25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Záhadné úkazy v pohádkách. Mohou být vzpomínkami na budoucnost?

Další fotky

Někteří z vás si možná po přečtení tohoto titulku zaťukají na čelo s jednoznačným gestem. Počkejte prosím s odsudkem. Není to takový nesmysl, jak to na první pohled vypadá. Pohádky jsou výtvor lidové ústní slovesnosti a jako takové jsou velmi starého data. Mohly do nich zabloudit informace z dávné minulosti. Nehodlám se pouštět do podrobného rozboru pohádek a zaměřím se jen na problém, který je naznačen v názvu článku. Mohou pohádky obsahovat zrnko pravdy? Skutečnosti, která se kdysi stala, kterou lidé viděli, zažili, nedokázali si ji vysvětlit?

Reklama

Zapomeňme nyní na sudičky, draky, vodníky. Zkusme se zaměřit na fenomény, které jsme dříve pominuli s naprostou lhostejností, protože jsme jim nepřikládali žádný význam. Proč také, když je to jen pohádka, že? Hrátky s časem a hrátky se vzdáleností. Dívka poklidí v jeskyni Blanických rytířů a po návratu zjistí, že ji doma už oplakali. Byla jsi pryč celý rok, dozví se. V čínské pohádce Žebravý světec, sestoupí hlavní hrdina do propasti a dívá se na partii šachu dvou starců. Je požádán, aby místo opustil, není totiž pro smrtelníky. Poslechne a vrátí se domů. A vida, partie šachu trvala tři roky.

Známe 6 nejděsivějších českých pohádek, při kterých mrazí. Která z nich naháněla noční můry vám?

Jakpak je to s některými českými pohádkami? Princi, cesta by ti trvala celý rok, s námi budeš u cíle ještě dnes, zazní v pohádce Dlouhý, široký a bystrozraký. Princ jede na koni celý rok, odlomí haluzku z bronzového lesa a vrátí se domů. Otce však nepotěší. Zklamal jsi mě synu, k tomu lesu létám s tvou matkou na snídani, řekne mu rozmrzelý otec. Kde to nalezneme? Pohádka O Popelvaru největším na světě. I vydal se Gilgameš a Enkidu zabít obra Chumbabu. Cestu, která rok trvá, za několik hodin urazili. Zde jistě komentáře netřeba. Pocestný se prochází ulicemi Bagdádu. Má jiný oděv a tak je terčem zájmu. Odkud pak jsi? Z Káhiry. Až z Káhiry?  Podivují se lidé. Ano, ještě dnes ráno jsem tam snídal. Vzpamatuj se, člověče, Káhira je od nás na rok cesty. Přenesl mě sem džin. Pochopitelně, Pohádky tisíce a jedné noci.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

Další entitou, která je podezřelá, je létající kůň. Biblického Eliáše odnese do nebe ohnivé spřežení. Perseus zachrání Andromedu, včasným příletem na okřídleném koni Pegasovi. V arabské pohádce létá kůň ebenový. V čínské pohádce Soudce Lu, vystoupí otec hlavního hrdiny na nebesa, s ohnivým spřežením. V českých a slovenských pohádkách se létající kůň jmenuje Tátoš.

FOTO: Pohádky a záhady

Pohádky a záhady - Baron PrášilPohádky a záhady - Pohádky 5Pohádky a záhady - Pohádky 2Pohádky a záhady - pohádky 4Pohádky a záhady - Pegas
Další fotky
Pohádky a záhady - Eliáš, vstupující na nebesaPohádky a záhady - čínské pohádky ze 17 stoletíPohádky a záhady - Pohádky 3

Létající kůň vystupuje v mnoha pohádkách celého světa. Je to jistě zajímavé a znepokojující. Rozhodně to stojí za zamyšlení.

A ještě perličku na závěr. V moderní sci-fi literatuře bojují hlavní hrdinové často laserovými zbraněmi. Vše hoří nebo se drtí v prach. A české pohádky? Proč máš ty oči zavázané? Říkají mi Bystrozraký. Nač se podívám, to vzplane, a pokud to nemůže hořet, rozpadne se na kusy.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama