• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zákaz vstupu do lesů po setmění v Jablonci nad Nisou skončil, odlov divokých prasat ale pokračuje

  13.1.2023
  Doris Drienová

  V Jablonci nad Nisou skončil v pátek ráno po šesti týdnech zákaz vstupu do lesů, který po setmění platil na Prosečském hřebeni a Srnčím dole. Zákaz vyhlásila radnice od 1. prosince v době od 18:00 do 06:00 následujícího dne kvůli intenzivnímu odlovu přemnožených divokých prasat, která obtěžovala obyvatele města. Původně měl zákaz platit do konce února, liberecký krajský úřad ho ale kvůli formálním pochybením zrušil. Lovit budou myslivci dál, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

  Důvodem zavedení opatření bylo omezit počet černé zvěře a zamezit jejímu vstupu do hustě obydlených městských částí, zvláště na sídliště Horní Proseč. „To se podařilo, i když část veřejnosti zákazy porušovala a činnost myslivců tím velmi komplikovala,“ doplnil primátor Miloš Vele (ODS). Lidé by podle něj měli být dál opatrní, protože v odlovu budou myslivci pokračovat. „K lovu černé zvěře se používá velice výkonné střelivo s dráhou letu kolem pěti kilometrů a se smrtícím účinkem po celé dráze letu,“ zdůraznil primátor.

  Součástí opatření byly v prosinci i dvě celodenní uzavírky kvůli odstřelu divokých prasat. „První prosincová uzavírka byla velmi úspěšná, během ní se nám podařilo složit pět kusů. Ta druhá o vánočních svátcích se zcela minula účinkem, lidé nám do honitby vstupovali i přes zákaz,“ řekl lesní hospodář honitby Rádlo Radek Novotný. Další víkendová uzavírka měla začít v pátek večer a skončit v pondělí ráno, rozhodnutí krajského úřadu ji ale zrušilo.

  Na svém místě v ulici Za Plynárnou ale dál zůstane odchytová klec, kam už se podařilo chytit tři divočáky. Do ulice je kvůli tomu zakázaný vjezd i vstup, lidé to ale nedodržují. „Odchytové zařízení zůstane na svém místě nejméně do jara, pak se zřejmě přesune na Žižkův Vrch. Klec je aktivní, to znamená, že je připravená k odchytu dalších divočáků a je pod sledováním kamer městské policie. Proto víme, že lidé zákaz nedodržují, chodí tam celé rodiny a snaží se ji prozkoumat, což je velmi nebezpečné,“ řekla Fričová.

  Policie bude podle mluvčí magistrátu dál dohlížet na dodržování zákazu vstupu do ulice Za Plynárnou. „V souvislosti s opatřením uložili policisté v minulých týdnech devět pokut dohromady za 3500 korun, dalších 16 případů porušení zákazů řešili strážníci domluvou,“ doplnila. Od začátku mysliveckého roku, který trvá od 1. dubna 2022 do 31. března 2023, se podle ní zatím v oblasti podařilo odlovit 70 divokých prasat, z toho tři do odchytové klece, před rokem jich za sezonu myslivci odlovili 84.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte