Masivní kámen přivezla loď do Zbraslavi v roce 1922. Od té doby tvoří základ pomníku na uctění padlých

Pomník obětem I. a II. světové války je ozdobou Zbraslavského náměstí. Náš REGION již informoval, že počínaje dubnem začaly přípravy stavebních a restaurátorských prací, práce jsou nyní v plném proudu. A není od věci zastavit se a připomenout historii pomníku, která je zaznamenána v Pamětním spise z 1. července 1928, který je součástí archivu někdejšího města Zbraslav nad Vltavou (dnes pražské městské části).

První nápad přišel v roce 1921. Na členské schůzi Odbočky svazu Československých legionářů ve Zbraslavi, která se konala 7. srpna 1921, bylo přijato usnesení, aby postavením pomníku byla uctěna památka padlých a zemřelých vojínů a legionářů v první světové válce a pomník by současně 28. října připomínal „pokolením příštím obnovení státní samostatnosti“. Město k tomu dalo souhlas. Byl hledán kámen – v povodí Sázavy v Požárech, v povodí Vltavy u Slap a v dalších místech. Bezvýsledně!

Kamenný pastýř v Klobukách je nejvyšší menhir u nás. Pojí se s ním řada pověstí. Znáte je?

Šťastná náhoda – rybárna U Vrbů

Nalezen byl najit šťastnou náhodou. Při hledání kamene se starosta Václav Vejvoda, Emanuel V. Voska, Emanuel Neumann a Josef Císařovský vydali občerstvit se na levý břeh Vltavy do rybárny u Vrbů. „Při této zastávce šťastná náhoda svedla p. Emanuela Neumanna do opadlého řečiště Vltavy, kde ležel úlomek skály, po kterém obyvatelé rybárny chodili k řečišti. S velikou radostí zavolal ostatní účastníky výpravy a po bližším ohledání všichni uznali, že úlomek skály odpovídá svým tvarem a rozměry představám budoucího pomníku,“ uvádí se v Pamětním spise.

Hrůzné ďáblovy kameny dal kdosi na Vyšehrad. Ukrývají prastará tajemství?

Kámen umístili do dřevěných saní

Dne 10. října 1921 odjeli čestní dobrovolní pracovníci v čele se starostou Vejvodou s technickými pomůckami, zapůjčenými Českomoravskou továrnou na stroje, do zmíněné rybárny, aby kámen, vážící asi 50 tun, následně vyzvedli z lůžka a nalodili. Dostali svolení od přednosty Státní stavební správy poříční Matěje Machulky a během šesti týdnů se podařilo kámen z dvoumetrové hloubky umístit do dřevěných saní, které byly spojeny silnými a dlouhými železnými šrouby, a po trámech jej pomocí dubových válců dopravit na předem uměle vytvořený ostrov padesát metrů od břehu v řečišti. Nalodění se nepodařilo, řeka zamrzla.

FOTO: Pomník Zbraslav historie

Pomník Zbraslav historie - Pomník ve Zbraslavi – foto MČ ZbraslavPomník Zbraslav historie - Pomník ve Zbraslavi 2 – foto MČ ZbraslavPomník Zbraslav historie - Pomník v opravě 3 – foto ACPomník Zbraslav historie - Pomník v opravě 2 – foto ACPomník Zbraslav historie - Pomník v opravě 1 – foto AC
Další fotky
Pomník Zbraslav historie - Pomník v opravě na náměstí – foto AC

Loď s kamenem vítali nadšení lidé

Ztroskotal i pokus na jaře 1922, kdy byl nepříznivý stav vody. Kámen se podařilo nalodit až v létě 1922. „V neděli 23. července 1922 o druhé hodině odpolední přistála loď, ověnčená prapory a státní vlajkou, u břehu zbraslavského za jásotu a nadšení občanstva. Četné shromážděné občanstvo i výletníci vyslovili uznání obětavosti nadšených pracovníků a neohroženosti plavců, kteří se tak nebezpečné plavby podjali,“ uvádí Pamětní spis. Vypracování sochy Svobody bylo zadáno akademickému sochaři Josefu Žákovi z Prahy, odlití sochy do bronzu provedla firma Bři. Bartákové v Praze-Libni. Během srpna a září 1922 byl položen betonový základ. Pak už došly Výboru pro postavení pomníku, který realizoval veřejnou sbírku, peníze. Další práce byly zahájeny v dubnu 1927. Mnoho lidí pracovalo bez nároku na odměnu.

Silné řetězy, trámy i lešení

Byl zřízen podstavec z umělého kamene, pak muži začali zvedat kámen na podstavec. Postaveno bylo lešení v šířce deseti metrů, délce šestnácti metrů a výšce šesti metrů. Na stavbu lešení bylo spotřebováno 250 metrů krychlových dříví, které zapůjčila firma Vejvoda a Chlad. „Kámen byl pomocí takzvaných mostních panenek vyzvednut silnými řetězy, které byly upevněny na silných trámech na vrchu lešení, obepiat, a z polohy vodorovné jednak panenkami na lešení, jednak zdvihači podloženými pod kámen zvedán po večerech a nocích do polohy svislé. Práce tato trvala od začátku června 1927 do konce srpna 1927. Dne 22. srpna 1927 byl kámen po lešení posunut na podstavec, spuštěn a do podstavce umístěn,“ uvádí Pamětní spis.

Na Zbraslavi opraví pomník obětem světových válek. V srpnu bude svítit

Pomník byl odhalen na výročí republiky

Od zamýšleného odhalení pomníku v roce 1927 bylo ustoupeno, protože rok 1928 byl rokem desetiletého jubilea trvání Československé republiky. „Z jara 1928 dokončovány byly práce na pomníku a sice postaveny jehlance, zasazena socha Svobody, provedena úprava části náměstí kol pomníku a před vložením tohoto pamětního spisu do schránky v pomníku, bylo usneseno dnem 1. července 1928 v rámci jubilejních oslav pomník odhaliti, odevzdati veřejnosti a předati k opatrování městu Zbraslavi,“ je uvedeno v Pamětním listě. Na pomníku jsou jména padlých v první světové válce, po druhé světové válce tam byla doplněna jména obětí i této války.

2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Železniční zastávka Všenory
20.7.2021
Život je zpět. Tak byla uvedena pozvánka do provizorní kavárničky na železniční zastávce Všenory, která...
20.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) skončil v loňském roce ve ztrátě 9,7 milionu korun. Důvodem...
30.6.2021
Stavebníkům silnic začíná chybět materiál, hlavně ocel, kamenivo a plasty, a vše navíc výrazně zdražuje....
30.6.2021
Rekonstrukce elektrického vedení z Přeštic do Nepomuku na Plzeňsku a z Nejdku do Černavy na...
30.6.2021
V kraji jsou stále místa bez dodávky elektrické energie. Energetici evidují 18 poruch na ve...
Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové
16.6.2021
Zachovat, nebo zrušit možnost umísťování dětí do tří let do ústavních zařízení? Jedná o tom...
Reklama