Na jaře udeřilo léto! Kam se vydat za koupáním?

Ačkoli úředně je jaro, léto vládne zcela nepokrytě. Vedro ve městech, pařáky mimo města. Kdo z nás by se nevykoupal? Někdo dá přednost plovárnám, jiný řece. Co nabízí západní část Prahy a její okolí?

V Radotíně je možné navštívit koupací jezero Biotop (K Lázním 9), kde si lze zaplavat denně od 9 do 20 hodin. Čím se liší od jiných koupališť? Tím, že voda je udržována biologicky, bez chemie a díky vodním rostlinám a ekosystémům ve filtračních lagunách. Člověk se tam tak vykoupe bez vůně chloru. V areálu je koupací jezero, biologické čisticí jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště, letní toalety i bufet. Koupací jezero připomíná svým tvarem ledvinu, jeho rozměry jsou asi 62 na 75 metrů, má mělkou neplaveckou i hlubokou plaveckou část. Mimochodem: biotop má být vybudován i na léta chátrajícím koupališti Lhotka v Praze 4. Vykoupat se lze v Radotíně i „nadivoko“, tedy ve Vltavě nebo v Berounce. Totéž na Zbraslavi, kde je koupání ve Vltavě spojeno s historickou tradicí, a má tedy svou atmosféru. Zbraslav bývala výletním místem a člověk si při koupání může připadat jako v díle Vladislava Vančury Rozmarné léto. Zbraslavského občana Vančuru, který má v městské části i pomníček, před 70 lety popravili nacisté.

FOTO: Koupání západ

Koupání západ - Berounka Černošice – foto ACKoupání západ - Berounka – Radotín – foto ACKoupání západ - Berounka Dobřichovice – foto ACKoupání západ - Berounka Dobřichovice 2 – foto ACKoupání západ - Berounka Dobřichovice 3 – foto AC
Další fotky
Koupání západ - Berounka Srbsko – foto AC

Kouzlo Berounky

Vykoupat se můžete i v Suchdole. Sportcentrum České zemědělské univerzity tam zajišťuje sportovní aktivity nejen pro své studenty, ale i pro širokou veřejnost. Využít lze krytý 25metrový bazén se skokanskou věží, saunu, solárium, masáže, posilovnu, malou a velkou tělocvičnu, tenisovou halu a venkovní kurty, kurty pro volejbal, beach volejbal a fotbalové hřiště. Kdo se chce jít vykoupat s dětmi, ideální je pláž v Černošicích-Mokropsech. Je to kousek od stejnojmenné železniční zastávky, voda je dlouho mělká, na břehu jsou dřevěná mola, sedátka a slunečníky. Nebo lze ležet na trávě. U místa je kiosek s jídlem, pitím i posezením, za ním mobilní toaleta a převlékárna. Bývá tu rušno, děti se tu rozhodně nebudou nudit. Den si můžete zpestřit vyhlídkovou plavbou po Berounce, nástupiště Pláž je pár kroků od pláže. Zaplavat si lze i dále po Berounce v Mokropsech, pěkné koupání je u chatiček na pravé straně, při troše štěstí tam potkáte i plovoucí vydry, často se tam „projíždí“ také labutí rodinka. V Berounce se můžete vykoupat i ve Všenorech, v Dobřichovicích a v dalších obcích. U Berounky leží například Řevnice, a to při malebných svazích brdských hřebenů. Až pohádkově krásné je koupání v obci Srbsko za Karlštejnem.

