až do objevení alizarinu v 19. století. Trošku nadějnější jsou informace o barevných pigmentech, použitých k ilustracím. Mimo běžné a ve středověku známé pigmenty, byl použit minerál atacamit. Ano, název je odvozen od chilské pouště Atacama. Další naleziště atacamitu jsou v Kalifornii, přesněji v její mexické části. Co s tím? Je tady něco divného. Mexiko objevili pro Evropu Španělé až v 16. století, Chile pochopitelně také. A Evropa? Je tady určitá naděje. Tou nadějí jsou sopky Vesuv a Etna. V Čechách pak náhodný výskyt nedaleko Stráže pod Ralskem.

Hrabě Drákula, Lochneska a bájný červ Olgoj chorchoj. Český záhadolog Ivan Mackerle poodkrýval tajemství, ze kterých máme husinu

Vraťme se však k inkoustu. Duběnkový inkoust měl jednu vadu. Písmo vystoupilo až po určité době, nikoliv ihned po napsání. Chemické složení tohoto inkoustu je totiž nastaveno tak, že se písmo objeví až po jeho oxidaci vzdušným kyslíkem. Nevím, jestli lze napsat čistopis, pokud napsaný text neuvidím ihned a Voynichův manuskript čistopisem je.

FOTO: Výroba inkoustu

Výroba inkoustu - výroba inkoustu z dubněnekVýroba inkoustu - kreveň obecnáVýroba inkoustu - atacamitVýroba inkoustu - poušť AtacamaVýroba inkoustu - dobytí Mexika Španěly
Další fotky
Výroba inkoustu - EtnaVýroba inkoustu - středověký písař

Řešením se stalo barvivo, získané z kampeškového stromu. Český název Kreveň obecná. Tento strom rovněž roste v Mexiku, tentokrát na jeho opačném konci, na poloostrově Yucatán. Je zde tedy rozpor. Barvivo hematoxylin, které se dnes používá v histologii, nemohl znát autor, pokud žil před objevením Mexika. Výhody tohoto barviva ocenili písaři až po návratu španělských lodí do Evropy. Hematoxylin v duběnkovém inkoustu umožnil vidět napsaný text ihned. Fyzika však  určila stáří pergamenu rukopisu na rozmezí cca 1405 – 1440. Nemíním o tom polemizovat. Zkrátka jsou zde opět rozpory a opět je zde důvod k nejrůznějším, i zcela fantastickým teoriím. Můžeme se jen těšit na to, čím nás věda překvapí příště. Třeba se před těmi deseti lety tímto směrem analýza neubírala? Nebylo by od věci ji zopakovat důkladněji.

 

 

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama