6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Ke stávce učitelů se školy postavily různě – na Zbraslavi ano, v Radotíně ne

Ke stávce se připojila většina učitelů Základní školy Vladislava Vančury na pražské Zbraslavi.

Kvůli tomu, že vláda nesplnila slib navýšit platy učitelů o deset procent v tarifech (a nahradila ho osmiprocentním navýšením do tarifů s tím, že o zbylých dvou procentech prostředků budou rozhodovat ředitelé), vyhlásily školské odbory stávku, do které se mohly zapojit mateřské, základní, střední či vyšší odborné školy. Zapojily se i některé školy na Praze-západ a v západní části metropole.

V souvislosti se stávkou učitelek a učitelů, vyhlášenou školskými odbory, se začalo veřejně mluvit jak o jejich nedostatečném finančním ohodnocení (původně se mělo jednat o 15procentní navýšení platů, kdy by odborům nevadilo, že o části budou rozhodovat ředitelé) a nenaplněných slibech vlády, tak i o dalších problémech ve školství. Projevila se vlna solidarity, co v době stávky s menšími dětmi, když si rodiče z jakéhokoli důvodu nemohli vzít dovolenou.

Napřed stávka, a pak látka. Radní Šimral omlouval účast žáků na ekologických protestech

Mnohé učitelky a mnozí učitelé šli místo školy s dětmi na procházku či do divadla, zapojily se mnohé radnice, které nachystaly pro děti divadelní představení a jiný program, pražský magistrát ve spolupráci se zoo nabídl dokonce dětské vstupné za korunu (kdy se skupina rodičů mohla domluvit s jedním, dvěma či třemi, kteří mohou vzít do zoo partu dětí) a podobně.

Zavřeno zůstalo 1221 škol

Podle údajů Českomoravské konfederace odborových svazů zůstalo zavřeno 1221 škol, provoz omezilo přes 2700 škol a téměř tři tisícovky z nich vyjádřily stávkujícím podporu, aniž by stávkovaly. Zatímco odbory považují stávku za úspěšnou, protože nějak se do ní zapojila více než polovina škol, ministr školství Robert Plaga ji za úspěšnou nepovažuje a počty stávkujících považuje za nízké.

Některé pražské školy už oznámily, zda budou ve středu stávkovat

Co se týče Prahy-západ a západní části metropole, stejně jako jinde se některé školy zapojily a jiné ne. Veřejně bylo předem informováno například o tom, že ke stávce se připojuje většina učitelů Základní školy Vladislava Vančury na pražské Zbraslavi.

Nejvíc podceňovaná oblast

„Jsme si vědomi toho, že zavřená škola vám může způsobit komplikace, je nám to líto, přesto vás žádáme o pochopení. Ke stávce se připojujeme především proto, aby si široká veřejnost, a hlavně naši političtí představitelé uvědomili, že školství je jediná cesta, jak naší zemi připravit lepší budoucnost. Přesto, či možná bohužel právě proto, je školství jednou z nejvíce podceňovaných oblastí naší ekonomiky, kde zápasíme o každou korunu na učebnice, každého kvalitního učitele, a proto i o prestiž. Jsme toho názoru, že jako učitelé máme být příkladem a nenechat si líbit lži a křivdy,“ informovala zbraslavská škola.

Ke stávce se naopak – jak předem oznámila – nepřipojila Základní škola Praha-Radotín.

Včera, 16:08
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
Včera, 13:11
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama