16℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Japonské hotovky v originálním provedení v libčickém Uhelném mlýně

Originální výstavu „Japonské hotovky“ je možné až do 5. dubna navštívit v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých šroubáren a drátoven v Libčicích nad Vltavou. Sochařka a PET-ART umělkyně Veronika Richterová vystavuje v tamní arto.to galerii čtyřiapadesát drobných předmětů, připomínajících japonské kulinářské speciality – nejrůznější maki, sushi a další dobrůtky.

Reklama

Vše je vytvořeno ze stoprocentního recyklátu, autorka tím reaguje na věrné plastové makety, které měla možnost vidět během své cesty do Japonska, kde jimi byly vyzdobeny výlohy tokijských restaurací. „Základem každého objektu jsou japonské polystyrenové tácky, které autorka našla ve sběrné nádobě vybrané z kontejneru před samoobsluhou ve městě Kochi na ostrově Shikoku, nejodlehlejším místě jejího japonského putování. Veškeré jídlo vytvořila z plastového odpadu nebo nalezených přírodnin,“ uvedla pro Náš REGION Andrea Hoffman Nečasová z arte.to galerie.

FOTO: Vernisáž výstavy Japonské hotovky v Uhelném mlýně

Vernisáž výstavy Japonské hotovky v Uhelném mlýně - foto – archiv arto.to 2Vernisáž výstavy Japonské hotovky v Uhelném mlýně - foto – archiv arto.to

Úlovky, suvenýry, obaly

„Částečně to jsou plážové vyplaveniny, autorčiny sběratelské úlovky, suvenýry z různých konců světa, velký podíl mají i různé polyetylénové obaly vyhrabané ze žlutých kontejnerů poblíž domova – pytle od brambor, vycpávky balíků, fólie, igelitky nebo černé skládky nedaleko Buštěhradu, mocným zdrojem materiálu a inspirace pro kolekci Japonské hotovky – plastové roury a hadice, bužírky okrájené z kradených kabelů, staré lino a koberec, rozpadlé matrace,“ dodala.

Industriální klenot ožívá. Co bude s bývalou šroubárnou v Libčicích?

Pohyblivá otevírací doba

Před návštěvou výstavy je dobré kontaktovat galerii, otevírací doba je pohyblivá. Uhelný mlýn (a také Kotelna) se nachází uprostřed areálu bývalých šroubáren a drátoven, jež stojí u železniční trati mezi zastávkami Libčice nad Vltavou-Letky a Libčice nad Vltavou. Libčické šroubárny a drátovny, založené v roce 1872, šlo o významné strojírenské centrum Československa. Vše zhatila nepovedená privatizace, po níž následovalo konkurzní řízení. Dlouho to byl jen brownfield, tedy místo, které místo průmyslové výroby chátralo.

15.6.2019
Černošice-Mokropsy jsou od Prahy kousek. Stačí sednout na hlavním nebo smíchovském nádraží na vlak (do...
13.6.2019
Více než 1,577 milionu korun (částka každým dnem narůstá) bylo vybráno na pomoc 16leté Evče...
12.6.2019
Podfinancování sociálních služeb má konkrétní dopad například na obecně prospěšnou společnost Magdalena, které chybí 3,4...
12.6.2019
Spolek pro vojenská pietní místa zachraňuje hroby, památníky či pamětní desky. Vede precizní a naprosto...
12.6.2019
Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané...
11.6.2019
Hudební festival Rockový Slunovrat má za sebou 14. ročník, který nebyl o nic méně úspěšný...
5.6.2019
Štěchovice u Prahy chtějí opravit autobusové nádraží a lépe ho zpřístupnit cestujícím. Náklady jsou odhadovány...
5.6.2019
U Tetína na Berounsku dnes ráno nabouralo osobní auto do stromu. Devětačtyřicetiletá řidička utrpěla zranění,...
Ilustrační foto.
4.6.2019
Na demonstraci 21. května na pražském Václavském náměstí promluvila také radní pro sociální politiku Milena...
3.6.2019
Kandidátka STAN, TOP 09, Zelených, LES a regionálních stran zvítězila na Praze-západ ve volbách do...
Reklama