4℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Nádraží ve Všenorech bourat nechceme, volají místní. Budou jejich prosby vyslyšeny?

Veřejnost i místní zastupitelstva jsou jasně proti možnému bourání nádražní budovy ve Všenorech kvůli chystané rekonstrukci železniční tratě z Prahy do Berouna. O věc se začali zajímat také poslanci za region.

Reklama

Jednou z obcí, kde je nádraží v ohrožení, jsou Všenory. Podle průzkumu veřejného mínění jsou místní proti. „Celých 96,3 procenta místních obyvatel chce budovy zachránit, pokud možno v jejich původní podobě. Nádraží je pro zdejší občany zásadní – 96,7 procenta místních jezdí vlakem alespoň občas, z toho 34,1 procenta denně,“ říká Marek Kotásek z místní občanské iniciativy, která za záchranu nádraží již několik let bojuje.

Černošice staniční budova

Vlakové zastávky musíme zachovat a opravit, volají místní. Jde o Černošice, Všenory, Srbsko. Mají historickou hodnotu?

Bourání odmítají i místní zastupitelstva Všenor, Černošic nebo Srbska, Náš REGION již informoval o tom, že přijala usnesení na podporu zachování nádraží. Správa železniční dopravní cesty, která s dotčenými obcemi, vlastníky okolních pozemků i spolky jedná, počítala ve Všenorech s demolicí přinejmenším jedné budovy.

Lidé by přispěli na rekonstrukci nádraží

Dotazování se uskutečnilo v druhé polovině září a v říjnu 2018. Průzkum připravila místní občanská iniciativa „Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko“. Odpovědi poskytlo 273 lidí. Občané Všenor tvoří 74,4 procenta respondentů, místní chataři 6,3 procenta, občané okolních obcí 11,9 procenta, příležitostní návštěvníci 7,4 procenta. Na dotazník častěji reagovaly ženy než muži. V klíčových otázkách panuje vysoká míra shody (80 procent +) bez ohledu na věk, pohlaví či lokalitu.

Z průzkumu vyplývá i to, že 77,3 procenta obyvatel Všenor je připraveno podpořit z vlastních peněz prostřednictvím veřejné sbírky rekonstrukci nádraží, 91,9 procenta jich chce zároveň přispět tím, že budou na nádraží nakupovat a využívat služby, které by tu mohly vzniknout. „Poptávka po dalších službách v obci je značná, náš průzkum naznačil, které chybějí nejvíc,“ říká Kotásek.

FOTO: Všenory nádraží – průzkum veřejného mínění

Všenory nádraží – průzkum veřejného mínění - Všenory staniční budova – foto Jakub ŠpetlákVšenory nádraží – průzkum veřejného mínění - Všenory 2 – foto Jakub ŠpetlákVšenory nádraží – průzkum veřejného mínění - všenory 2

Lidé si přejí nabídku služeb a vylepšení nádraží

„Na nástupišti směrem do Prahy by lidé chtěli obchod nebo kavárnu, 76,6 procenta lidí by do budovy nádraží přesunulo také poštu nebo ještě lépe balíkovou službu, jako je Ulozenka.cz, Zasilkovna.cz a podobné (82,4 procenta),“ uvádějí tvůrci průzkumu.

Celých 81 procent respondentů by uvítalo na nádraží toalety, 85,4 procenta jich nejvíce postrádá aktuální informace o příjezdech vlaků, 44,7 procenta respondentů by uvítalo pokladnu s prodejem jízdenek na vlaky a MHD. Nádražní budovu ve směru na Beroun lze podle mnoha názorů otevřít k řece, sídlit by tam mohli vodní skauti – pro zřízení jejich klubovny se vyslovilo 46,9 procenta respondentů, pro je i místní oddíl. Podle 51,3 procenta respondentů by klubovna šla kombinovat s odpočívadlem pro lidi na procházkách kolem řeky.

Před 115 lety se narodil jeden z nejslavnějších českých neherců. Jan Vostrčil hrával kdysi na křídlovku u Hradní stráže

Včera, 09:32
V pátek 22. března tomu bude rok, co došlo k tragédii v Kralupech nad Vltavou....
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
13.2.2019
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
13.2.2019
Kapličku se zvoničkou na pražském Sobíně v úterý dopoledne poničil kamion, na příkaz statika byla...
13.2.2019
Zpěvačka Helena Vondráčková upozornila na bezhlavé kácení v Řitce, ke kterému přistoupilo vedení místní radnice,...
13.2.2019
Psy, křečka, uniformu pilota, lednici, rotoped, ale i urnu s popelem zapomněli loni cestující v...
13.2.2019
Buštěhrad už má projekt pro další opravy zámku. V zatím neopraveném východním křídle budou pobočka...
13.2.2019
V rámci Národního týdne trénování paměti pořádá Mezigenerační centrum Julie na Zbraslavi ve čtvrtek 14....
12.2.2019
Ministerstvo kultury podpořilo záměr Klubu historické techniky Praha, které chce koupit objekt depa v Hostivici...
12.2.2019
Pro obchvat Kralup nad Vltavou je vykoupeno 60 procent pozemků. Jeho stavba je jednou ze...
11.2.2019
Letošní zimní údržba je pro silničáře ve Středočeském kraji náročnější než předchozí. V řadě měst...
Reklama