Zámeček Osečany se poprvé otevřel veřejnosti. Provedou vás samotní majitelé

Další fotky

Zámek Osečany najdeme nedaleko města Sedlčany ve Středočeském kraji. Na místě dnešního zámku původně stávala tvrz, kterou založil zřejmě již Jan z Osečan ve 14. století. Poprvé je však výslovně zmiňována až v roce 1526.

Tvrz pak ve druhé polovině 16. století přestavěl na zámek rod Vojkovských z Milhostic. V následujících letech se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1622 bylo panství pro účast ve stavovském povstání zabaveno Adamu Řepčickému ze Sudoměře. Zkonfiskované panství směnil Albrecht z Valdštejna s Pavlem Michnou z Vacínova, jehož syn pak zámek pro dluhy prodal Wolfgangu Hennelovi. Nejspíše v této době byl zámek přestavěn do barokní podoby.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Za Jana Bubna z Litic byla v roce 1773 zřízena kaple sv. Anny s bohatě zdobeným vstupním portálem z nádvoří. Tato kaple slouží veřejnosti k bohoslužbám i dnes.

V letech 1850 – 1860 byl zámek novogoticky přestavěn za Jany Tieglové z Lindenkornu. Majitelé se v následujících letech opět hojně střídali až do roku 1928, kdy zámek koupil lékařský spolek s úmyslem zřídit zde ozdravovnu.

Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

V období let 1943 – 1945 byly Osečany vyklizeny a ocitly se ve výcvikovém prostoru SS. V okolí zámku byla zřízena střelnice. Zámek měl v té době sloužit jako dočasné vězení příslušníků SS čekajících zde na rozsudek.

Po roce 1948 patřil zámek podniku Zdravotnické zásobování a sloužil jako sklad zdravotnických potřeb. V období po roce 1989 byl poměrně dlouho nevyužíván a chátral, neboť situaci komplikovalo velké množství spoluvlastníků.

FOTO: Zámek Osečany

Zámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - Osečany
Další fotky
Zámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - Osečany

V roce 2018 se podařilo zámek úspěšně získat Matěji Stropnickému, jenž do něj investoval veškeré dostupné prostředky a snaží se o jeho obnovu tak, aby zámek mohl opět vzkvétat. Jeho poctivá snaha je patrná již dnes. S obnovou zámku mu pomáhají kromě přátel i dobrovolníci, kteří po domluvě na zámku mohou i přespat. Podle slov majitele je rovněž zažádáno o dotace z fondu EU na obnovu a revitalizaci památek. Jejich získání by bylo více než potřebné pro rozkvět tohoto malebného zámku do plné krásy. V plánu je rovněž budoucí využití ke kulturním účelům pro širokou veřejnost. Avšak tuto unikátní památku lze navštívit již dnes, a to každou neděli ve čtyřech prohlídkových časech. Průvodci vám budou samotní majitelé zámku, kteří podají velmi poutavý výklad o jeho historii i současnosti. Dobrovolné vstupné je použito na obnovu památky.

 

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama