Pracovní síla pro vdovu po Heydrichovi. K uctění památky vězňů ghetta je v Panenských Břežanech pamětní deska

Památku vězňů židovského ghetta Terezín a koncentračního tábora ve Flossenbürgu, kteří nuceně pracovali na břežanském panství za druhé světové války, připomíná pamětní deska v Panenských Břežanech u Prahy. Deska se nachází v Památníku národního odboje a útlaku. Bronzovou desku vyrobil Jiří Siedek z Kamenického Šenova.

Krátce po vzniku protektorátu Čechy a Morava zabrala oba břežanské zámky německá okupační správa. Horní zámek, v níž je památník, se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka. V dolním zámku bydlel říšský protektor Konstantin von Neurath, záhy vystřídaný zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem s manželkou a dětmi.

V památníku byl nedávno odhalen odlitek zdi londýnského domu v Porchrester Gate, kde se cvičili čeští odbojáři, včetně těch, kteří uskutečnili atentát na Heydricha. Podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové tato památka připomíná statečnost a odhodlání národa. „Odhalujeme pamětní desku druhému pólu, který reprezentuje duch tohoto místa. Věnujeme ji památce vězňů židovského ghetta Terezín a koncentračního tábora Flossenbürg, kteří v letech 1942 až 1945 nuceně pracovali na břežanském panství. Byli podrobeni násilí, zlovůli, aroganci, nadřazenosti a krutosti svévolné moci,“ řekla Jermanová (ANO).

Na bronzové pamětní desce je napsáno „Uč se minulostí“. „Terezín a Panenské Břežany (a Lidice) tvoří trojúhelník paměti národa na jedno z nejtemnějších období našich dějin. Břežany i díky dnešku tvoří pomyslný vrchol tohoto trojúhelníku – jsou připomínkou zla a ničení, ale také vzdoru a naší schopnosti si zlo pamatovat, bránit se mu a hájit silné hodnoty, kterými jsme odchováni,“ řekla Jermanová.

Čtrnáctiletá dívenka byla popravena. Uklidila atentátníkovo kolo

Po atentátu na Heydricha v květnu 1942 obdržela jeho vdova od říšského vůdce SS Heinricha Himmlera bezplatně k dispozici dolní zámek v Panenských Břežanech. Heydrichová plánovala rozsáhlou přestavbu zámku a zámecké zahrady, avšak pro tyto práce jí chyběly nezbytné pracovní síly.

S podporou Himmlera bylo zřízeno židovské venkovní pracovní komando z terezínského ghetta v Panenských Břežanech, které střežili příslušníci SS. Počet nasazených židovských vězňů v Panenských Břežanech od července 1942 až do února 1944 se pohyboval mezi 30 až 110 muži. Židovské pracovní komando mělo být původně k 1. září 1943 zrušeno a Židé se měli vrátit zpět do Terezína. Jelikož práce přestavby v Panenských Břežanech ještě nebyly dokončeny, prosadila si Lina Heydrichová prodloužení pobytu pracovního komanda do února 1944.

vera/čtk

Od podzimu chátrá a je prázdný. Nahlédněte do interiérů nepřístupného pražského zámečku Veleslavín

Dnes, 15:31
Příznivci automobilových soutěží se mohou v nadcházejícím ročníku Rally Bohemia těšit na několik zajímavých novinek,...
11.6.2021
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
11.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
4.6.2021
Po nedobrovolné pauze se konečně otevřely takřka všechny památky, nechybí mezi nimi ani perla Českého...
Reklama