3℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Obce podél Berounky byly oblíbeným místem letních bytů

Léto je nenávratně pryč, a tak neuškodí vrátit se k němu a navodit letní atmosféru alespoň v historické podobě. Průvodcem může být výběr z knížky historika Jiřího Šoukala „Slasti a strasti letních bytů – Život na letních bytech a v letních vilách v éře první republiky“, která byla v roce 2016 vydána nakladatelstvím Academia, v rámci Akademie věd České republiky.

Informace v knize se týkají nejen první republiky, ale i doby před a po ní. „Vlaková trasa z Prahy do Berouna nabízela mimořádnou koncentraci exkluzivních letních sídel. Stejně jako v Černošicích a Řevnicích se to i v nedalekých Všenorech, po Roztokách druhém nejstarším letovisku, a v Dobřichovicích doslova hemžilo představiteli průmyslové sféry (Waldes a spol.), velkoobchodu a právníky,“ píše mimo jiné autor. Jako příklad uvádí, že do Dobřichovic jezdili třeba dlouholetý prezident advokátní komory Alois Stompfe (1868-1944), starosta České obce sokolské Josef Scheiner (1861-1932) nebo významný národohospodář Josef Dráchovský (1876-1961).

Vila z 60. let, kdy už byla v majetku MUDr. Poňky

Žil jsem ve vile Františky Plamínkové, vzpomíná černošický lékař

Knihkupci a nakladatelé

„Již před rokem 1914 si zdejší lokalitu oblíbila také řada významných knihkupců a nakladatelů, Alexander Štorch (1851-1901), Antonín Řivnáč (1843-1917), Josef Richard Vilímek (1860-1938) nebo František Topič (1858-1941). Pobyt na letním bytě v těchto lokalitách tak přirozeně nabízel možnost k neformálním setkáním, k navazování známostí a k nejrůznějšímu jednání,“ pokračuje autor, který se v knize věnuje místům po celé České republice. „Vedle exkluzivních letovisek vznikala rekreační sídla méně zámožných měšťanů. Mnohá z těchto míst jsou dnes už součástí Prahy, například Chuchle, Radotín, Zbraslav, Podbaba, Liboc,“ zmiňuje též.

Vančurova vila – funkcionalistický skvost na Zbraslavi

Četné návštěvy úředníků

Kniha je plná fotografií, informací o různosti letních bytů, o dobových platech a podobně. Obecně lze podle autora říct, že „městskou střední třídu jezdící na letní byty reprezentovalo úřednictvo (úředníci státní, magistrátní i soukromí, mezi nimi ministerští radové, ale i běžní účetní), příslušníci svobodných povolání (lékaři, právníci, architekti), představitelé vzdělávací sféry (rodiny univerzitních profesorů, středoškolských profesorů, učitelů), živnostníci a podnikatelé“. „Bohatnutí střední třídy a šíření jejích návyků ovlivňovaly rozvoj návštěv letních bytů na venkově. Nejpočetnější vrstvu mezi návštěvníky tvořilo úřednictvo, které jezdilo nejčastěji do nájmů,“ píše mimo jiné Jiří Šoukal.

Včera, 16:08
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
Včera, 13:11
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama