Nad zánikem dětských skupin netřeba plakat, potřebujeme kvalitní jesle

Tzv. dětské skupiny, což bylo vlastně organizované hlídání dětí, byly východiskem z nouze v situaci, kdy v některých regionech nastal v minulých letech kritický nedostatek míst v mateřských školách. Podmínky pro jejich vznik a provoz byly mnohem měkčí než hygienické a odborné podmínky pro zápis mateřské školky do školského rejstříku.

Pro úplnost je třeba uvést, že i řada soukromých zařízení, prezentujících se jako mateřská školka, nesplňovala tyto přísné podmínky. Byly také jen formou hlídání dětí, ovšem za často nemalou finanční úhradu.

Částečně dětské skupiny nahradily i jesle, které u nás po roce 1989 postupně zanikly.

Nemohly ale být rovnocennou náhradou těchto osvědčených předškolních zařízení. V jeslích se o děti do tří let staraly nejen kvalifikované učitelky (viz § 6 zákona o pedagogických pracovnících), ale také zdravotní sestry s příslušnou specializací.

Určitý praktický smysl dávala dětská skupina v případě, když fungovala jako „závodní školka“ pro své zaměstnankyně – pracující matky. Matka svěřila dítě do skupiny při cestě do práce a cestou domů si ho zas vyzvedla.

Dnes, když se populační křivka opět začíná propadat a s výjimkou prstence kolem Prahy je kapacita předškolních zařízení vesměs dostatečná, ztrácí dětské skupiny smysl. Cílem předškolního vzdělávání není jen hlídání dětí, aby nepřišly k úrazu a byly uspokojeny jejich základní stravovací potřeby. Jejich hlavním účelem je promyšlená výchova rodících se malých osobností a podpora jejich citového i rozumového rozvoje, aby byly připraveny ke vzdělávání v rámci školní docházky, a osvojily si i základní socializační modely chování v kolektivu.

Význam jeslí byl bohužel potlačen i chybnou úvahou, že jde o model překonaný vývojem a je jaksi příliš „socialistický“. Zde chci jen připomenout, že jesle vznikly v Rakousku-Uhersku již na konci 19. století, kdy o socialismu fantazírovali jen utopičtí socialisté. V polistopadovém období převážil názor, že nejlepší bude, když do tří let věku dítěte se o něj bude starat zejména matka.  Tento „zdravě konzervativní“ model péče o batolata ale zpochybnil sám život – či „neviditelná ruka trhu“. A také úsilí mnohých matek neztratit tříletou pauzou kontakt se svým zaměstnáním, se svou pracovní pozicí, a to zejména v soukromém sektoru. Potřeba kvalitních jeslí je proto opět na stole a nemůže jít jen o formální přejmenování dětských skupin.

FOTO: Nad zánikem dětských skupin netřeba plakat, potřebujeme kvalitní jesle

Nad zánikem dětských skupin netřeba plakat, potřebujeme kvalitní jesle - deti skola skolkaNad zánikem dětských skupin netřeba plakat, potřebujeme kvalitní jesle - Stanislav Boloňský
Dnes, 14:50
První mrazíky mají na svědomí i první autonehodu na Příbramsku. Naštěstí se obešla bez ztráty...
Dnes, 10:10
Léčebné pobyty v Olivově dětské léčebně v Říčanech u Prahy probíhají i přes nepříznivou epidemickou...
Včera, 10:10
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 10:10
Změna územního plánu v Říčanech umožní developerům zalít betonem o čtvrtinu větší plochu zeleně při...
27.11.2020
Až do konce vánočních svátků budou senátoři z horní komory parlamentu dohlížet na práci tří...
27.11.2020
Děti v základních školách náměstí Bratří Jandusů a U Obory mají k dispozici moderní 3D tiskárny. Ty...
26.11.2020
V Jílovém u Prahy zastavili policisté auto řízené cizincem, který měl před jízdou pít alkohol. Jeho...
Ilustrační foto
26.11.2020
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
26.11.2020
Starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen (Klidné město) se vzdá 16. prosince funkce starosty města,...
25.11.2020
Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky pocítil první příznaky nemoci už v pondělí ráno. Z preventivních důvodů...
25.11.2020
Město Říčany se proti rozsudku soudu neodvolá a zahájí převod 31 bytů na Komenského náměstí...
Reklama