13℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Rok poté. Bývalý zaměstnanec rafinérie vzpomíná na tragický výbuch v Kralupech!

Další fotky

V pátek 22. března tomu bude rok, co došlo k tragédii v Kralupech nad Vltavou. V nádrži v distribučním terminálu před areálem tamní rafinérie došlo k výbuchu, který usmrtil šest lidí. Člověk, s kterým mluvil Náš REGION, stál šest set metrů od místa neštěstí.

Reklama

Krajský vyšetřovatel hasičů Libor Pospíšil se nechal v médiích slyšet, že k výbuchu došlo v důsledku toho, že jeden dělník odstranil záslepku a do nádrže se dostaly benzinové páry. Náš REGION se sešel s tehdejším zaměstnancem rafinérie, který pár měsíců poté odešel do starobního důchodu. Přeje si zůstat v anonymitě, říkejme mu proto třeba Pavel, redakce zná jeho identitu, na vyžádání a s jeho souhlasem můžeme zájemcům předat kontakt. V té době probíhala odstávka rafinerie, Pavel chodil sám po provoze a kontroloval úsek, který mu byl přidělen.

Před 73 lety přežily Kralupy ničivé vybombardování. Na den smutného výročí přišla další tragédie. V hlavní roli chemička

Když je odstávka, nevyrábí se, každému je přidělen určitý úsek, který si ohlídá. Spolupracuje s údržbou. „Tehdy tam bylo plno kontraktorů většinou z polské firmy. Už navždy si budu pamatovat, že k tragédii došlo 22. března v 10.15 hodin,“ říká. Od místa, kde k výbuchu došlo, stál asi šest set metrů. „Procházel jsem provozem a náhle, jako by mě někdo strčil do zad, popoběhl jsem dva nebo tři metry, z hlavy mi spadla helma, vyhrkl jsem: Ty debile, nestrkej do mě, vždyť upadnu. Otočil jsem se, ale nikdo za mnou nebyl,“ vzpomíná Pavel. Holubi, kterých tam bylo plno, se rozletěli do všech stran, plameny neviděl.

O neštěstí se dozvěděl z vysílačky

„Po několika minutách přijely houkačky – tedy sanitky a hasiči, za dalších deset dvacet minut dorazily dvě helikoptéry, jedna z Prahy, jedna z Liberce. O tom, co se stalo, jsem se dozvěděl až z vysílačky, kde jsem poslouchal komunikaci mezi šéfem směny a ostatními. Neříkali podrobnosti o tom, že tam leží rozervaní lidé. Bylo to hlášení ve smyslu: dopravte sem igelitové pytle, plachtu. Pak už bylo místo policejně uzavřeno, nikdo se tam nedostal,“ říká. Začalo se sjíždět vedení z Polska i z Litvínova. Rafinerii totiž provozuje polský koncern PKN Orlen. Později firma odškodnila rodiny zemřelých – pěti Rumunů a jednoho Čecha. „Osobně jsem je neznal, ale byli to kolegové, je mi jich lidsky líto. Ti nešťastníci z Rumunska si sem přijeli vydělat, zažít lepší život, a takto to dopadlo,“ zmiňuje Pavel.

FOTO: Rafinerie Kralupy rok poté

Rafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focus
Další fotky
Rafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focusRafinerie Kralupy rok poté - All-focus

Chyba podle něj nebyla v předpisech, ale „v lidském faktoru“ – podle toho, co četl v médiích, se domnívá, že jedna skupina dělníků odslepila nádrž, do které se dostaly benzinové výpary, které explodovaly. „Byla to souhra nešťastných náhod a nechtěných chyb,“ říká. Předpisy ale podle něj už přísnější, než jsou, ani být nemohou. „Vždycky, než se začne na zařízení pracovat, musí se pro dělníka či celou skupinu vystavit pracovní povolení, které je nesmírně podrobné, je tam uvedeno, jestli se má zařízení vypláchnout, vypařit, vyfoukat dusíkem, jaké se smí použít nářadí a podobně, pokud se bude svářet, je tam číslo průkazu svářeče, přičemž povolení na sváření už nepodepisuje operátor, ale směnový mistr. Pod povolení se podepisuje člověk, který bude práci vykonávat, i ten, který na něj bude dohlížet a má zodpovědnost,“ uvádí. Každý pracovník prochází školením a výcvikem, který trvá i několik měsíců, než je samostatně vpuštěn „na plac“.

V rafinérii pracoval necelých 45 let

Bál se Pavel od doby tragédie chodit do práce? „Nemůžete se bát. A je vlastně i jedno, jestli se bojíte, nebo ne, nic s tím nenaděláte,“ říká. Do starobního důchodu odešel loni 1. prosince. V rafinérii pracoval neuvěřitelných 44,5 roku, tedy celý pracovní život. Nastoupil tam hned po vojně, v roce 1976, rafinérie začala fungovat o rok dřív. „Nemohu si stěžovat. Na české poměry jsme tam už na počátku 90. let brali dvojnásobek průměrné mzdy, do důchodu jsem odešel se mzdou 39 tisíc korun, což je na českého dělníka solidní,“ uvádí s tím, že se ale jedná o velmi náročnou a zodpovědnou práci.

V Kralupech hořelo pole, příčinou byla závada v areálu chemičky

„Po úvodních školeních a výcvicích se člověk učí celý život, ani za oněch skoro 45 let jsem se nenaučil úplně všechno. Rutinní činnost ano, ale když jsem něco dělal jen dvakrát třikrát do roka, musel jsem si postup znovu projít,“ říká. Nejprve ve firmě pracoval s výučním listem, při zaměstnání vystudoval chemickou průmyslovku. A vzpomíná v rafinerii na jinou tragédii, která si vyžádala lidské životy? „V roce 1983 se tam v benzinu utopil dělník, který benzin kradl. Policajti udělali rozbor benzinu tam, odkud ho kradl, tedy v plechovce, která se válela opodál, a v jeho automobilové nádrži. Vyšetřování bylo odloženo, protože byl mrtvý. O smrtelném úrazu, vyjma loňského, nevím,“ uzavírá.

Dnes, 15:01
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
Dnes, 12:19
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
Včera, 12:11
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Městská část Praha 14 zrekonstruuje svou radnici v ulici Bratří Venclíků nedaleko stanice metra B...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
Reklama