29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Další fotky

Dobřichovice byly jednou z 243 českých, moravských a slezských obcí, kde se v úterý 28. května uskutečnila další z řady demonstrací za nezávislou justici, organizovaných Milionem chvilek pro demokracii. Konala se poblíž zámku před Svatojánskou lípou, vysazenou v roce 1729, a zúčastnilo se jí kolem čtyř stovek lidí. Promluvili místní politici, senátor i herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek.

Reklama

Již hodinu před demonstrací se začali někteří lidé scházet v nedaleké kavárně Café Galerie Bím, kde si před akcí dali džus nebo kafíčko. Většina z těch, kteří na demonstraci dorazili, byli místní, přijeli však i lidé z okolních obcí nebo z Prahy, kde se tentokrát demonstrace nekonala. Jiří Geissler, který shromáždění moderoval, řekl, že na rozdíl od sousedních Řevnic se demonstrace v Dobřichovicích koná v součinnosti s vedením obce.

FOTO: Demonstrace v Dobřichovicích

Demonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focus
Další fotky
Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 6Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 7Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 8

Starosta Petr Hampl (ODS) připomněl volební výsledky v Dobřichovicích, kde většina lidí volila do Evropského parlamentu jiné strany než ANO. Na prvním místě se umístili Spojenci pro Evropu (STAN, TOP 09, Zelení, LES a regionální subjekty), na druhém ODS, třetí skončili Piráti a až na čtvrté příčce hnutí ANO s 10,08 procenty hlasů.

Dokázat říci ďáblovi ne!

Projev odborníka na evropská studia a dotační politiku Luboše Janáka se týkal problematického čerpání dotací, přičemž Čapí hnízdo označil za „špičku ledovce, kterou si PR oddělení hnutí ANO nebo Agrofertu ohlídá“. O podnikání, spojeném přímo či nepřímo s premiérem Andrejem Babišem, hovořil i zastupitel Josef Ježek (ODS).

Na místě se podepisovala petice Milionu chvilek pro demokracii a senátor Jiří Oberfalzer (ODS) řekl, že pokud by byla adresována horní parlamentní komoře a podepsalo by ji více než deset tisíc lidí, ze zákona ji musí projednávat plénum Senátu. Pokud by byla adresována Poslanecké sněmovně, ta by při deseti tisících podpisů a více musela uspořádat veřejné slyšení.

Dramatik a režisér David Drábek, který v Dobřichovicích žije, řekl, že je třeba „dokázat říci ďáblovi ne!“. Svůj projev pojal zčásti sarkasticky, když si kupříkladu rýpl do štvanic, na základě kterých je každý odpůrce prezidenta nebo premiéra „placen Sorosem“. Spolu s herečkou Aňou Geislerovou, taktéž obyvatelkou Dobřichovic, předtím promluvili na shromáždění v Řevnicích.

Nenechat se unést strachem či výčitkami

Geislerová uvedla, že by to chtělo „myslet víc na morálku a mravní pravidla než na koblihy“, nenechat se unést vyvolávaným strachem nebo výčitkami. Zopakovala svá slova, která pronesla na předešlé demonstraci, konané na pražském Václavském náměstí. „Andy, ano, vedeme kampaň, a ta kampaň bude úspěšná,“ vzkázala Babišovi.

Víte, kde najdete jednu z nejkrásnějších lip v Česku? Navštivte zámek v Dobřichovicích

Na závěr shromáždění si přítomní spolu s místní zpěvačkou Lucií Kukulovou a dětskými hudebníky zazpívali českou státní hymnu. Demonstrace se uskutečnily i v dalších obcích na Praze-západ, například v již zmiňovaných Řevnicích, Černošicích, Zadní Třebani, Úholičkách a dalších.

15.6.2019
Černošice-Mokropsy jsou od Prahy kousek. Stačí sednout na hlavním nebo smíchovském nádraží na vlak (do...
13.6.2019
Více než 1,577 milionu korun (částka každým dnem narůstá) bylo vybráno na pomoc 16leté Evče...
12.6.2019
Podfinancování sociálních služeb má konkrétní dopad například na obecně prospěšnou společnost Magdalena, které chybí 3,4...
12.6.2019
Spolek pro vojenská pietní místa zachraňuje hroby, památníky či pamětní desky. Vede precizní a naprosto...
12.6.2019
Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané...
11.6.2019
Hudební festival Rockový Slunovrat má za sebou 14. ročník, který nebyl o nic méně úspěšný...
5.6.2019
Štěchovice u Prahy chtějí opravit autobusové nádraží a lépe ho zpřístupnit cestujícím. Náklady jsou odhadovány...
5.6.2019
U Tetína na Berounsku dnes ráno nabouralo osobní auto do stromu. Devětačtyřicetiletá řidička utrpěla zranění,...
Ilustrační foto.
4.6.2019
Na demonstraci 21. května na pražském Václavském náměstí promluvila také radní pro sociální politiku Milena...
3.6.2019
Kandidátka STAN, TOP 09, Zelených, LES a regionálních stran zvítězila na Praze-západ ve volbách do...
Reklama