Zámeček Osečany se poprvé otevřel veřejnosti. Provedou vás samotní majitelé

Další fotky

Zámek Osečany najdeme nedaleko města Sedlčany ve Středočeském kraji. Na místě dnešního zámku původně stávala tvrz, kterou založil zřejmě již Jan z Osečan ve 14. století. Poprvé je však výslovně zmiňována až v roce 1526.

Tvrz pak ve druhé polovině 16. století přestavěl na zámek rod Vojkovských z Milhostic. V následujících letech se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1622 bylo panství pro účast ve stavovském povstání zabaveno Adamu Řepčickému ze Sudoměře. Zkonfiskované panství směnil Albrecht z Valdštejna s Pavlem Michnou z Vacínova, jehož syn pak zámek pro dluhy prodal Wolfgangu Hennelovi. Nejspíše v této době byl zámek přestavěn do barokní podoby.

Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

Za Jana Bubna z Litic byla v roce 1773 zřízena kaple sv. Anny s bohatě zdobeným vstupním portálem z nádvoří. Tato kaple slouží veřejnosti k bohoslužbám i dnes.

V letech 1850 – 1860 byl zámek novogoticky přestavěn za Jany Tieglové z Lindenkornu. Majitelé se v následujících letech opět hojně střídali až do roku 1928, kdy zámek koupil lékařský spolek s úmyslem zřídit zde ozdravovnu.

Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

V období let 1943 – 1945 byly Osečany vyklizeny a ocitly se ve výcvikovém prostoru SS. V okolí zámku byla zřízena střelnice. Zámek měl v té době sloužit jako dočasné vězení příslušníků SS čekajících zde na rozsudek.

Po roce 1948 patřil zámek podniku Zdravotnické zásobování a sloužil jako sklad zdravotnických potřeb. V období po roce 1989 byl poměrně dlouho nevyužíván a chátral, neboť situaci komplikovalo velké množství spoluvlastníků.

FOTO: Zámek Osečany

Zámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - Osečany
Další fotky
Zámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - OsečanyZámek Osečany - Osečany

V roce 2018 se podařilo zámek úspěšně získat Matěji Stropnickému, jenž do něj investoval veškeré dostupné prostředky a snaží se o jeho obnovu tak, aby zámek mohl opět vzkvétat. Jeho poctivá snaha je patrná již dnes. S obnovou zámku mu pomáhají kromě přátel i dobrovolníci, kteří po domluvě na zámku mohou i přespat. Podle slov majitele je rovněž zažádáno o dotace z fondu EU na obnovu a revitalizaci památek. Jejich získání by bylo více než potřebné pro rozkvět tohoto malebného zámku do plné krásy. V plánu je rovněž budoucí využití ke kulturním účelům pro širokou veřejnost. Avšak tuto unikátní památku lze navštívit již dnes, a to každou neděli ve čtyřech prohlídkových časech. Průvodci vám budou samotní majitelé zámku, kteří podají velmi poutavý výklad o jeho historii i současnosti. Dobrovolné vstupné je použito na obnovu památky.

 

Dnes, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Dnes, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Dnes, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Reklama