Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner

Další fotky

V obci Záhořany, na zahradě hasiče nadstrážmistra Roberta Gyömbéra, který sloužil u hasičů téměř 27 let a v důsledku zdravotního postižení potřebuje dlouhodobou rehabilitační péči, byl instalován první mobilní telerehabilitační kontejner na světě.

Vyvinula a zkonstruovala jej Česká asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK ve spolupráci s nadačním fondem REGI Base I. Pro Roberta Gyömbéra i jeho ženu by totiž bylo obtížné dopravovat se kilometry daleko. Díky online monitoringu může nyní cvičit tak, že rehabilitační pracovník sleduje u monitoru na dálku, zda cvičení probíhá správně, a dává případná doporučení.

FOTO: Telerehabilitační kontejner v Záhořanech

Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - FOTO ZAPAD Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner 1Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focus
Další fotky
Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focusTelerehabilitační kontejner v Záhořanech - FOTO ZAPAD Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner 8Telerehabilitační kontejner v Záhořanech - All-focus

Jedná se o nízkonákladový a funkční systém vhodný nejen pro domácí prostředí, ale třeba i zařízení pro seniory. „Je to perfektní,“ pochvaloval si nadstrážmistr mobilní kontejner, který obsahuje několik specializovaných cvičebních míst s telerehabilitačními a distančními systémy pro terapii stability stoje, zlepšení koordinace chůze, cvičení trupových svalů, terapii jemné a hrubé motoriky ruky a software pro trénink mozku – kognitivní rehabilitaci. Nutné k instalaci mobilního telerehabilitačního kontejneru je, aby v dosahu byla elektrická a internetová síť.

Hasičský křest v podobě pokropení kontejneru z obří stříkačky

V rámci říjnového slavnostního křtu si novináři a další návštěvníci mohli jednotlivé systémy vyzkoušet, přičemž Jakub Pětioký z České asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK vše trpělivě vysvětloval a názorně ukázal, jak se na monitoru, s nímž může sedět kilometry daleko, ukazuje průběh cvičení. Cena mobilního kontejneru vybaveného virtuální rehabilitací činila 950 tisíc korun. Přispěli spolupracující partneři i dobrovolní dárci.

Pavel Buben vyhrál s aplikací pro monitoring cukrovky i celostátní finále Rozjezdů

Křest se uskutečnil pěkně po hasičsku, zúčastnilo se jej, mimo mnoha dalších hostů, i vedení pražského hasičského sboru. Rozdíl oproti jiným křtům byl v tom, že místo přestřižení pásky byla přeříznuta kovová trubka, přičemž jeden z hasičů pokropil kontejner vodou z hasičské stříkačky, jež je součástí vozu, který byl k domu přistaven. Přítomné čekaly i napečené dobrůtky nebo káva.

Hasiči maji v Zahořanech, kde žije kolem tří stovek lidí, dlouhou tradici. Sbor dobrovolných hasičů byl založen již v roce 1921. V roce 2017 byl oceněn medailí Za příkladnou práci. Loni sbor pořádal oslavy sta let od vzniku republiky.

Nadační fond pomáhá veteránům, vojákům, policistům i hasičům

Nadační fond REGI Base I. pomáhá těžce zraněným válečným veteránům, vojákům, policistům a hasičům již od roku 2011. Robert Gyömbér je třetím obdarovaným hasičem – dva jeho bývalí kolegové získali loni speciální nejmodernější invalidní vozíky Segway free, každý v hodnotě téměř 600 tisíc korun.

Fond pomáhá i rodinným příslušníkům lidí, kteří za nás sloužili. Jeho posláním je zajišťování výběru speciálních osobních asistentů pro zraněné vojáky a následné možné speciální rehabilitační péče v zahraničí. Dále poskytování výhodné služby pro veterány. Fond spolupracuje s renomovanými rehabilitačními ústavy nebo hledá prostředky na nadstandardní rehabilitační pomůcky.

Zároveň pořádá přednášky a další osvětové akce. A také veřejné sbírky, díky kterým může být pomoc realizována. Heslem fondu je, že prostřednictvím silných příběhů se snaží podpořit solidaritu s těmi, kteří pomáhali, když mohli, a nyní potřebují, aby společnost pomohla zase jim.

Lidská, sociální, organizační a technologická pomoc

Co se týče České asociace robotiky, telemedicíny a kybernetiky ARTAK, jejím posláním je „šíření a prosazování aplikace robotiky, telemedicíny a kybernetiky pro oblast rehabilitace, lékařství a asistivních technologií v klinické, domácí a komunitní péči, v péči dočasně nebo trvale zdravotně znevýhodněné populace“.

Asociace se, jak má uvedeno, „věnuje zlepšení porozumění lidským, sociálním, organizačním, technologickým a udržitelným aspektům dočasně nebo trvale zdravotně znevýhodněné populace a jejich vzájemné závislosti a interakci ve společnosti“.

Budovy na železniční stanici Hostivice
Včera, 11:15
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
29.7.2020
Alzheimercentrum v Černošicích představilo v půli července unikátní koncept péče o klienty trpící Alzheimerovou chorobou...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
23.7.2020
I letos se uskutečnil tradiční CihlaFest. Připadl na 18. července a měl trochu jinou podobu,...
Počáteční modelace hlavy svaté Juliány
21.7.2020
V sobotu 8. srpna ve 14 hodin bude odhalena a posvěcena socha sv. Juliany, která...
17.7.2020
Ve středních Čechách přibylo kyberútoků tzv. vyděračským programem, kriminalisté jich od 5. května evidují 11....
16.7.2020
Dne 18. července 2020 se od 10 hodin uskuteční jako každý rok již tradiční CIHLAFEST,...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
14.7.2020
V plném znění zveřejňujeme avizovanou reakci starosty města Řevnice Tomáše Smrčky na iniciativu možného referenda...
12.7.2020
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
Reklama