24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Zahleďte se na noční nebe. Uvidíte padat slzy svatého Vavřince

Srpnové noci jsou krásné. A pod jasnou oblohou ještě hezčí. Pokud někde sedíte u ohně, a nechce se vám spát, zahleďte se na noční nebe. Uvidíte padat slzy svatého Vavřince. Země prolétá prostorem, ve kterém se tyto statisíce a miliony drobných úlomků vyskytují. Pravidelně mezi desátým až čtrnáctým dnem v měsíci.

Reklama

Svatý Vavřinec byl diakon papeže Sixta II., ve třetím století po Kristu. Měl na starosti administrativní a charitativní činnost v chrámu. Císař Valerián, který křesťany nenáviděl, dal papeže Sixta umučit a jeho podřízenému nařídil, aby mu vydal chrámové peníze a poklady. Vavřinec však využil poslední šance a chrámový majetek rozdal chudým. Běsnící Valerián nechal Vavřince zaživa upéci na železném roštu. Stalo se to 10. 8. roku 258 a od té doby je Vavřinec ve stejný den i v kalendáři. Čirou náhodou se datum jeho smrti shoduje s pády meteoritů, kterým astronomové říkají Perseidy, a název zlidověl. Katolická církev má někdy smysl pro černý humor a upečený Vavřinec je mimo jiné i patronem kuchařů.

Něco přejte, bude padat hvězda! Hodně hvězdiček. V noci na pondělí nebe opět rozzáří Perseidy

Radiant Perseid najdete poměrně vysoko na východě nebeské klenby. Co je to radiant? Nic složitého. Třeba budete mít štěstí a napočítáte několik desítek jasně svítících čárek na obloze, které bleskurychle pohasínají. Pokud byste si tyto čárky nakreslili na papír a protáhli je na opačnou stranu, zjistíte, že se vám protnou v jednom bodu, který leží v souhvězdí Persea. Tomu se říká radiant.

Nejtěžší keška čeká na svého objevitele. Poznávací znamení: vypadá jako bábovka s rozinkami a je to meteorit

Perseidy poprvé pozorovali Číňané na počátku letopočtu. Pochopitelně jim tak neříkali, a v Evropě se to už vůbec nevědělo. Slzy svatého Vavřince tři století před umučením jejich nositele? Takový zázrak by neskousla ani církev. První pozorování v Evropě pochází z devátého století. V osmnáctém století si lidé všimli, že se tento jev periodicky opakuje a o sto let později bylo zjištěno, že hlavním zdrojem, kterým se roj doplňuje, je kometa Swift Tuttle, objevená v roce 1862.

FOTO: Slzy svatého Vavřince

Slzy svatého Vavřince - PerseidySlzy svatého Vavřince - PerseusSlzy svatého Vavřince - kometa Swift TuttleSlzy svatého Vavřince - mince císaře ValeriánaSlzy svatého Vavřince - smrt sv. Vavřince
Další fotky
Slzy svatého Vavřince - noční obloha

 

Je to kometa s periodou oběhu 133 let. Vždy, když se vrátí, přiveze novou zásobu meteoritů. Pády meteoritů potom řídnou, až do jejího dalšího příletu. Naposledy se vrátila v roce 1993, takže ta hromada kamení, která čeká na oběžné dráze naši planetu, je ještě bohatá. Ta hromada kamení je pochopitelně značně nadsazená, jedná se o droboučké úlomky a prach. Ovšem rychlosti jsou velmi značné. Země se pohybuje nyní rychlostí asi 108 000 km za hodinu a spolehlivě si vyčistí svoji dráhu. Vše shoří ve výškách nad sto kilometrů a vy budete mít krásné noční divadlo.

 

Před 2 hodinami
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 3 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama