30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Obec Úholičky se chystá rozjet participativní rozpočet

Zastupitelstvo obce Úholičky pro letošní rok schválilo na rozjezd projektu participativního rozpočtu, kdy o využití části místních peněz rozhoduje veřejnost, částku 300 tisíc korun s tím, že v případě zájmu občanů a dostatku projektů může být hranice navyšována přibližně až k 1,5 milionu. Finální návrh půjde do zastupitelstva na posledním zasedání před prázdninami. Pro Náš REGION to uvedl místní zastupitel Alojz Šula.

Reklama

„V současné fázi předpokládám přijímání projektů během prázdnin s tím, že vyhodnocení by proběhlo během září. Zaměření projektů by primárně mělo být na téma sport, kultura a volnočasové aktivity,“ řekl. „Participativní rozpočet bylo moje hlavní téma v posledních volbách, a jak ukazují výsledky ankety, kterou obec vyhlásila na počátku roku, je o toto téma zájem,“ dodal. Průzkum potřeb občanů se uskutečnil v rámci Strategického rozvoje obce pro období 2019–2026. Celkem se ho zúčastnilo 124 respondentů od 14 do 87 let, z toho 60 online a 64 prostřednictvím papírových dotazníků. Věkový průměr respondentů činil 50 let, průzkumu se zúčastnilo 57 procent žen a 43 procent mužů.

Šedesát procent pro participaci

Dotaz, týkající se participativního rozpočtu, byl zařazen do kapitolky o hospodaření obce. Pro participativní rozpočet se vyslovilo 60 procent respondentů, proti 14 procent a neví 26 procent. Co se týče případné účasti na participativním rozpočtu, 30 procent respondentů odpovědělo, že by přišli s vlastním návrhem, 41 procent by se zúčastnilo hlasování o projektech, 29 procent by se neúčastnilo. Participativní rozpočet v jednotlivých obcích a městech (respektive městských částech) České republiky prosazuje kupříkladu Alternativa zdola, která může podat konkrétní informace a rady spojené s jeho realizací.

Participativní rozpočet se ve středočeských městech stává tradicí

„Participativní rozpočet je procesem přímé, dobrovolné a univerzální demokracie, v rámci kterého mohou obyvatelé určitého místa (sousedství, čtvrti, obce, města) či členové komunity (veřejné/neveřejné instituce apod.) diskutovat a rozhodovat o využití části rozpočtu, respektive o jeho výdajové nebo příjmové stránce. Česky bychom tedy tento proces mohli nazvat účastnickým rozpočtem. Jde o nástroj zapojení veřejnosti do procesu rozhodování skrze formulování prioritních oblastí rozpočtu, tvorbu konkrétních projektů, jejich výběr, volbu a následný monitoring,“ uvádí Alternativa zdola.

Lidé by chtěli bazén či silnici do Velkých Přílep

Ale zpět k anketě v Úholičkách. Jeden z dotazů se týkal vybavenosti obce, spokojenosti s kabelovou televizí a internetem a podporou projektů. Výsledky ukázaly, že spokojenost s televizí je v obci větší než s internetem – co se týče obecního připojení k internetu, 42 procent respondentů je spokojených, 38 procent průměrně a 21 procent spokojených není, s kabelovou televizí je spokojeno 49 procent respondentů, 40 procent průměrně a 11 procent je nespokojených. Co se týče podpory projektů, z ankety vyplynulo, že parkovací plochy u vlaku a chodník do místní osady Podmoráň mají podporu většiny respondentů. Podíl podporovatelů a odpůrců zpomalovacích prvků v ulici Podmoráň je vyrovnaný.

Druhý dotaz se týkal služeb v obci. Z ankety vyplynulo, že nejspokojenější jsou respondenti s mateřskou školou (76 procent spokojeno, 16 procent průměrně a 8 procent nespokojeno), následně s restaurací Na Statku (51 procent spokojeno, 44 procent průměrně a 5 procent nespokojeno), dále s dopravní obslužností (48 procent spokojeno, 43 procent průměrně a 10 procent nespokojeno) a se samoobsluhou (47 procent spokojeno, 41 procent průměrně a 12 procent nespokojeno). Z ankety dále vyplynulo, které služby podle občanů v obci chybějí nebo vyžadují zlepšení. Občané se vyslovili pro bazén, zlepšení internetu a kabelovky, více autobusových spojů, kvalitní obchod s potravinami, silnici do Velkých Přílep či sportovní hřiště.

Pečovatelský dům a důraz na životní prostředí

Třiadvacet procent respondentů uvedlo, že by potřebovali nové bydlení v obci. Velkou podporu, především mezi staršími občany, získal záměr výstavby pečovatelského domu. Vyslovilo se pro něj celých 69 procent respondentů, oproti tomu 16 procent jej nepodporuje a 15 procent neví. Co se týče spokojenosti s poskytováním informací ze strany obecního úřadu, 51 procent respondentů je spokojených, 44 procent průměrně a 5 procent nespokojených. Respondenti preferují způsob komunikace prostřednictvím obecních novin, dále osobní návštěvy, webových stránek, vývěsek, SMS, e-mailů, telefonů, rozhlasu, aplikace v mobilu, na posledním místě skončila klasická pošta.

Školáci na Praze 7 si vyzkoušejí, jak funguje participativní rozpočet

Lidé se vyjadřovali také k preferovanému způsobu využití peněz ze skládky, přičemž větší podporu vyjádřili účelovým dotacím (nejvíce týkajícím se životního prostředí) oproti nepodmíněným příspěvkům. Nejméně spokojeni jsou respondenti s kvalitou ovzduší a za největší ohrožení kvality životního prostředí v obci považují stav potoka a lokální topeniště. Podporu 54 procent respondentů získal kamerový systém. Co se týče volnočasových aktivit, víceúčelové hřiště by alespoň jednou týdně využívalo 38 procent respondentů, přičemž nejvíce preferují volejbal, tenis a fotbal. Na Úholičkách považují za nejlepší přírodu, dostupnost, klid, starostku, vyžití nebo prostředí.

Proč se nestalo, že „Mattoni už není“. Recept na úspěch je zázračně jednoduchý

23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
22.8.2019
Venkovní plavecký bazén na Velkém sídlišti v Berouně ukončil sezonu o dva týdny dříve. Důvodem...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
20.8.2019
Doprava na Slánsku, městská i meziměstská, se příští týden propojí s pražskou dopravou. Změní se...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
Reklama