Poslanci se vyslovili pro záchranu Berounky

Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci. Pokud návrh novely zákona o vnitrozemské plavbě projde celým legislativním procesem, nebude možné splavnit dolní tok Berounky o délce takřka čtyř desítek kilometrů.

Poslankyně Jana Krutáková (STAN), která stála v čele předkladatelů napříč stranami, připomněla, že změna byla již předložena formou pozměňovacího návrhu v rámci takzvané vodácké novely. „I když byl po projednání sněmovnou schválen, jako celek tento zákon po vrácení Senátem neprošel. Proto jsme znovu navrhli tuto samostatnou novelu, která byla podpořena všemi politickými stranami ve sněmovně,“ uvedla. O původním projednávání Náš REGION už informoval.

Politici schválili novelu zákona o vnitrozemské plavbě. Ochrání Berounku?

„Jedná se o vyjmutí části toku Berounky z dopravně významných cest od kilometru 37, tedy zhruba od obce Liblín po přístav v Radotíně. Město Praha, starostové i obyvatelé obcí z povodí Berounky vyžadují toto vyjmutí již od roku 2015, kdy bylo vysloveno společné nesouhlasné stanovisko dotčených obcí,“ řekla.

Přednost zachovat krajinu

„Tento investiční záměr splavnění by vyžadoval rozsáhlé úpravy koryta řeky, vybudování několika vodních stupňů a rovněž tak není prokázána ekonomická výnosnost tohoto záměru. Naproti tomu by došlo k nevratnému zásahu do cenného přírodního charakteru krajiny v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, Český kras, přírodních rezervací Karlštejn, Koda a Tetínské skály,“ pokračovala.

FOTO: Berounka

Berounka - Berounka – uvodni – foto ACBerounka - Berounka – foto ACBerounka - Berounka 2 – foto ACBerounka - Berounka 3 – foto ACBerounka - Berounka 4 – foto AC

Nelze podle jejích slov také opomenout negativní dopad na životní podmínky obyvatel v této lokalitě. „Tímto návrhem novely zákona upřednostňujeme zachování krajiny podél řeky a přírodního dědictví nad možností splavnit řeku pro větší lodě, jejichž přínos není adekvátní vzhledem k tomu, jakou škodu by mohl napáchat v krajině,“ dodala. Pro návrh hlasovalo 48 přítomných poslanců, zdrželo se jich devět, proti byl jeden.

Proti byl jediný poslanec

Jediným poslancem, který hlasoval aktivně proti zkrácení lhůty na projednávání i proti samotnému návrhu, byl poslanec Martin Kolovratník (ANO). Varoval před údajnou ukvapeností, což odůvodnil komunikací s ředitelem Ředitelství vodních cest ČR Lubomírem Fojtů, který ho podle jeho slov „informoval o dohodě se zastoupenými obcemi“.

Starostové a radní Plamínková jsou proti splavnění Berounky. Zničilo by přírodní ráz

„Ředitelství vodních cest zpracovává detailní studii, která by měla na všechny aspekty odpovědět. Měla by zmapovat území, říci, jaký je turistický a ekonomický potenciál daného úseku, ať už po splavnění, nebo v případě, že by řeka nikdy splavněna nebyla,“ uvedl Kolovratník.

4.4.2020
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
V Horoměřicích se do distribuce roušek pro seniory zapojili všichni zaměstnanci obecního úřadu.
1.4.2020
V době šíření koronavirové infekce jsou v plné polní i radnice na Praze západ. V...
1.4.2020
Berounské pracoviště městského úřadu na Husově náměstí, v ulici Pod Kaplankou a na třídě Politických...
31.3.2020
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
25.3.2020
Od soboty začne oprava kolejí na železniční trati mezi pražským Smíchovem a Rudnou u Prahy....
25.3.2020
„Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD,...
19.3.2020
V Tuchoměřicích u Prahy hořel od úterní noci rodinný dům, škoda činí jeden milion korun....
Reklama