13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Praha dostala od státu pozemky v Lahovicích

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo bezúplatné nabytí pozemků v Lahovicích od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových do vlastnictví hlavního města.

Reklama

Na prvním z pozemků se nachází komunikace Na Staré, která je zařazena do kategorie místních komunikací III. třídy. Dle technické mapy je tam podzemní vedení dešťové kanalizace. Přes část druhého pozemku jde bezejmenná komunikace, která není zařazená do kategorie místních komunikací. Jde tak o veřejně přístupnou účelovou komunikaci, která se podle platného územního plánu nachází na ploše izolační zeleň a čistě obytné.

Praha vykoupí další pozemky na Vidouli v Jinonicích

Do své správy oba pozemky převezmou Technické služby Praha. „Převáděný majetek je veden v účetní evidenci převodce s cenou: parcela číslo 365/116 k.ú. Lahovice 472 500 korun, parcela číslo 556/46 k.ú. Lahovice 396 900 korun,“ uvádí důvodová zpráva.

Soutok Vltavy s Berounkou

Lahovice jsou městskou částí nacházející se v jižní části hlavního města, které od listopadu 1990 tvoří severní část městské části Praha-Zbraslav. Leží na levém břehu Vltavy, tam, kde je soutok Vltavy s Berounkou. I proto jsou vyhledávaným místem, na druhou stranu jsou ale i místem, které bylo několikrát zasaženo povodněmi. Lahovice mají rozlohu 202,77 hektaru, do jejího katastrálního území spadá i osada Lahovičky. Ta leží na levém břehu Berounky, kdežto Lahovice na pravém.

FOTO: Pozemek v Lahovicích

Pozemek v Lahovicích - All-focusPozemek v Lahovicích - Památník obětem květnového povstání roku 1945 – Matěj Baťha -Wikipedia

„Lahovice jsou původně rybářskou osadou. Tu daroval roku 999 Boleslav III. klášteru Ostrovskému. Za Václava II. byly Lahovice připojeny ke Zbraslavskému klášteru. Roku 1115 byli v Lahovicích evidováni tři rybáři. Správce tohoto dvora měl za povinnost dodávat ryby do Zbraslavského kláštera. Polnosti dvora byly v 15. století zastaveny sousedním dvorům v Modřanech a Radotíně. V Lahovickém dvoře byl provozován především rybolov a později košíkářství,“ uvádí web věnovaný zbraslavské historii.

Masakr ke konci války

Ke konci druhé světové války, při květnovém povstání, zažily Lahovice masakr. Lidé na okraji starého tamního mostu vytvořili barikádu, jejímž cílem bylo zpomalení postupu záložních motorizovaných jednotek SS, které měly namířeno přes Berounku na Prahu. Místní občané, dobrovolníci z okolních obcí a vlasovci se při střetu s SS pokusili vyhodit most do povětří, neměli ale vhodnou trhavinu, výsledkem bylo malé poškození mostu. Statečné odbojáře, které dodnes připomíná památník obětem květnového povstání roku 1945, esesáci zavraždili či zajali. Odbojářům se podalo zastřelit jednoho z důstojníků SS. Nacisté za to popravili zajaté obránce, z domů vyvlekli asi 35 občanů, které zavraždili na ulici.

Před 1 hodinou
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
17.9.2019
Buštěhrad opravuje městské sociální byty. Aktuální rekonstrukce se týká přízemí domu č. p. 128, kde...
17.9.2019
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
17.9.2019
Nové obecní zastupitele si v sobotu zvolili obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku, Kněžiček na Nymbursku, Zlaté...
17.9.2019
Radnice v pražském Suchdole nechá přistavět na svou budovu nové patro, v kterém bude kulturně-komunitní...
17.9.2019
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zahájilo stavbu tříkilometrového úseku dálnice D7 u Panenského...
16.9.2019
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
16.9.2019
Na Letiště Václava Havla mají z Veleslavína na lince 119 místo klasických autobusů jezdit velkokapacitní...
15.9.2019
Hasiči na pražských sídlištích se kvůli špatně zaparkovaným autům někdy těžko dostávají k domům. I...
14.9.2019
Zoo v Praze-Troji by měla mít v budoucnu dva hlavní vchody. Nový vstup by mohl...
14.9.2019
Pražský magistrát nechal přepracovat projekt části Městského okruhu zvaného Vlasta navazujícího na Pelc-Tyrolce na tunel...
Reklama