Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé

Další fotky

Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou a denním centrem, kde je vedle bohatého programu poskytována i odborná logopedická péče. Pod jednou střechou a na jedné zahradě se setkávají lidé tří i čtyř generací.

Příjemné jahodové odpoledne si všichni zúčastnění, tak jako každý rok, skvěle užili. Soutěžili, zpívali a loučili se s budoucími prvňáčky. Na závěr nechyběly jahody se šlehačkou. Atmosféru nenarušila ani nutná opatření, která jsou v centru dodržována coby prevence kvůli covid-19, k jehož šíření v České republice stále dochází.

Náležité odstupy

Jak již v minulosti pro Náš REGION uvedla ředitelka a zároveň zakladatelka centra Markéta Adámková, do Julie dochází především starší lidé po cévní mozkové příhodě, úrazech mozku, ale mohou i ti, kteří takový problém nemají, jen nemohou nebo nechtějí být přes den sami. „Staří lidé, a zvláště ti po cévní mozkové příhodě, potřebují cvičit paměť i ruce, pokud to dělají s dětmi, je to radostnější,“ řekla Adámková.

Do mateřské školy Julinka, nacházející se v druhém patře centra, docházejí děti s opožděným vývojem řeči, artikulačními problémy nebo dysfázií. Část programu mají dospělí lidé propojený právě s dětmi, což je v době po nouzovém stavu, kdy bylo centru kvůli možnému šíření koronavirové infekce zavřeno, omezeno. V rámci Jahodové dne se ale na zahradě (s náležitými odstupy) dospělí klienti s dětmi na chvíli setkali.

Dobrovolnické focení

Mezigenerační centrum Julie navštěvují i známé osobnosti. Náš REGION loni informoval kupříkladu o tom, jak do centra zavítala herečka Milena Steinmasslová. S lidmi, kteří do denního stacionáře přicházejí, si povídala o svých hereckých začátcích, o práci i občanské angažovanosti. Milena Steinmasslová, vlastním jménem Miloslava, je tuzemská herečka a zároveň lektorka herectví a rétoriky. Hostuje v několika pražských divadlech a je známá z mnoha filmů a seriálů, starších i novějších.

Mezigenerační centrum na Zbraslavi navštívila herečka Milena Steinmasslová

Jahodový den, stejně jako některé jiné akce Mezigeneračního centra Julie, v rámci dobrovolnické výpomoci nafotila fotografka Irena Svobodová, která poskytla fotografie i Našemu REGIONu. V roce 2013 tato fotografka, společně se šperkařkou Annou Steinerovou, založila značku Kaawa.

Symbolika rukou, které sází kávu

„Nebyla to jen zrnka, ve kterých Anna našla inspiraci, ale i celý proces zpracování rostliny od kávovníku až ke kávě – tedy Kaawě.  Začala vytvářet šperky ve tvaru kávových zrn, bobů, listů, květů a pupenů tvořící skutečný obraz kávovníku ve všech obdobích jeho růstu. Kaawa však zdaleka nejsou jen šperky, ale také ilustrace (NaPOLI), příběhy Jiřího Dvořáka a fotografie,“ uvedla Irena Svobodová pro Náš REGION.

Autorkou snímků je právě ona. „Proces tvorby šperků, kávovník i kávovou kulturu dokumentuje od počátku vzniku značky. Celek tvorby propojuje symbolika rukou, které kávu sází, opatrují, sklízejí, přebírají, praží, melou a připravují z ní nápoj, který nakonec také podávají. Anna se tak se svými šperky účastní výstav a kávových festivalů v České republice i v zahraničí. Pro české národní soutěže Barista roku a Brewers Cup ve spolupráci se studiem Madderadesign navrhla trofeje pro vítěze,“ pokračovala.

Charitativní kalendář pomáhá Afasii

„Protože je konzumace kávy neodmyslitelně spjata s komunikací, rozhodla se autorka svým kávovým projektem šířit povědomí o lidech postižených afázií. V rámci osvěty spolupracuje s klubem Afasie, který lidem s poruchami komunikačních schopností, tedy afázií, poskytuje pomoc,“ dodala.

Zbraslavská Julie propojuje děti a staré lidi. Pomáhají si a chystají se na Vánoce!

Každý rok vzniká charitativní kalendář Kaawa s fotografiemi Ireny Svobodové, jehož výtěžek putuje klubu Afasie. „Afázie patří mezi nejvážnější a nejkomplikovanější narušení komunikačních schopností. Je to porucha již vybudované řeči, která vzniká následkem ložiskového poškození mozku při cévní mozkové příhodě, traumatu, nádoru, zánětlivých onemocněních apod.,“ popisují ženy z klubu Afasie. Klub se věnuje několika činnostem – konverzačních skupinách, terénní péči, publikační a osvětové činnosti a poradně.

FOTO: Jahodový den na Zbraslavi

Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 1Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 2Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 3Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 4Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 5
Další fotky
Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 6Jahodový den na Zbraslavi - FOTO ZAPAD Jahodový den na zahradě zbraslavského centra rozzářil děti i dospělé – foto Irena Svobodová 7
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 10:54
Do letošního 17. ročníku se přihlásilo šestnáct základních a dvanáct mateřských škol. Poprvé také školy...
Včera, 10:24
S téměř čtyřměsíčním zpožděním dnes začne sezona mistrovství republiky v automobilových soutěžích.
Včera, 09:05
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
Včera, 07:38
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
9.7.2020
Středočeští zemědělci v uplynulých dnech začali sklízet ozimou pšenici a ječmen. Zatím jsou sklizené desítky...
9.7.2020
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
9.7.2020
Roztocké vlakové nádraží bude bezbariérové, vznikne podchod a opravena budou mimo jiné nástupiště i manipulační...
9.7.2020
Kontrola se skládá z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně je odbornými...
9.7.2020
Práce na rekonstrukci silnice I/16 mezi Velvary a Chržínem běží po týdenním odkladu zahájení celé...
Reklama