6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Na demonstraci v Dobřichovicích promluvili starosta, senátor, herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek

Další fotky

Dobřichovice byly jednou z 243 českých, moravských a slezských obcí, kde se v úterý 28. května uskutečnila další z řady demonstrací za nezávislou justici, organizovaných Milionem chvilek pro demokracii. Konala se poblíž zámku před Svatojánskou lípou, vysazenou v roce 1729, a zúčastnilo se jí kolem čtyř stovek lidí. Promluvili místní politici, senátor i herečka Aňa Geislerová či dramatik David Drábek.

Již hodinu před demonstrací se začali někteří lidé scházet v nedaleké kavárně Café Galerie Bím, kde si před akcí dali džus nebo kafíčko. Většina z těch, kteří na demonstraci dorazili, byli místní, přijeli však i lidé z okolních obcí nebo z Prahy, kde se tentokrát demonstrace nekonala. Jiří Geissler, který shromáždění moderoval, řekl, že na rozdíl od sousedních Řevnic se demonstrace v Dobřichovicích koná v součinnosti s vedením obce.

FOTO: Demonstrace v Dobřichovicích

Demonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focusDemonstrace v Dobřichovicích - All-focus
Další fotky
Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 6Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 7Demonstrace v Dobřichovicích - demo Dobrichovice – foto AC 8

Starosta Petr Hampl (ODS) připomněl volební výsledky v Dobřichovicích, kde většina lidí volila do Evropského parlamentu jiné strany než ANO. Na prvním místě se umístili Spojenci pro Evropu (STAN, TOP 09, Zelení, LES a regionální subjekty), na druhém ODS, třetí skončili Piráti a až na čtvrté příčce hnutí ANO s 10,08 procenty hlasů.

Dokázat říci ďáblovi ne!

Projev odborníka na evropská studia a dotační politiku Luboše Janáka se týkal problematického čerpání dotací, přičemž Čapí hnízdo označil za „špičku ledovce, kterou si PR oddělení hnutí ANO nebo Agrofertu ohlídá“. O podnikání, spojeném přímo či nepřímo s premiérem Andrejem Babišem, hovořil i zastupitel Josef Ježek (ODS).

Na místě se podepisovala petice Milionu chvilek pro demokracii a senátor Jiří Oberfalzer (ODS) řekl, že pokud by byla adresována horní parlamentní komoře a podepsalo by ji více než deset tisíc lidí, ze zákona ji musí projednávat plénum Senátu. Pokud by byla adresována Poslanecké sněmovně, ta by při deseti tisících podpisů a více musela uspořádat veřejné slyšení.

Dramatik a režisér David Drábek, který v Dobřichovicích žije, řekl, že je třeba „dokázat říci ďáblovi ne!“. Svůj projev pojal zčásti sarkasticky, když si kupříkladu rýpl do štvanic, na základě kterých je každý odpůrce prezidenta nebo premiéra „placen Sorosem“. Spolu s herečkou Aňou Geislerovou, taktéž obyvatelkou Dobřichovic, předtím promluvili na shromáždění v Řevnicích.

Nenechat se unést strachem či výčitkami

Geislerová uvedla, že by to chtělo „myslet víc na morálku a mravní pravidla než na koblihy“, nenechat se unést vyvolávaným strachem nebo výčitkami. Zopakovala svá slova, která pronesla na předešlé demonstraci, konané na pražském Václavském náměstí. „Andy, ano, vedeme kampaň, a ta kampaň bude úspěšná,“ vzkázala Babišovi.

Víte, kde najdete jednu z nejkrásnějších lip v Česku? Navštivte zámek v Dobřichovicích

Na závěr shromáždění si přítomní spolu s místní zpěvačkou Lucií Kukulovou a dětskými hudebníky zazpívali českou státní hymnu. Demonstrace se uskutečnily i v dalších obcích na Praze-západ, například v již zmiňovaných Řevnicích, Černošicích, Zadní Třebani, Úholičkách a dalších.

Včera, 16:08
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
Včera, 13:11
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama