Obklopeni brdskými lesy pomáhají lidem zbavit se závislostí

Další fotky

Již jedenadvacet let poskytuje obecně prospěšná společnost Magdaléna pomoc lidem se středně těžkou nebo těžkou závislostí – především, ale nejen, na drogách. „Naší královskou disciplínou je terapeutická komunita Magdaléna,“ uvedla pro Náš REGION PR manažerka Martina Malinová. Objekt s rozlehlou zahradou se nachází na Včelníku v Mníšku pod Brdy, kde v minulosti bývala vojenská kasárna. Přes nastavený režim ale vojnu nepřipomíná.

Místo působí příjemně a podle slov ředitele společnosti Ondřeje Sklenáře léčba pomůže přibližně sedmi z deseti lidí, kteří v komunitě stráví osm až patnáct měsíců, přičemž přesná délka závisí mimo jiné na rozsahu závislosti. Po absolvování léčby se konají setkání lidí, kteří Magdalénou prošli – účast je samozřejmě dobrovolná, jakož i samotná léčba. „Lidé, kteří k nám přichází, musí být čistí,“ říká Malinová. To znamená, že před nástupem do léčby musí projít detoxem. „Také nám musí napsat motivační dopis, proč se chtějí léčit a co je vede právě k nám. Ne každý má představu o tom, co ho tady čeká, léčba je velká práce, člověk musí dodržovat určitý režim. Naší podmínkou je, že musí být ochoten spolupracovat se svou rodinou,“ vysvětluje. Zástupce vedoucího František Jírový dodává, že úspěšnost léčby je často ovlivněna právě tím, že se pracuje s celou rodinou. V současné době je v komunitě čtrnáct klientů. Podle Malinové je tento počet ideální, v komunitě se snaží i o to, aby byli rovnoměrně zastoupeni muži i ženy.

Důvěra v klienty

Podle slov Jírového je první polovina léčby zaměřena na minulost a přítomnost, vyznačuje se přísnějším režimem (lidé u sebe kupříkladu nemohou mít mobilní telefony a internet, aby si něco nedomlouvali „bokem“, jak byli mnohdy zvyklí v době užívání omamných látek, znatelnější je hierarchie mezi klienty a terapeuty), druhá polovina se vedle přítomnosti zaměřuje i na budoucnost. „Bavíme se s klienty o tom, co chtějí dělat, až léčbu skončí, mohou jezdit do míst, kde chtějí následně žít, mohou se připravovat na budoucí zaměstnání,“ říká. Hierarchický vztah mezi terapeuty a klienty se mění v partnerský. „Klientům důvěřujeme,“ zdůrazňuje. Drtivá většina lidí se poté, co někam vyjedou, na Včelník vrátí. Obecně jsou útěky z léčby méně a méně časté, krize podle Jirového nastává tak po čtvrtém měsíci léčby. To, že lidé neutíkají, je dáno i tím, že jdou do léčby dobrovolně, jsou motivovaní. „Nemáme zde klienty, kterým je léčba soudně nařízená, ty mohou přijímat jen zdravotnická zařízení,“ říká.

Milada už osmnáct let abstinuje. Otevřená zpověď o závislosti na alkoholu, léčbě a střízlivém životě!

Program, který je pro všechny klienty povinný, začíná v 6.30 hodin (v sobotu v 7.30 a v neděli až snídaní v devět), večerka je ve 22.30 hodin (v pátek a v sobotu o půlnoci). Běžný den začíná rozcvičkou, zahrnuje pracovní bloky, skupinové komunity nebo terapie – arteterapii či dramaterapii, několikrát do roka klienti hrají divadlo pro veřejnost. Čas mají vyhrazený i pro sport či práci s keramikou. Starají se o celý objekt, včetně domácích zvířat, vaří si. Léčba je placena z různých dotací, přispívá i město Mníšek, pobyt si částečně hradí klienti, pokud nemají peníze, mohou zažádat stát o příslušný příspěvek.

