Česko-bavorská výstava betlémů je přístupná online

Od 9. prosince se v centru bavorského města Schwandorf koná rozsáhlá výstava betlémů s vystavovateli z České republiky a Bavorska. V bývalém hostinci „Zur Post“ (U Pošty) jsou vystaveny historické a tematické betlémy ze Schwandorfu, Straubingu, Wunsiedelu, Chebu, Domažlic a Jindřichova Hradce. Díky pandemii koronaviru je výstava přístupná online, prostřednictvím filmové prohlídky v německém jazyce s českými titulky. Jedinečné exponáty tak lze obdivovat i z pohodlí svého domova, bez nutnosti cestovat. Filmová prohlídka je ke zhlédnutí na stránkách Centra Bavaria Bohemia www.bbkult.net.

Česko-bavorská cesta začáná „Svatbou v Káně“, oblíbeným vyobrazením mezi betlémáři. Jako zástupci Horní Falce a již po desetiletí v tuzemsku i zahraničí vystavující betlémáři poskytli manželé Raimund a Christine Pöllmannovi ze Schwandorfu betlém zmiňovaný poprvé v roce 1740/1741.

O nic méně působivě umožňují výstavní exponáty z Muzea Jindřichohradecka v jižních Čechách hluboce nahlédnout do rozmanitosti českého umění tvorby betlémů. Muzeum je oblíbeným výletním cílem, jelikož je zde možné obdivovat největší mechanický lidový betlém na světě, a tím i umění tradičního betlémářství v Jihočeském kraji.

Nedaleko hranice s Horní Falcí Muzeum Chodska v Domažlicích pravidelně vystavuje betlémy z Plzeňského kraje a letos dalo několik málo exponátů k dispozici pro potřeby výstavy ve Schwandorfu. Začali jsme s Horní Falcí, tak s Horní Falcí také skončíme: Thomas Huber, nadaný mladý betlémář, který je zodpovědný za výroční výstavu v Abenbergu, zakončuje prohlídku svým „Zvěstováním pastýřům“.

Muzeum hlavního města připravilo online prohlídky výstav

Výstavní exponáty jsou k vidění až do 17. ledna 2021, pokud to epidemiologická situace dovolí, bude je možné navštívit v prostorách bývalého hostince „Zur Post“ (U Pošty) na náměstí ve Schwandorfu. Filmová prohlídka je přístupná jak na domovské stránce města Schwandorf, tak i na webu Centra Bavaria Bohemia a bude ilustračně doprovázena příspěvky na facebookové stránce Kulturního města Čechy-Bavorsko.

Česko-bavorská výstava betlémů se koná v rámci projektu Kulturní město Čechy-Bavorsko. Cílem projektu „Kulturní město Čechy-Bavorsko“, podporovaného Bavorským státním ministerstvem financí a pro vlast a dále okresem a městem Schwandorf, je dostat rozmanitý kulturní život sousedních regionů na scénu jednoho města, Schwandorfu 2020-2021. S takto vytyčeným cílem se zodpovědným osobám z Centra Bavaria Bohemia v Schönsee, které bylo pověřeno realizací projektu, podařilo přivézt do Schwandorfu výstavní exponáty ze všech zúčastněných regionů.

15.1.2021
Od pátku 15. ledna je spuštěn rezervační systém pro očkování seniorů ve věku 80 let...
9.1.2021
Letošní druhý ročník Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké...
5.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
5.1.2021
Komerční článek
Poskytujeme účetní, daňové a mzdové služby pro fyzické i právnické osoby v rozsahu daném platnou...
23.12.2020
Plzeň sestavila pětičlenný mobilní tým kuchařů a pomocného personálu, který pomáhá na školách při krizové...
18.12.2020
Silniční most přes řeku Radbuzu, který umožňuje dopravní spojení v jižní části plzeňské aglomerace mezi městskými...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
17.12.2020
Krajský soud v Praze rozhodl o tom, že část referenda v Řevnicích, které se uskutečnilo...
16.12.2020
Podzimní sokolnické lovy pořádané rokycanským střediskem v Drozdově na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje mají...
Libor Petrů
12.12.2020
Zpěvák, imitátor a moderátor Libor Petrů nezahálel ani v době, kdy svou profesi nemohl naplno...
11.12.2020
Nejlepší internetové stránky mezi českými nefakultními nemocnicemi mají Nemocnice Plzeňského kraje. Za soubor sedmi webů...
7.12.2020
Plavecké areály na Slovanech a na Lochotíně jsou od pátku 4. prosince opět otevřeny pro...
Reklama