Obce podél Berounky byly oblíbeným místem letních bytů

Léto je nenávratně pryč, a tak neuškodí vrátit se k němu a navodit letní atmosféru alespoň v historické podobě. Průvodcem může být výběr z knížky historika Jiřího Šoukala „Slasti a strasti letních bytů – Život na letních bytech a v letních vilách v éře první republiky“, která byla v roce 2016 vydána nakladatelstvím Academia, v rámci Akademie věd České republiky.

Informace v knize se týkají nejen první republiky, ale i doby před a po ní. „Vlaková trasa z Prahy do Berouna nabízela mimořádnou koncentraci exkluzivních letních sídel. Stejně jako v Černošicích a Řevnicích se to i v nedalekých Všenorech, po Roztokách druhém nejstarším letovisku, a v Dobřichovicích doslova hemžilo představiteli průmyslové sféry (Waldes a spol.), velkoobchodu a právníky,“ píše mimo jiné autor. Jako příklad uvádí, že do Dobřichovic jezdili třeba dlouholetý prezident advokátní komory Alois Stompfe (1868-1944), starosta České obce sokolské Josef Scheiner (1861-1932) nebo významný národohospodář Josef Dráchovský (1876-1961).

Vila z 60. let, kdy už byla v majetku MUDr. Poňky

Žil jsem ve vile Františky Plamínkové, vzpomíná černošický lékař

Knihkupci a nakladatelé

„Již před rokem 1914 si zdejší lokalitu oblíbila také řada významných knihkupců a nakladatelů, Alexander Štorch (1851-1901), Antonín Řivnáč (1843-1917), Josef Richard Vilímek (1860-1938) nebo František Topič (1858-1941). Pobyt na letním bytě v těchto lokalitách tak přirozeně nabízel možnost k neformálním setkáním, k navazování známostí a k nejrůznějšímu jednání,“ pokračuje autor, který se v knize věnuje místům po celé České republice. „Vedle exkluzivních letovisek vznikala rekreační sídla méně zámožných měšťanů. Mnohá z těchto míst jsou dnes už součástí Prahy, například Chuchle, Radotín, Zbraslav, Podbaba, Liboc,“ zmiňuje též.

Vančurova vila – funkcionalistický skvost na Zbraslavi

Četné návštěvy úředníků

Kniha je plná fotografií, informací o různosti letních bytů, o dobových platech a podobně. Obecně lze podle autora říct, že „městskou střední třídu jezdící na letní byty reprezentovalo úřednictvo (úředníci státní, magistrátní i soukromí, mezi nimi ministerští radové, ale i běžní účetní), příslušníci svobodných povolání (lékaři, právníci, architekti), představitelé vzdělávací sféry (rodiny univerzitních profesorů, středoškolských profesorů, učitelů), živnostníci a podnikatelé“. „Bohatnutí střední třídy a šíření jejích návyků ovlivňovaly rozvoj návštěv letních bytů na venkově. Nejpočetnější vrstvu mezi návštěvníky tvořilo úřednictvo, které jezdilo nejčastěji do nájmů,“ píše mimo jiné Jiří Šoukal.

25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
19.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
19.5.2020
Zkoušky černošického sboru Tutte Le Note byly pozastaveny ihned s uzavřením škol na začátku března....
18.5.2020
Tréninkový režim ASK DIPOLI v Černošicích a Dobřichovicích se vrací k normálu. Atleti mohou do konce...
Počáteční modelace hlavy svaté Juliány
18.5.2020
Spolku pro obnovu sochy sv. Juliány se v rámci veřejné sbírky podařilo vybrat potřebných 360...
14.5.2020
Z okenice budovy na vlakové stanici ve Všenorech si někdo nedovoleně odnesl muškáty z truhlíku,...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
10.5.2020
Radnice v Davli zveřejnila informace, jak je třeba v době ohrožení koronavirovou infekcí nákladat s...
Reklama