Zpětná vazba

V pátek se lidé v léčbě schází na takzvané hodnotící skupině, díky které si poskytují zpětnou vazbu. „Klienty hodnotíme i my,“ říká Jírový. Upřednostňuje pozitivní přístup, proto v komunitě hodně chválí, nicméně při nedodržení pravidel komunity následují sankce, především v první polovině léčby. Tou nejtvrdší, ke které ale dochází velmi zřídka, je vyhazov. „Je zde zákaz navázání milostného vztahu mezi klienty,“ říká Malinová. Pokud k němu dojde, skupina se baví o tom, zda jej lze ukončit a co s tím.

FOTO: Magdaléna v Mníšku pod Brdy

Magdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 2 – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 3 – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 4 – foto Karel Růžička
Další fotky
Magdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 5 – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Martina Malinová – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - František Jírový – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - František Jírový a Ondřej Sklenář – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - František Jírový – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focus

Klienti si také píší deník, ke kterému se v průběhu léčby vrací, v sobotu je celodenní výlet, který spočívá především v přibližně dvacetikilometrových túrách po okolí. Do komunity také dochází farář, se kterým si klienti mohou popovídat. O jeho služby je podle slov Jírového velký zájem, vyhledávají jej i nevěřící, komunita není křesťanskou, tudíž víra není povinná. Nabídka pastoračních služeb byla podmínkou české křesťanské aktivistky a političky Marie Kaplanové z Mníšku, která před jedenadvaceti lety Magdalénu založila. „Její syn zemřel v důsledku závislosti na drogách, začala se proto závislostem věnovat. Na přání jedněch rodičů pomohla závislé dívce, vyléčila ji. Pomoc začínala profesionalizovat, s městem Mníšek se domluvila na využívání objektu, později se služby začaly rozšiřovat,“ říká Malinová.

Komplexní pomoc

Obecně prospěšná společnost Magdaléna nabízí také preventivní programy – poradenství a metodické vedení pro školy, vzdělávání pedagogů v duchu efektivní primární prevence. Ve středních Čechách provozuje nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, v pražském Podolí doléčovací centrum, v nabídce jsou tréninková zaměstnávání (chráněné zaměstnání je i přímo v areálu na Včelníku) nebo roční chráněné bydlení v Praze. Klienti, kteří absolvují léčbu v komunitě, mohou také po nějaké době na posilovací léčbu – třeba na dva týdny, jak mohou a jak potřebují.

Chudoba, drogy a exekutor na krku. I tak může vypadat život českého dítěte

„Snažíme se o komplexní pomoc klientům, mohou projít i několika našimi službami,“ říká Malinová. V roce 2016 využilo rezidenčních služeb Magdalény 70 % lidí závislých na pervitinu, 13 % na alkoholu, 10 % na heroinu a 7 % na THC. V léčbě jsou i lidé závislí kupříkladu na herních automatech. Na Včelníku působí i CHRPA, což je jediná pobytová služba v Česku pro lidi s duální diagnózou – tedy například závislostí na drogách kombinovanou s duševním onemocněním. „Tito lidé takřka ze všech služeb vypadávají,“ říká Malinová. Za příklad dává zahraniční praxi, kde jsou zařazování kupříkladu do programů housing first, který je postaven na principu poskytnout lidem v tísni domov bez toho, aby byl podmiňován zásluhami.

30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Vizualizace Kulturně-komunitního centra Koruna
29.6.2020
V pražském Radotíně vzniká komunitní centrum, kdy se pod jednou střechou sejdou umělecká škola i...
27.6.2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek...
17.6.2020
Rozhovor se zakladatelem Kinematografu bratří Čadíků, panem Josefem Čadíkem.
Rozhodnou se ve Všenorech pro rekonstrukci stávajícího přejezdu, nebo přistoupí ke stavbě nadjezdu či podjezdu?
17.6.2020
O budoucí podobě trati ve Všenorech možná rozhodne referendum, které by se mohlo uskutečnit společně...
16.6.2020
Mírná zima bez sněhu a sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. I Hostivice...
13.6.2020
Řidičům se otevřel nový most přes dálnici D4 u Řitky. V pátek byl zkolaudován a...
úročník bolhoj
7.6.2020
Zastupitelka Všenor a lékařka z Letů Michaela Formánková (ve spolupráci s odborníky) upozorňuje na to, že...
25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Reklama