35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Praha dostala od státu pozemky v Lahovicích

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo bezúplatné nabytí pozemků v Lahovicích od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví hlavního města.

Reklama

Na prvním z pozemků se nachází komunikace Na Staré, která je zařazena do kategorie místních komunikací III. třídy. Dle technické mapy je tam podzemní vedení dešťové kanalizace. Přes část druhého pozemku jde bezejmenná komunikace, která není zařazená do kategorie místních komunikací. Jde tak o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, která se podle platného územního plánu nachází na ploše izolační zeleň a čistě obytné.

Praha vykoupí další pozemky na Vidouli v Jinonicích

Do své správy oba pozemky převezmou Technické služby Praha. „Převáděný majetek je veden v účetní evidenci převodce s cenou: parcela číslo 365/116 k.ú. Lahovice 472 500 korun, parcela číslo 556/46 k.ú. Lahovice 396 900 korun,“ uvádí důvodová zpráva.

Soutok Vltavy s Berounkou

Lahovice jsou městskou částí nacházející se v jižní části hlavního města, které od listopadu 1990 tvoří severní část městské části Praha-Zbraslav. Leží na levém břehu Vltavy, tam, kde je soutok Vltavy s Berounkou. I proto jsou vyhledávaným místem, na druhou stranu jsou ale i místem, které bylo několikrát zasaženo povodněmi. Lahovice mají rozlohu 202,77 hektaru, do jejího katastrálního území spadá i osada Lahovičky. Ta leží na levém břehu Berounky, kdežto Lahovice na pravém.

FOTO: Pozemek v Lahovicích

Pozemek v Lahovicích - All-focusPozemek v Lahovicích - Památník obětem květnového povstání roku 1945 – Matěj Baťha -Wikipedia

„Lahovice jsou původně rybářskou osadou. Tu daroval roku 999 Boleslav III. klášteru Ostrovskému. Za Václava II. byly Lahovice připojeny ke Zbraslavskému klášteru. Roku 1115 byli v Lahovicích evidováni tři rybáři. Správce tohoto dvora měl za povinnost dodávat ryby do Zbraslavského kláštera. Polnosti dvora byly v 15. století zastaveny sousedním dvorům v Modřanech a Radotíně. V Lahovickém dvoře byl provozován především rybolov a později košíkářství,“ uvádí web věnovaný zbraslavské historii.

Masakr ke konci války

Ke konci druhé světové války, při květnovém povstání, zažily Lahovice masakr. Lidé na okraji starého tamního mostu vytvořili barikádu, jejímž cílem bylo zpomalení postupu záložních motorizovaných jednotek SS, které měly namířeno přes Berounku na Prahu. Místní občané, dobrovolníci z okolních obcí a vlasovci se při střetu s SS pokusili vyhodit most do povětří, neměli ale vhodnou trhavinu, výsledkem bylo malé poškození mostu. Statečné odbojáře, které dodnes připomíná památník obětem květnového povstání roku 1945, esesáci zavraždili či zajali. Odbojářům se podalo zastřelit jednoho z důstojníků SS. Nacisté za to popravili zajaté obránce, z domů vyvlekli asi 35 občanů, které zavraždili na ulici.

Před 1 hodinou
Architekt Jaromír Krejcar (1895-1950) je autorem vily Vladislava Vančury (1891-1942), která stojí na pražské Zbraslavi....
20.6.2019
Projekt stavby nové lávky přes Berounku v Radotíně má zpoždění, protože tendr na zhotovitele řeší...
19.6.2019
Myslivci vypustili do lesů v Divoké Šárce 14 zajíců. Odchoval je jeden ze členů tamního...
15.6.2019
Černošice-Mokropsy jsou od Prahy kousek. Stačí sednout na hlavním nebo smíchovském nádraží na vlak (do...
13.6.2019
Více než 1,577 milionu korun (částka každým dnem narůstá) bylo vybráno na pomoc 16leté Evče...
12.6.2019
Podfinancování sociálních služeb má konkrétní dopad například na obecně prospěšnou společnost Magdalena, které chybí 3,4...
12.6.2019
Spolek pro vojenská pietní místa zachraňuje hroby, památníky či pamětní desky. Vede precizní a naprosto...
12.6.2019
Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané...
11.6.2019
Hudební festival Rockový Slunovrat má za sebou 14. ročník, který nebyl o nic méně úspěšný...
5.6.2019
Štěchovice u Prahy chtějí opravit autobusové nádraží a lépe ho zpřístupnit cestujícím. Náklady jsou odhadovány...
Reklama