Obec Úholičky se chystá rozjet participativní rozpočet

Zastupitelstvo obce Úholičky pro letošní rok schválilo na rozjezd projektu participativního rozpočtu, kdy o využití části místních peněz rozhoduje veřejnost, částku 300 tisíc korun s tím, že v případě zájmu občanů a dostatku projektů může být hranice navyšována přibližně až k 1,5 milionu. Finální návrh půjde do zastupitelstva na posledním zasedání před prázdninami. Pro Náš REGION to uvedl místní zastupitel Alojz Šula.

„V současné fázi předpokládám přijímání projektů během prázdnin s tím, že vyhodnocení by proběhlo během září. Zaměření projektů by primárně mělo být na téma sport, kultura a volnočasové aktivity,“ řekl. „Participativní rozpočet bylo moje hlavní téma v posledních volbách, a jak ukazují výsledky ankety, kterou obec vyhlásila na počátku roku, je o toto téma zájem,“ dodal. Průzkum potřeb občanů se uskutečnil v rámci Strategického rozvoje obce pro období 2019–2026. Celkem se ho zúčastnilo 124 respondentů od 14 do 87 let, z toho 60 online a 64 prostřednictvím papírových dotazníků. Věkový průměr respondentů činil 50 let, průzkumu se zúčastnilo 57 procent žen a 43 procent mužů.

Šedesát procent pro participaci

Dotaz, týkající se participativního rozpočtu, byl zařazen do kapitolky o hospodaření obce. Pro participativní rozpočet se vyslovilo 60 procent respondentů, proti 14 procent a neví 26 procent. Co se týče případné účasti na participativním rozpočtu, 30 procent respondentů odpovědělo, že by přišli s vlastním návrhem, 41 procent by se zúčastnilo hlasování o projektech, 29 procent by se neúčastnilo. Participativní rozpočet v jednotlivých obcích a městech (respektive městských částech) České republiky prosazuje kupříkladu Alternativa zdola, která může podat konkrétní informace a rady spojené s jeho realizací.

Participativní rozpočet se ve středočeských městech stává tradicí

„Participativní rozpočet je procesem přímé, dobrovolné a univerzální demokracie, v rámci kterého mohou obyvatelé určitého místa (sousedství, čtvrti, obce, města) či členové komunity (veřejné/neveřejné instituce apod.) diskutovat a rozhodovat o využití části rozpočtu, respektive o jeho výdajové nebo příjmové stránce. Česky bychom tedy tento proces mohli nazvat účastnickým rozpočtem. Jde o nástroj zapojení veřejnosti do procesu rozhodování skrze formulování prioritních oblastí rozpočtu, tvorbu konkrétních projektů, jejich výběr, volbu a následný monitoring,“ uvádí Alternativa zdola.

Lidé by chtěli bazén či silnici do Velkých Přílep

Ale zpět k anketě v Úholičkách. Jeden z dotazů se týkal vybavenosti obce, spokojenosti s kabelovou televizí a internetem a podporou projektů. Výsledky ukázaly, že spokojenost s televizí je v obci větší než s internetem – co se týče obecního připojení k internetu, 42 procent respondentů je spokojených, 38 procent průměrně a 21 procent spokojených není, s kabelovou televizí je spokojeno 49 procent respondentů, 40 procent průměrně a 11 procent je nespokojených. Co se týče podpory projektů, z ankety vyplynulo, že parkovací plochy u vlaku a chodník do místní osady Podmoráň mají podporu většiny respondentů. Podíl podporovatelů a odpůrců zpomalovacích prvků v ulici Podmoráň je vyrovnaný.

Druhý dotaz se týkal služeb v obci. Z ankety vyplynulo, že nejspokojenější jsou respondenti s mateřskou školou (76 procent spokojeno, 16 procent průměrně a 8 procent nespokojeno), následně s restaurací Na Statku (51 procent spokojeno, 44 procent průměrně a 5 procent nespokojeno), dále s dopravní obslužností (48 procent spokojeno, 43 procent průměrně a 10 procent nespokojeno) a se samoobsluhou (47 procent spokojeno, 41 procent průměrně a 12 procent nespokojeno). Z ankety dále vyplynulo, které služby podle občanů v obci chybějí nebo vyžadují zlepšení. Občané se vyslovili pro bazén, zlepšení internetu a kabelovky, více autobusových spojů, kvalitní obchod s potravinami, silnici do Velkých Přílep či sportovní hřiště.

Pečovatelský dům a důraz na životní prostředí

Třiadvacet procent respondentů uvedlo, že by potřebovali nové bydlení v obci. Velkou podporu, především mezi staršími občany, získal záměr výstavby pečovatelského domu. Vyslovilo se pro něj celých 69 procent respondentů, oproti tomu 16 procent jej nepodporuje a 15 procent neví. Co se týče spokojenosti s poskytováním informací ze strany obecního úřadu, 51 procent respondentů je spokojených, 44 procent průměrně a 5 procent nespokojených. Respondenti preferují způsob komunikace prostřednictvím obecních novin, dále osobní návštěvy, webových stránek, vývěsek, SMS, e-mailů, telefonů, rozhlasu, aplikace v mobilu, na posledním místě skončila klasická pošta.

Školáci na Praze 7 si vyzkoušejí, jak funguje participativní rozpočet

Lidé se vyjadřovali také k preferovanému způsobu využití peněz ze skládky, přičemž větší podporu vyjádřili účelovým dotacím (nejvíce týkajícím se životního prostředí) oproti nepodmíněným příspěvkům. Nejméně spokojeni jsou respondenti s kvalitou ovzduší a za největší ohrožení kvality životního prostředí v obci považují stav potoka a lokální topeniště. Podporu 54 procent respondentů získal kamerový systém. Co se týče volnočasových aktivit, víceúčelové hřiště by alespoň jednou týdně využívalo 38 procent respondentů, přičemž nejvíce preferují volejbal, tenis a fotbal. Na Úholičkách považují za nejlepší přírodu, dostupnost, klid, starostku, vyžití nebo prostředí.

Proč se nestalo, že „Mattoni už není“. Recept na úspěch je zázračně jednoduchý

25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
19.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
19.5.2020
Zkoušky černošického sboru Tutte Le Note byly pozastaveny ihned s uzavřením škol na začátku března....
18.5.2020
Tréninkový režim ASK DIPOLI v Černošicích a Dobřichovicích se vrací k normálu. Atleti mohou do konce...
Počáteční modelace hlavy svaté Juliány
18.5.2020
Spolku pro obnovu sochy sv. Juliány se v rámci veřejné sbírky podařilo vybrat potřebných 360...
14.5.2020
Z okenice budovy na vlakové stanici ve Všenorech si někdo nedovoleně odnesl muškáty z truhlíku,...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
10.5.2020
Radnice v Davli zveřejnila informace, jak je třeba v době ohrožení koronavirovou infekcí nákladat s...
Reklama