• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zahájení lázeňské sezony se v Karlových Varech povedlo, tisíce lidí si užily skvělý víkend

  8.5.2022
  Roman Kořinek

  Dva roky se v Karlových Varech čekalo na tradiční příjezd družiny krále Karla IV. a dva roky se prakticky o lázeňské sezoně nedalo mluvit. Pandemie nemoci covid-19 totiž velmi zasáhla cestovní ruch a lázeňské město přišlo o klienty a lázeňské hosty. Letos se tedy nejznámější české lázeňské město po dlouhé době znovu nadechuje a nutno podoktnout, že pokud by byla nadcházející lázeňská sezona tak povedená, jako její víkendové zahájení, nikdo by se určitě v Karlových Varech nezlobil.

  Jeden z nejprestižnějších víkendů Karlových Varů měl čtvrteční předehru v podobě znovuotevření opravené Vřídelní kolonády a výtrysku Vřídla v opravené Vřídelní síni. Tam se návštěvníci a zástupci města podívali po dlouhých šesti letech, během kterých nákladná a zásadní rekonstrukce probíhala. Páteční večer patřil v hotelu Ambassador – Národní dům tradičnímu předávání Cen města Karlovy Vary a udělování čestného občanství. Ocenění převzal Vlastimil Argman a Pavel Reiser. Čestné občanství bylo uděleno in memoriam historikovi Stanislavu Burachovičovi.

  V sobotu dopoledne se pak pozornost pozvaných hostí i tisíců obyvatel města a jeho návštěvníků upínala k Mlýnské kolonádě. Tam se konalo tradiční žehnání pramenům, které jsou hlavním bohatstvím Karlových Varů. Následovala mše svatá, v chrámu sv. Maří Magdalény, a pak už se čekalo na družinu krále Karla IV. Kdo chtěl, mohl si čas zkrátit návštěvou již zmiňovaného Vřídla nebo mohl zavítat na otevřenou Zámeckou věž, která byla dalším lákadlem uplynulého víkendu. A zatímco se královská družina řadila u Císařských Lázní, na Divadelním náměstí se vše chystalo ke slavnostnímu odhalení Jezdecké sochy Karla IV. Tento slavnostní akt opět přilákal tisíce lidí, kteří se přišli podívat na ojedinělé a moderní dílo sochaře Michaela Gabriela.

  Vznik sochy inicioval karlovarský Rotary klub a finančně s její realizací pomáhala široká veřejnost v rámci veřejné sbírky. I proto při slavnostním aktu zaznělo přání, aby socha byla sochou všech obyvatel Karlových Varů a byla dalším lákadlem pro turisty a návštěvníky města.

  Sobotní večer pak v Karlových Varech patřil hudbě a to konkrétně koncertům Evy Burešové s Ondřejem Gregorem Brzobohatým a karlovarského rodáka a člena slovenské kapely Elán Vašo Patejdla. Ten rozezpíval zaplněné Smetanovy sady, když zahrál skladby nejen od Elánu, ale také z filmu Fontána pre Zuzanu.

  Hudební produkce, porcelánový a řemeslný jarmark, dětské dílny a mnoho dalších doprovodných akcí pokračovalo v krajském městě i během neděle, kdy program slavnostního Zahájení lázeňské sezony skončil. Přálo mu počasí, byl pestrý a každý, kdo během víkendu do centra města zamířil, si návštěvu určitě užil.

  Zdroj: vz


  Témata:

  Nepřehlédněte