6℃
Dnes je 18. březen , svátek má Eduard

Zámek pod zámkem. Víte, co ukrývá podzemí slavkovského zámku?

Jeden z nejmohutnějších barokních zámků na Moravě, Slavkov u Brna, proslul především jako místo pobytu Napoleona Bonaparte po bitvě tří císařů. Pyšní se unikátními sbírkami, ale i rozsáhlým a neobvyklým podzemím. Trochu nadneseně by se dalo říci, že se jedná o druhý, podzemní zámek.

Reklama

Z historie

Honosný zámek se nachází v centru malebného městečka, v jehož okolí se v roce 1805 odehrála památná bitva. Historie stavby začíná ve 13. století, kdy zde existovala komenda Řádu německých rytířů. Objekt se postupně změnil v hrad, jehož pozůstatky se dochovaly v základech zámku. Na počátku 15. století hrad získal Václav IV., který obec povýšil na město. Příchodem rodu Kouniců o sto let později došlo k přestavbě na renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a hranolovou věží. Císařský diplomat hrabě Dominik Ondřej Kounic však potřeboval vzhledem ke svému postavení u dvora reprezentativnější rezidenci, a proto nechal na přelomu 17. a 18. století vybudovat barokní zámek. V této podobě můžeme vidět stavbu i dnes.

Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

Tajemné podzemí

Stavitelé budovali část dnešního podzemí původně jako jakousi samostatnou nadzemní stavbu, k jejímž vnějším stěnám pak byla přihrnuta zemina, čímž vznikl vyrovnávací základ pro stavbu vlastního zámku. Podzemní část využila i starších budov včetně tvrze Řádu německých rytířů. V podzemí slavkovského zámku tak najdeme pozůstatky zdiva ze všech zdejších stavebních etap. Zámecké podzemí je velice rozsáhlé a má dokonce dvě podlaží. K čemu vlastně měl tento rozsáhlý komplex sloužit, dnes nevíme. Odborníci jej totiž ještě pořádně neprozkoumali. Záhadou je třeba místnost, které se pro její vzhled přezdívá kaple, jenž ovšem k duchovnímu rozjímání určitě nesloužila. Tajemství spjatých se slavkovským zámeckým podzemím bude jistě mnohem více, vzhledem k tomu, že není ještě celé prozkoumané. Víme jen, že v jeho prostorách fungovala panská lázeň, dvě kuchyně a sklady. Ostatní prostory tak stále čekají na svá odtajnění.

FOTO: Zámek Slavkov u Brna

Zámek Slavkov u Brna - slavkov-letecky_pohledZámek Slavkov u Brna - Slavkov_u_BrnaZámek Slavkov u Brna - Zamek_Slavkov_u_BrnaZámek Slavkov u Brna - Zámecký_příkop_SlavkovZámek Slavkov u Brna - Slavkov-park

Do Slavkova na výlet

Dnes vlastní zámek město a veřejnosti je přístupné téměř celé první patro stavby. Jeho instalaci tvoří části kdysi rozsáhlé kounicovské galerie a k nejcennějším zámeckým interiérům náleží místnosti západního křídla. Pozoruhodný je zejména tzv. Sál předků, vyzdobený monumentální nástropní freskou představující bohy na Olympu. Sál předků je propojen s oválným tzv. Historickým sálem, v němž bylo po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Zvláštností této místnosti je jeho akustická stránka, neboť výstavba byla zamýšlena tak, aby během vysokých politických jednání nebylo slyšet, o čem hovoří jednotlivé shluky diskutujících, kteří stojí v těsné blízkosti. V rámci prohlídky je veřejnosti zpřístupněna i oratoř zámecké kaple sv. Kříže. Její prostory jsou využívány ke svatebním obřadům a ke koncertům. Po prohlídce zámku můžete navštívit i přilehlý park, který patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě a jehož rozloha činí 15,5 hektarů.

Dnes, 17:30
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
Dnes, 16:00
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Dnes, 14:00
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Dnes, 11:30
Do mezinárodní středoškolské stávky za klima "Fridays for Future", kterou odstartovala svými aktivitami švédská studentka...
Dnes, 10:00
Všichni jsme už jistě zažili pocit žárlivosti. Žárlivost se bere jako silně nepříjemný pocit, emoce....
Dnes, 09:45
Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního....
Dnes, 08:55
Má „Anděl smrti“Josef Mengele pokračovatele?! Už přes rok vyšetřují policisté kvůli nelegálním pokusům na pacientech...
Dnes, 08:00
Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli...
Včera, 17:30
Ohavný puch ze spáleného lidského masa naplnil celou místnost. Nic, ticho. Vyslýchaný delikvent mlčí. Zavřené...
Včera, 17:00
Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků,...
Reklama