Černošický úřad paralyzovala novela zákona. Lidé posílají stovky žádostí kvůli garáži nebo studni

Další fotky

Odbor územního plánování v Černošicích je po novele stavebního zákona paralyzován. Lidé poslali stovky žádostí o „závazné stanovisko ke stavebním záměrům“ na drobné stavby, jako jsou studně nebo garáže. Jde navíc o celý okres Praha-západ. Černošice volají o pomoc. Ministerstvo pro místní rozvoj ji přislíbilo.

„I přes intenzivní snahu se nám dosud podařilo obsadit jen jedno pracovní místo ze čtyř nově vytvořených, další v řadě výběrových řízení aktuálně probíhá. Výsledkem je zatím zcela nedostatečné tempo vyřizování žádostí, přestože zčásti novou agendu vyřizují i další pracovníci na úkor své běžné pracovní náplně (například územních plánů),“ uvádí Kořínek.

Černošice požádaly o pomoc ministerstvo

Ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové zaslali z Černošic oficiální žádost o pomoc v podobě dočasného poskytnutí několika kvalifikovaných pracovníků nebo převedení části spisů na jiné pracoviště, kde není převis počtu žádostí tak vysoký.

„Současně navrhujeme zvážit možnost novely zákona, kterou by se na původní úroveň místních stavebních úřadů vrátilo vyřizování drobných staveb, kde není potřeba tak vysoké odbornosti k jejich správnému posouzení a aby veřejná správa byla co nejblíže občanům,“ uvedl starosta.

FOTO: Černošice stavební zákon

Černošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 7 – foto ACČernošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 6 – foto ACČernošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 5 – foto ACČernošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 4 – foto ACČernošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 3 – foto AC
Další fotky
Černošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 2 – foto ACČernošice stavební zákon - Cernosice Mokropsy 1 – foto AC

Ministryně Dostálová pomoc přislíbila

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová městu pomoc přislíbila. „Ano, ale nelze si to představit tak, že parta úředníků z ministerstva pro místní rozvoj si půjde sednout do Černošic, spíš jde těm stávajícím pomoct roztřídit závazná stanoviska. Zakopaný pes bude v tom, že kvůli bezpečnosti vydáváme stanovisko na všechno, byť to zákon vůbec nevyžaduje,“ uvedla pro Náš REGION.

Vilém Frček, který na ministerstvu působí v odboru komunikace, dodal, že k dispozici je přehledná metodika, která by také měla pomoci, kdy závazná stanoviska vydávat a kdy nevydávat. „Závazné stanovisko orgánu územního plánování se nevydává, není-li záměr změnou v území,“ je uvedeno v metodice.

Víte, kde se nachází sportovní hala pojmenovaná po naší nejslavnější gymnastce Věře Čáslavské?

Kdy se závazné stanovisko nevydává?

O změnu v území se podle metodiky nejedná například při odbahnění rybníků, při čištění koryt vodních toků, při rekonstrukci pozemní komunikace beze změny jejího umístění, při výměně kolejového svršku beze změny umístění, při výměně inženýrských sítí, při změně stavby i se zásahy do nosných konstrukcí či pokud se nemění vzhled a využití stavby.
Výjimkou jsou také některé případy dělení a scelování pozemků uvedené v § 82 odstavce 3 stavebního zákona (pokud dělení nebo scelování pozemků stavební úřad potvrzuje sdělením) a tak dále.

Dnes, 17:11
Nedávný silný vítr způsobil, že spadlé kusy stromu rozsekaly klubovnu v osadě Montana, která se...
Včera, 12:11
Galerií pod širým nebem je kamenosochařské symposium Cesty mramoru, které se nachází podél Karlické ulice...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
Vydejme se dnes na putování plné zurčící vody a dávných vzpomínek. I když se tomu...
18.2.2020
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
14.2.2020
Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady...
Reklama