20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Krimifest v Černošicích letos vstoupí do 19. ročníku, založen byl proti blbé náladě

Novinář Jaroslav Kopic začal v roce 2001 organizovat mezinárodní filmový festival kriminálních filmů Krimifest, který se v současné době z velké části koná ve středočeských Černošicích. „Název překládám také jako kriminalitě festunk, tedy kriminalitě zabránit, působit proti kriminalitě ve společnosti. A zároveň má festival lidi bavit,“ uvedl pro Náš REGION.

Reklama

Do pořádání festivalu se podle svých slov pustil asi z 12 důvodů. Jedním z nich bylo, že mu vadilo, jak se stále mluví o šíření blbé nálady. „Z jejího šíření nařkli i Václava Havla. Proto jsem si řekl, že udělám něco pozitivního, filmový festival složený z detektivních krimi a policejně laděných filmů. A jelikož pocházím z Karlovarska, tak nejlépe mezinárodního charakteru,“ řekl.

Pomníček české kriminalistiky: Tělo ve dvou kufrech dorazilo na Slovensko. Kdo je vrahem Otýlie Vranské?

Byl nadšen, že tehdy – v roce 2001 – byla v letopočtu jednička, která zároveň odstartovala první ročník. Letos tedy festival vstupuje do 19. ročníku a vzhledem k letopočtu 2019 se to nijak neplete. Nejprve se konal v Havlíčkově Brodě, poté v Chodově na Karlovarsku, nyní z velké části v Černošicích. „Od začátku jsem si říkal, že to bude nejen přehlídka velmi kvalitních filmů, ale i doprovodného programu složeného z výstav fotek a koncertů,“ řekl Kopic.

Stoletý, Rodinný a Svobodný koncert

Tak se díky jeho úsilí také stalo. V rámci některých ročníků se konaly koncerty Čechomoru nebo Spirituál kvintetu, loni u příležitosti 100. výročí založení Československa se v černošické hale Věry Čáslavské uskutečnil Stoletý koncert Big Bandu Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, přičemž policejní prezident má pod ideovou patronací každý ročník festivalu.

První nahá žena v českém filmu způsobila skandál. Před 55 lety v Mnichově zemřel jeho režisér Gustav Machatý

Letos se samotný festival uskuteční na podzim, již ke konci školního roku, tedy v červnu, by ale Kopic rád uspořádal Rodinný koncert coby doprovodný program. A 3. listopadu, vzhledem ke 30. výročí sametové revoluce 1989, Svobodný koncert, kde by opět zahrál Big Band Hudby Hradní stráže se sólisty.

Včera, 14:28
Poté, co v loňském roce rozezněli moravskými lidovkami historickou Čechovnu v Litni, vrací se slavná...
Včera, 12:33
V Radotíně byl v roce 1992 odstraněn památník událostí z 20. dubna 1930, kdy tehdejší...
15.4.2019
Po 15. hodině přijalo operační středisko informaci o zraněném chlapci na Praze-západ, který s mladším...
11.4.2019
Vedení pražské Zbraslavi vypíše ve druhé polovině roku architektonickou soutěž na novou podobu Zbraslavského náměstí,...
11.4.2019
Přívoz Štětí jezdí mezi levým břehem zastávkou Hněvice a zastávkou na pravém břehu městem Štětí....
7.4.2019
Městské části Praha-Suchdol ponechalo pražské zastupitelstvo nevyčerpané účelové prostředky. Letos je využije na stejné účely,...
6.4.2019
Profesionálně vedený sbor Tutte Le Note z Černošic přijímá nové zpěváky a zve na Jarní...
Ilustrační foto
5.4.2019
Letošní rok bude v některých městských částech v západní části Prahy ve znamení rekonstrukce hřišť....
4.4.2019
Pražští zastupitelé ponechají městské části Praha-Zbraslav nevyčerpanou účelovou dotaci na revitalizaci objektu prádelny.
29.3.2019
Při zápase III. třídy okresu Praha-západ se udál incident, který aktuálně plní řadu zpravodajských portálů....
Reklama