Industriální klenot ožívá. Co bude s bývalou šroubárnou v Libčicích?

Další fotky

Areál bývalých šroubáren a drátoven v Libčicích nad Vltavou, kde v současnosti sídlí několik málo firem (včetně malé šroubárny), má svoji atmosféru.

Je hned u železniční trati mezi zastávkami Libčice nad Vltavou-Letky a Libčice nad Vltavou. Uprostřed starého areálu, kterým se prošel čas, stojí Uhelný mlýn a Kotelna, kterým dal nový „vohoz“ architekt Patrik Hoffman. Místní hned vědí, jak se tam dostat. „Jděte pořád rovně, pak dolů a přes kolejiště, blíž je to ze zastávky Letky,“ říká starší paní. Děti přizvukují: „Taky víme, kde to je.“

Vytížený kralupský most čeká oprava. A dopravu kolaps?

Zářná minulost a pád

Libčické šroubárny a drátovny byly pojmem, což dodnes připomíná nápis u hlavního vchodu do areálu „140 let tradice výroby šroubů“. Jednalo se o významné strojírenské centrum Československa. Vše zhatila nepovedená privatizace, po níž následovalo konkurzní řízení… Dlouho to byl jen brownfield, tedy místo, které místo průmyslové výroby chátralo.

Nejdražší budova v České republice? V Klecanech už léta prodávají zámek

Areál bývalých šroubáren a drátoven byl založen již v roce 1872. Jeho součástí je dodnes několik desítek objektů, především výrobní haly a sklady. Kdysi tam pracovalo asi 1600 lidí (s administrativními pracovníky ještě víc), dnes řádově desítky. „Pracoval jsem tam dvacet let, dnes tam je už minimum lidí,“ říká starší muž v místní hospodě Na Radosti. V areálu už není tak živo jak bývalo, kdy tam nacházelo svou práci plno lidí z místa i okolí. Život se tam ale pomalu vrací. Areál určitě stojí za to navštívit.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Industriální klenot

Uhelný mlýn a Kotelna byly otevřeny loni na podzim, architekt Patrik Hoffman v roce 2013 získal za konverzi Uhelného mlýna hlavní cenu Grand Prix architektů, podle mezinárodní komise to byl důležitý impuls k oživení celého areálu. Jedná se o multifunkční prostor pro živé umění, řemeslné a inovativní technologie, firemní a společenské akce. Industriální klenot! Vyhledávají ho nejen milovníci designu, umění a architektury, ale i široká veřejnost.

FOTO: Šroubárna Libčice nad Vltavou

Šroubárna Libčice nad Vltavou - Šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Šroubárna Libčice nad VltavouŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 2 – foto AC
Další fotky
Šroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 3 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 4 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 6 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 7 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 8 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 9 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 10 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 11 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 12 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 13 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 14 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 15 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 16 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Kotelna – šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Bývalé šroubárny a drátovny Li_bčice 17 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Pohled na areál bývalých šroub_áren a drátoven 2 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Pohled na areál bývalých šroub_áren a drátoven – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Uhelný mlýn 2 – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Uhelný mlýn – foto ACŠroubárna Libčice nad Vltavou - Uhelný mlýn – šroubárna LibčiceŠroubárna Libčice nad Vltavou - Kotelna 3 – foto AC

V objektu jsou reprezentativní prostory, showroom dánského nábytku GUBI a galerie současného umění arto.to s živým programem. V chrámové kotelně s komínovým vodojemem, která kdysi vyráběla páru pro pohon šroubárenských technologií, jsou výstavní prostor i gastronomické zázemí. V upraveném objektu jsou i promítány filmy. Některé akce tam pořádá místní Libčický občanský spolek LOS, který mimo jiné vyvíjí aktivity na podporu a rozvoj kulturních a sportovních aktivit.

Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

 

Včera, 14:30
Své o tom ví i oblíbený moderátor Michal Jančařík, do jisté doby velký sportovec a...
25.9.2020
Když bylo koncem srpna jasné, že od září pojede městská doprava v Praze omezeně, někteří...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
18.9.2020
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
17.9.2020
Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby....
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
15.9.2020
Tzv. dětské skupiny, což bylo vlastně organizované hlídání dětí, byly východiskem z nouze v situaci,...
14.9.2020
Vydařilo se počasí, k mání bylo dobré pití, jídlo i muzika. Na 12. ročníku Radotínského...
12.9.2020
V sobotu 17. října proběhne v Hostivici výsadba Aleje porozumění. Cílem akce je vysadit 700 metrů dlouhou...
7.9.2020
„Žák vstupuje do školy pouze v případě, pokud se u něj neprojevují příznaky onemocnění virem...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
6.9.2020
Na zasedání zastupitelstva města Řevnice, které se uskuteční v pondělí 7. září, budou zastupitelé projednávat...
Reklama