6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner

Další fotky

V obci Záhořany, na zahradě hasiče nadstrážmistra Roberta Gyömbéra, který sloužil u hasičů téměř 27 let a v důsledku zdravotního postižení potřebuje dlouhodobou rehabilitační péči, byl instalován první mobilní telerehabilitační kontejner na světě.

Vyvinula a zkonstruovala jej Česká asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK ve spolupráci s nadačním fondem REGI Base I. Pro Roberta Gyömbéra i jeho ženu by totiž bylo obtížné dopravovat se kilometry daleko. Díky online monitoringu může nyní cvičit tak, že rehabilitační pracovník sleduje u monitoru na dálku, zda cvičení probíhá správně, a dává případná doporučení.

FOTO: Telerehabilitační kontejner v Záhořanech

Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - FOTO ZAPAD Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner 1Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focus
Další fotky
Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - FOTO ZAPAD Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner 8Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focus

Jedná se o nízkonákladový a funkční systém vhodný nejen pro domácí prostředí, ale třeba i zařízení pro seniory. „Je to perfektní,“ pochvaloval si nadstrážmistr mobilní kontejner, který obsahuje několik specializovaných cvičebních míst s telerehabilitačními a distančními systémy pro terapii stability stoje, zlepšení koordinace chůze, cvičení trupových svalů, terapii jemné a hrubé motoriky ruky a software pro trénink mozku – kognitivní rehabilitaci. Nutné k instalaci mobilního telerehabilitačního kontejneru je, aby v dosahu byla elektrická a internetová síť.

Hasičský křest v podobě pokropení kontejneru z obří stříkačky

V rámci říjnového slavnostního křtu si novináři a další návštěvníci mohli jednotlivé systémy vyzkoušet, přičemž Jakub Pětioký z České asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK vše trpělivě vysvětloval a názorně ukázal, jak se na monitoru, s nímž může sedět kilometry daleko, ukazuje průběh cvičení. Cena mobilního kontejneru vybaveného virtuální rehabilitací činila 950 tisíc korun. Přispěli spolupracující partneři i dobrovolní dárci.

Pavel Buben vyhrál s aplikací pro monitoring cukrovky i celostátní finále Rozjezdů

Křest se uskutečnil pěkně po hasičsku, zúčastnilo se jej, mimo mnoha dalších hostů, i vedení pražského hasičského sboru. Rozdíl oproti jiným křtům byl v tom, že místo přestřižení pásky byla přeříznuta kovová trubka, přičemž jeden z hasičů pokropil kontejner vodou z hasičské stříkačky, jež je součástí vozu, který byl k domu přistaven. Přítomné čekaly i napečené dobrůtky nebo káva.

Hasiči maji v Zahořanech, kde žije kolem tří stovek lidí, dlouhou tradici. Sbor dobrovolných hasičů byl založen již v roce 1921. V roce 2017 byl oceněn medailí Za příkladnou práci. Loni sbor pořádal oslavy sta let od vzniku republiky.

Nadační fond pomáhá veteránům, vojákům, policistům i hasičům

Nadační fond REGI Base I. pomáhá těžce zraněným válečným veteránům, vojákům, policistům a hasičům již od roku 2011. Robert Gyömbér je třetím obdarovaným hasičem – dva jeho bývalí kolegové získali loni speciální nejmodernější invalidní vozíky Segway free, každý v hodnotě téměř 600 tisíc korun.

Fond pomáhá i rodinným příslušníkům lidí, kteří za nás sloužili. Jeho posláním je zajišťování výběru speciálních osobních asistentů pro zraněné vojáky a následné možné speciální rehabilitační péče v zahraničí. Dále poskytování výhodné služby pro veterány. Fond spolupracuje s renomovanými rehabilitačními ústavy nebo hledá prostředky na nadstandardní rehabilitační pomůcky.

Zároveň pořádá přednášky a další osvětové akce. A také veřejné sbírky, díky kterým může být pomoc realizována. Heslem fondu je, že prostřednictvím silných příběhů se snaží podpořit solidaritu s těmi, kteří pomáhali, když mohli, a nyní potřebují, aby společnost pomohla zase jim.

Lidská, sociální, organizační a technologická pomoc

Co se týče České asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK, jejím posláním je „šíření a prosazování aplikace robotiky, telemedicíny a kybernetiky pro oblast rehabilitace, lékařství a asistivních technologií v klinické, domácí a komunitní péči, v péči dočasně nebo trvale zdravotně znevýhodněné populace“.

Asociace se, jak má uvedeno, „věnuje zlepšení porozumění lidským, sociálním, organizačním, technologickým a udržitelným aspektům dočasně nebo trvale zdravotně znevýhodněné populace a jejich vzájemné závislosti a interakci ve společnosti“.

8.12.2019
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
8.12.2019
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama