19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Další fotky

Dobřichovice byly jednou z 243 českých, moravských a slezských obcí, kde se v úterý 28. května uskutečnila další z řady demonstrací za nezávislou justici, organizovaných Milionem chvilek pro demokracii. Konala se poblíž zámku před Svatojánskou lípou, vysazenou v roce 1729, a zúčastnilo se jí kolem čtyř stovek lidí. Promluvili místní politici, senátor i herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek.

Reklama

Již hodinu před demonstrací se začali někteří lidé scházet v nedaleké kavárně Café Galerie Bím, kde si před akcí dali džus nebo kafíčko. Většina z těch, kteří na demonstraci dorazili, byli místní, přijeli však i lidé z okolních obcí nebo z Prahy, kde se tentokrát demonstrace nekonala. Jiří Geissler, který shromáždění moderoval, řekl, že na rozdíl od sousedních Řevnic se demonstrace v Dobřichovicích koná v součinnosti s vedením obce.

FOTO: Demonstrace v Dobřichovicích

Demonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focus
Další fotky
Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 6Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 7Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 8

Starosta Petr Hampl (ODS) připomněl volební výsledky v Dobřichovicích, kde většina lidí volila do Evropského parlamentu jiné strany než ANO. Na prvním místě se umístili Spojenci pro Evropu (STAN, TOP 09, Zelení, LES a regionální subjekty), na druhém ODS, třetí skončili Piráti a až na čtvrté příčce hnutí ANO s 10,08 procenty hlasů.

Dokázat říci ďáblovi ne!

Projev odborníka na evropská studia a dotační politiku Luboše Janáka se týkal problematického čerpání dotací, přičemž Čapí hnízdo označil za „špičku ledovce, kterou si PR oddělení hnutí ANO nebo Agrofertu ohlídá“. O podnikání, spojeném přímo či nepřímo s premiérem Andrejem Babišem, hovořil i zastupitel Josef Ježek (ODS).

Na místě se podepisovala petice Milionu chvilek pro demokracii a senátor Jiří Oberfalzer (ODS) řekl, že pokud by byla adresována horní parlamentní komoře a podepsalo by ji více než deset tisíc lidí, ze zákona ji musí projednávat plénum Senátu. Pokud by byla adresována Poslanecké sněmovně, ta by při deseti tisících podpisů a více musela uspořádat veřejné slyšení.

Dramatik a režisér David Drábek, který v Dobřichovicích žije, řekl, že je třeba „dokázat říci ďáblovi ne!“. Svůj projev pojal zčásti sarkasticky, když si kupříkladu rýpl do štvanic, na základě kterých je každý odpůrce prezidenta nebo premiéra „placen Sorosem“. Spolu s herečkou Aňou Geislerovou, taktéž obyvatelkou Dobřichovic, předtím promluvili na shromáždění v Řevnicích.

Nenechat se unést strachem či výčitkami

Geislerová uvedla, že by to chtělo „myslet víc na morálku a mravní pravidla než na koblihy“, nenechat se unést vyvolávaným strachem nebo výčitkami. Zopakovala svá slova, která pronesla na předešlé demonstraci, konané na pražském Václavském náměstí. „Andy, ano, vedeme kampaň, a ta kampaň bude úspěšná,“ vzkázala Babišovi.

Víte, kde najdete jednu z nejkrásnějších lip v Česku? Navštivte zámek v Dobřichovicích

Na závěr shromáždění si přítomní spolu s místní zpěvačkou Lucií Kukulovou a dětskými hudebníky zazpívali českou státní hymnu. Demonstrace se uskutečnily i v dalších obcích na Praze-západ, například v již zmiňovaných Řevnicích, Černošicích, Zadní Třebani, Úholičkách a dalších.

bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 12:11
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
21.9.2019
Ač bylo pochmurné počasí a občas zapršelo, Městských pivních slavností spojených s oslavou 25. výročí...
20.9.2019
V sobotu 21. září 2019 si příznivci městské hromadné dopravy i všichni, kteří se chtějí...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
17.9.2019
Buštěhrad opravuje městské sociální byty. Aktuální rekonstrukce se týká přízemí domu č. p. 128, kde...
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
Radnice v pražském Suchdole nechá přistavět na svou budovu nové patro, v kterém bude kulturně-komunitní...
17.9.2019
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zahájilo stavbu tříkilometrového úseku dálnice D7 u Panenského...
Reklama