Poprvé od listopadu 1989 hrozí omezování i rušení ambulantní péče o závislé na alkoholu či drogách

Zástupci Asociace nestátních organizací a obecně prospěšné společnosti Magdaléna, která poskytuje ucelený systém služeb a pomoci v oblasti prevence a léčby závislosti na návykových látkách, včetně terapeutické komunity v Mníšku pod Brdy, upozornili na to, že poprvé od listopadu 1989 reálně hrozí, že dojde k omezení nebo zrušení především ambulantní péče o lidi závislé na alkoholu či drogách.

V rozpočtech organizací, pomáhajících závislým a jejich blízkým, už nyní podle slov Jiřího Zatřepálka z Magdalény chybí miliony. Předseda Asociace nestátních organizací Matěj Hollan upozornil na to, že příští rok vláda plánuje škrtnout dalších 35 milionů korun na tyto služby, zachránit to může jen případné přijetí pozměňovacího návrhu v rámci sněmovního projednávání státního rozpočtu.

Magdaléně z Mníšku pod Brdy chybějí peníze na specializovanou péči

Jinak podle Zatřepálka i Hollana hrozí zcela reálně, že nebudou peníze například na substituční léčbu či výměnu injekčních stříkaček, což může poškodit jak lidi závislé, tak i širší veřejnost, neboť hrozí například epidemie žloutenky. Hollan upozornil, že kupříkladu ve Středočeském kraji letos škrtli 7 ze 7 milionů na prevenci. Zatřepálek uvedl, že v důsledku toho Magdaléna zřejmě bude muset zavřít poradnu ve Vlašimi. „Už jsme museli uzavřít adiktologickou ambulanci v Berouně,“ dodal.

Škrty se prodraží

Středočeský kraj bude jednat ještě v listopadu, Zatřepálek uvedl, že zástupci Magdalény se budou snažit o záchranu situace. Vše se, podle zástupců Magdaleny a asociace, děje navzdory tomu, že premiér Andrej Babiš (který je zároveň předsedou vlády pro koordinaci protidrogové politiky) loni tvrdil, že podpora neziskových organizací, zajišťujících pomoc závislým, je pro něj prioritní. Škrtání peněz přitom plánuje a realizuje jak stát, tak kraje.

Škrty se přitom podle ředitele Magdalény Ondřeje Sklenáře prodraží – zatímco likvidace jedné stříkačky vyjde asi na deset korun, léčba jednoho pacienta se žloutenkou na asi 200 tisíc korun, zatímco léčba v ambulanci pro jednoho pacienta závislého na alkoholu vyjde na 60 tisíc korun ročně, transplantace jater, která neléčené alkoholiky často čeká, asi na milion.

Konkrétní dopady

Petr Nevšímal z Adiktologického centra ve Středočeském kraji upozornil, jaké mohou být konkrétní dopady. Přiblížil případ, kdy rozvedená matka jedné dcery začala pít při nástupu na rodičovskou dovolenou, na alkoholu se stala závislou. Odbor sociálně právní ochrany dětí jí doporučil Adiktologickou ambulanci v místě bydliště. „Město vnímá ambulanci jako odbornou službu,“ řekl. Ambulance ale v důsledku nedostatku peněz zaniká.

Obklopeni brdskými lesy pomáhají lidem zbavit se závislostí

„Klientka si nemůže dovolit dojíždět za podobnou službou do Prahy a v regionu jejího bydliště jiná adiktologická služba není,“ dodal. A zeptal se, „kolik nás bude nefunkční síť adiktologických služeb stát“? „Zaplatíme ji my všichni, nejen tato klientka, její rodina, její dcera…,“ dodal.

František Trantina ze sdružení pacientů s diagnózou závislosti Recovery, který se léčil kvůli závislosti na automatech, uvedl, že lidem v těžké situaci velmi pomáhají K-centra (kontaktní a poradenská centra), kde se s nimi baví jako s lidmi. I těm hrozí zánik. Abstinující alkoholik (jak se sám označuje) Pavel Bednář uvedl, že prevence i léčba alkoholismu jsou důležité – alkoholismem trpí rodina závislého i společnost, alkohol způsobuje automobilové nehody i úrazy v práci.

6.7.2020
Základní škola Hostivice mění po dlouhých letech své vedení. Nově do funkce ředitele nastupuje od...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
5.7.2020
Skupina občanů sbírá podpisy pro vyhlášení referenda v Řevnicích, které by obsahovalo dvě otázky. První...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Vizualizace Kulturně-komunitního centra Koruna
29.6.2020
V pražském Radotíně vzniká komunitní centrum, kdy se pod jednou střechou sejdou umělecká škola i...
27.6.2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek...
17.6.2020
Rozhovor se zakladatelem Kinematografu bratří Čadíků, panem Josefem Čadíkem.
Rozhodnou se ve Všenorech pro rekonstrukci stávajícího přejezdu, nebo přistoupí ke stavbě nadjezdu či podjezdu?
17.6.2020
O budoucí podobě trati ve Všenorech možná rozhodne referendum, které by se mohlo uskutečnit společně...
Reklama