22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Petenti volají po záchraně vlakové zastávky ve Všenorech

Ve Všenorech vznikla petice za záchranu tamní železniční zastávky. Petenti především žádají, aby Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) odstoupila od záměru zbourat původní výpravní budovy z počátku 20. století v prostoru železniční zastávky Všenory, jak je to plánováno v rámci chystané rekonstrukce tratě číslo 171.

Reklama

„Naopak žádáme, aby budovy byly v původní podobě rekonstruovány a celý prostor zastávky byl citlivě modernizován v souladu s kulturou cestování ve 21. století (výtahy místo dlouhých ramp, nová parkovací místa P+R podél pražského nástupiště, úprava zeleně atd.),“ uvádějí petenti.

FOTO: Zastávka Všenory

Zastávka Všenory - Všenory 2 – foto Jakub ŠpetlákZastávka Všenory - Všenory staniční budova – foto Jakub ŠpetlákZastávka Všenory - Vsenory zeleznicni zastavka – foto archiv petentu

Důvody uvádějí následující: Budovy jsou architektonicky cenné, jak vyplývá z několika nezávislých posudků, a dobře ladí s místní vilovou zástavbou, která je pro obec a její širší okolí typická. Železniční zastávka Všenory je intenzivně využívaná a do budoucna lze předpokládat další navýšení počtu cestujících.

Bourání nemá racionální důvod

„Místní občané už v minulosti dali jasně najevo svoji podporu pro zachování obou budov zastávky (viz průzkum veřejného mínění, který provedla místní občanská iniciativa bojující za záchranu původních budov zastávky na sklonku roku 2018),“ uvádějí petenti.

Existuje podle jejich slov několik subjektů, které mají reálný zájem o pronájem a aktivní využívání těchto budov. „Bourání budov nemá racionální důvod – jejich zničení nebude mít výrazný vliv na rychlost a plynulost provozu na trati,“ píšou.

Petenti se odvolávají na platné usnesení

„Zároveň žádáme, aby SŽDC při rekonstrukci trati Praha–Beroun zohlednila zejména potřeby osobní příměstské dopravy, která bude do budoucna na této trase dominovat. Žádáme, aby rekonstrukce trati byla provedena citlivě na všech místech, kde je to žádoucí, nejen ve Všenorech. Jmenovitě jde o zastávku Srbsko, kde stojí obdobné budovy jako ve Všenorech,“ dodávají.

Černošice staniční budova

Vlakové zastávky musíme zachovat a opravit, volají místní. Jde o Černošice, Všenory, Srbsko. Mají historickou hodnotu?

Místní úřad, starostku i ostatní zastupitele žádají, aby „aktivně hájili zájmy místních občanů a bezodkladně požádali SŽDC o takové změny v projektu, které povedou k zachování a rekonstrukci stávajících budov v prostoru zastávky“. „Jednání, které žádáme, je v souladu s platným usnesením zastupitelstva obce Všenory a v souladu se společným dopisem, který SŽDC adresovali starostové za Svazek obcí Regionu Dolní Berounka (včetně Všenor),“ dodávají mimo jiné.

Respekt ke kulturnímu dědictví

Požadavky směřují i na Svazek obcí Region Dolní Berounka, na kraj či na ministerstvo dopravy. „Ministerstvo dopravy České republiky žádáme, aby rekonstrukcím železničních tratí v Česku věnovalo větší pozornost a zajistilo, že budou probíhat racionálně a hospodárně, ale s větším respektem ke kulturnímu dědictví a v souladu s požadavky občanů a obcí,“ uvádějí mimo jiné v petici.

Před 8 minutami
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
3.7.2019
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí jednorázové účelové individuální neinvestiční dotace ve výši půl milionu...
29.6.2019
Mezigenerační centrum Julie, nacházející se na pražské Zbraslavi, navštívila herečka Milena Steinmasslová. S lidmi, kteří...
28.6.2019
Učitele pro první stupeň, přírodopis a chemii, školního psychologa a asistenta pedagoga hledají v základní...
26.6.2019
Architekt Jaromír Krejcar (1895-1950) je autorem vily Vladislava Vančury (1891-1942), která stojí na pražské Zbraslavi....
20.6.2019
Projekt stavby nové lávky přes Berounku v Radotíně má zpoždění, protože tendr na zhotovitele řeší...
19.6.2019
Myslivci vypustili do lesů v Divoké Šárce 14 zajíců. Odchoval je jeden ze členů tamního...
15.6.2019
Černošice-Mokropsy jsou od Prahy kousek. Stačí sednout na hlavním nebo smíchovském nádraží na vlak (do...
13.6.2019
Více než 1,577 milionu korun (částka každým dnem narůstá) bylo vybráno na pomoc 16leté Evče...
12.6.2019
Podfinancování sociálních služeb má konkrétní dopad například na obecně prospěšnou společnost Magdalena, které chybí 3,4...
Reklama