6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Záhady byly součástí jeho života. Ivan Mackerle jistě pátrá dál a zaručeně se nenudí

Přiznám se, že jsem byl trošku na rozpacích. Stalo se to v té samé chvíli, kdy jsem se rozhodl napsat tento článek. Jak ho napsat, aby nebyl ani příliš patetický, ani příliš smutný? Aby nevypadal jako strukturovaný životopis? Rozhodl jsem se pro tento okamžik zavrhnout minulý čas. Koneckonců, je to rozměr tajuplný a velmi často si dělá to, co ho napadne. Takže Ivan Mackerle stále miluje záhady. Jsou neodmyslitelnou součástí jeho života i nyní.

Reklama

Setkal jsem se s ním nepřímo již téměř před padesáti lety. Přesněji v roce 1972.  Nuda na internátě a vycházka do okolí. Film, který se promítal v nedalekém biografu, jsem viděl už desetkrát. Tři kilometry vzdálená hospoda mě taky nelákala. Ta vzdálenost byla bezpečnostní opatření, před bdělými zraky pedagogů místního učiliště. Tam nebezpečí přistižení již nehrozilo.

Hrabě Drákula, Lochneska a bájný červ Olgoj chorchoj. Český záhadolog Ivan Mackerle poodkrýval tajemství, ze kterých máme husinu

Učni druhého ročníku moc peněz nemívají. Zaujala mě nenápadná cedulka u vchodu do místního kulturního domu. Ivan Mackerle – Tajemství Měsíční jeskyně. Pětikorunu na vstupné jsem naštěstí měl a název mě zaujal. Tajemství dosud nevyřešených záhad působí příjemné mrazení v zádech. Na věku nezáleží a milovníci tajemna jistě vědí, co tím myslím.

 

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

 

Jitro kouzelníků, Vzpomínky na budoucnost, i Troskovy romány s paprsky smrti, měly tehdy punc něčeho, když ne zakázaného, tak zaručeně nepříliš úředně milovaného. Odvádělo to pozornost nežádoucím směrem v době, kdy budování světlých zítřků bylo prioritou. Byla to nesmírně zajímavá přednáška a pamatuji si ji dodnes. Plný sál a spontánní potlesk na závěr. Nebyla to poslední záhada, se kterou jsem se seznámil. Ivan Mackerle se rozmáchl opravdu zeširoka. Zkoumal poltergeisty v celém Československu, později na půdě synagogy hledal Golema a jeho okruh pátrání se začal rozšiřovat. Rumunsko s krvavým Vlado Draculem či lochnesská příšera ve Skotsku. Pak nastal čas opustit Evropu. Madagaskar, Mikronésie, Srí Lanka.

FOTO: Planeta záhad a Ivan Mackerle

Planeta záhad a Ivan Mackerle - Ivan MackerlePlaneta záhad a Ivan Mackerle - Pátrání po GolemoviPlaneta záhad a Ivan Mackerle - V jihlavském podzemíPlaneta záhad a Ivan Mackerle - Ztracené město Nan MadolPlaneta záhad a Ivan Mackerle - Olgoj Chorchoj
Další fotky
Planeta záhad a Ivan Mackerle - Tajemství Měsíční jeskyně

Po roce 1989 padly poslední hradby a na řadu se tak dostalo Mongolsko, s děsivým olgojem chorchojem nebo jakutské měděné kotle. Poslední výpravou pak byla cesta do Brazílie, do oblasti Mato Grosso.  Ivan Mackerle je cestovatel a dobrodruh v tom nejpozitivnějším smyslu slova. Já osobně jsem přesvědčen, že kdyby mu NASA nabídla cestu na Mars, na plánovanou cestu bez návratu, tak udělá vše, aby se dostal do posádky. Už patří k takovému koloritu, že do vzpomínek na záhadologa si leckdy řekneme, že už před ním žádné tajemství není. Nevěřím tomu. Jsem si jist, že ten, kdo záhady pro člověka vytvořil a vytváří, poskytne mu možnost a šanci odhalovat nová tajemství. Ivan Mackerle tak jistě pátrá dál a zaručeně se nenudí.

Před 35 minutami
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Reklama