Nový bazén na Pražačce: zkrátili plaveckou dráhu, prodloužili koupání

Přírodní koupání nabízí i Vltava se Sázavou

Romantickou koupačku nabízí taky přehrada Slapy, která je pátou největší v Česku. Lze se tam nejen koupat, ale také jezdit na jachtě, vodních lyžích či surfu. Přehrada je součástí tzv. Vltavské kaskády. Přehradní hráz se nachází asi 30 kilometrů od Prahy směrem proti proudu Vltavy. Byla vytvořena především za účelem regulace toku řeky a výroby elektrické energie. „Přehrada je ale také vyhledávanou rekreační lokalitou. V okolí nádrže je k dispozici řada kempů, hotelů a penzionů, ale i krásná příroda a zajímavosti, které vybízejí k pěším i cyklistickým výletům. Výška hráze je 60 metrů, délka hráze pak 260 metrů,“ láká agentura CzechTourism a dodává, že na Slapech se lze vykoupat u písečných či travnatých pláží kempů nebo takzvaně „nadivoko“. V nedaleké Davli je možné se vykoupat ve Vltavě i v Sázavě. Na soutoku řek je pohodová atmosféra. Romantické je koupání v Sázavě v obci Petrov-Chlomek. Pěkné koupání je i v Litovickém rybníku u Hostivice. Příjemná je plovárna Středokluky (Lidická 236), kde je v létě otevřeno od 10 do 21 hodin.

Úplně nový rybník vyroste do prázdnin v Modřanech. Na koupání ale nebude

Plovárny v Libčicích a Kralupech

Za návštěvu rozhodně stojí Libčická plovárna, kde je možné v příjemném přírodním prostředí s rozsáhlými plochami zeleně a vzrostlými stromy nalézt sportovní, společenské a volnočasové vyžití. K dispozici je plavecký bazén i brouzdaliště s travnatou pláží. Na hřišti s osvětlením lze hrát tenis, fotbal, florbal, volejlbal nebo nohejbal. Na malou kopanou je určeno travnaté hřiště, další hřiště je písečné – na beach volejbal a beach fotbal. Jsou tam i park a restaurace. Další koupaliště je v Kralupech nad Vltavou, nabízí komplex tří bazénů, bazén pro neplavce a brouzdaliště. K dispozici jsou skokanská věž, volejbal, plážový volejbal, nohejbal, tenis, kuželky, je tam možnost občerstvení. „Koupaliště v Kralupech prošlo zdařilou rekonstrukcí a celý areál dostal nové dlažby i travní koberce. Koupaliště nabízí spoustu atrakcí. Vykoupat se můžete v 50metrovém bazénu se skokanskou věží, nechybí tu 70metrový tobogan, skluzavka, vodní hřib, brouzdaliště, bazén pro neplavce. Bazény koupaliště jsou potaženy speciální protiskluzovou měkkou hmotou, což velice příjemně přispívá ke komfortu vodního vyžití,“ vyzdvihuje přednosti koupaliště CzechTourism.

Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
9.5.2021
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
30.4.2021
Předseda Klubu historické techniky Praha Marek Kubík přes všechna úskalí pokračuje v úsilí o zachování...
28.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Jeden z pytlomatů v Mníšku pod Brdy, kam lidé při úklidu vhazovali odpadky.
28.4.2021
Hlavní město Praha ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a s tchaj-wanským ministerstvem...
Očkování v Alzheimercentru Černošice.
19.4.2021
U klientů i zaměstnanců Alzheimercentra Černošice pokračuje očkování. U poloviny klientů již bylo plně dokončeno,...
15.4.2021
Jak už Náš REGION informoval, ministryně financí Alena Schillerová koncem března uvedla, že obce loni...
Socha Jana Žižky v parku Teyrovských je pokryta mechem.
12.4.2021
Dobrovolníci kolem sdružení Na jedné vlně uklidili všenorský park Teyrovských, jehož vznik se datuje do...
Alena Hrdličková oslavila 100 let.
7.4.2021
Bývala součástí pražské prvorepublikové smetánky, přátelila se i s filmovou hvězdou Adinou Mandlovou. Klientka Alzheimercentra...
Černošice staniční budova
6.4.2021
Starosta Černošic Filip Kořínek reagoval pro Náš REGION na slova ministryně financí Aleny Schillerové, která...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
Reklama