mapa regionů
zavřít mapu

Originální výstavu „Japonské hotovky“ je možné až do 5. dubna navštívit v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých šroubáren a drátoven v Libčicích nad Vltavou. Sochařka a PET-ART umělkyně Veronika Richterová vystavuje v tamní arto.to galerii čtyřiapadesát drobných předmětů, připomínajících japonské kulinářské speciality – nejrůznější maki, sushi a další dobrůtky.
Vše je vytvořeno ze stoprocentního recyklátu, autorka tím reaguje na věrné plastové makety, které měla možnost vidět během své cesty do Japonska, kde jimi byly vyzdobeny výlohy tokijských restaurací. „Základem každého objektu jsou japonské polystyrenové tácky, které autorka našla ve sběrné nádobě vybrané z kontejneru před samoobsluhou ve městě Kochi na ostrově Shikoku, nejodlehlejším místě jejího japonského putování. Veškeré jídlo vytvořila z plastového odpadu nebo nalezených přírodnin,“ uvedla pro Náš REGION Andrea Hoffman Nečasová z arte.to galerie.
„Částečně to jsou plážové vyplaveniny, autorčiny sběratelské úlovky, suvenýry z různých konců světa, velký podíl mají i různé polyetylénové obaly vyhrabané ze žlutých kontejnerů poblíž domova – pytle od brambor, vycpávky balíků, fólie, igelitky nebo černé skládky nedaleko Buštěhradu, mocným zdrojem materiálu a inspirace pro kolekci Japonské hotovky – plastové roury a hadice, bužírky okrájené z kradených kabelů, staré lino a koberec, rozpadlé matrace,“ dodala.
Před návštěvou výstavy je dobré kontaktovat galerii, otevírací doba je pohyblivá. Uhelný mlýn (a také Kotelna) se nachází uprostřed areálu bývalých šroubáren a drátoven, jež stojí u železniční trati mezi zastávkami Libčice nad Vltavou-Letky a Libčice nad Vltavou. Libčické šroubárny a drátovny, založené v roce 1872, šlo o významné strojírenské centrum Československa. Vše zhatila nepovedená privatizace, po níž následovalo konkurzní řízení. Dlouho to byl jen brownfield, tedy místo, které místo průmyslové výroby chátralo.