Industriální klenot ožívá. Co bude s bývalou šroubárnou v Libčicích?

Další fotky

Areál bývalých šroubáren a drátoven v Libčicích nad Vltavou, kde v současnosti sídlí několik málo firem (včetně malé šroubárny), má svoji atmosféru.

Je hned u železniční trati mezi zastávkami Libčice nad Vltavou-Letky a Libčice nad Vltavou. Uprostřed starého areálu, kterým se prošel čas, stojí Uhelný mlýn a Kotelna, kterým dal nový „vohoz“ architekt Patrik Hoffman. Místní hned vědí, jak se tam dostat. „Jděte pořád rovně, pak dolů a přes kolejiště, blíž je to ze zastávky Letky,“ říká starší paní. Děti přizvukují: „Taky víme, kde to je.“

Vytížený kralupský most čeká oprava. A dopravu kolaps?

Zářná minulost a pád

Libčické šroubárny a drátovny byly pojmem, což dodnes připomíná nápis u hlavního vchodu do areálu „140 let tradice výroby šroubů“. Jednalo se o významné strojírenské centrum Československa. Vše zhatila nepovedená privatizace, po níž následovalo konkurzní řízení… Dlouho to byl jen brownfield, tedy místo, které místo průmyslové výroby chátralo.

Nejdražší budova v České republice? V Klecanech už léta prodávají zámek

Areál bývalých šroubáren a drátoven byl založen již v roce 1872. Jeho součástí je dodnes několik desítek objektů, především výrobní haly a sklady. Kdysi tam pracovalo asi 1600 lidí (s administrativními pracovníky ještě víc), dnes řádově desítky. „Pracoval jsem tam dvacet let, dnes tam je už minimum lidí,“ říká starší muž v místní hospodě Na Radosti. V areálu už není tak živo jak bývalo, kdy tam nacházelo svou práci plno lidí z místa i okolí. Život se tam ale pomalu vrací. Areál určitě stojí za to navštívit.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Industriální klenot

Uhelný mlýn a Kotelna byly otevřeny loni na podzim, architekt Patrik Hoffman v roce 2013 získal za konverzi Uhelného mlýna hlavní cenu Grand Prix architektů, podle mezinárodní komise to byl důležitý impuls k oživení celého areálu. Jedná se o multifunkční prostor pro živé umění, řemeslné a inovativní technologie, firemní a společenské akce. Industriální klenot! Vyhledávají ho nejen milovníci designu, umění a architektury, ale i široká veřejnost.

FOTO: Šroubárna Libčice nad Vltavou

Šroubárna Libčice nad Vltavou - Šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Šroubárna Libčice nad VltavouŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 2 – foto AC
Další fotky
Šroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 3 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 4 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 6 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 7 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 8 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 9 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 10 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 11 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 12 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 13 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 14 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 15 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 16 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Kotelna – šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 17 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Pohled na areál bývalých šroub_áren a drátoven 2 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Pohled na areál bývalých šroub_áren a drátoven – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Uhelný mlýn 2 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Uhelný mlýn – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Uhelný mlýn – šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Kotelna 3 – foto AC

V objektu jsou reprezentativní prostory, showroom dánského nábytku GUBI a galerie současného umění arto.to s živým programem. V chrámové kotelně s komínovým vodojemem, která kdysi vyráběla páru pro pohon šroubárenských technologií, jsou výstavní prostor i gastronomické zázemí. V upraveném objektu jsou i promítány filmy. Některé akce tam pořádá místní Libčický občanský spolek LOS, který mimo jiné vyvíjí aktivity na podporu a rozvoj kulturních a sportovních aktivit.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

 

Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
Vydejme se dnes na putování plné zurčící vody a dávných vzpomínek. I když se tomu...
18.2.2020
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
14.2.2020
Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady...
13.2.2020
Ve středních Čechách se sčítají škody. Silný nárazový vítr především lámal stromy. Nápory větrné bouře...
11.2.2020
Hlavní město samo pořídí asi 930 přístřešků pro zastávky MHD. V současnosti mobiliář vlastní a...
10.2.2020
Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 8:00 zhruba ke 350 událostem...
Reklama