Na Okoři najdete pozoruhodný šamanský kruh. Kde se tu vzal a k čemu slouží?

Další fotky

Patrně se jedná o jedinou stavbu svého druhu u nás, šamanské kolo vybudované po vzoru šamanských kol, čili medicine wheels, v Severní Americe. To „naše“ leží pod hradem Okoř (okr. Praha-západ), při pohledu od placeného parkoviště vlevo pod hradem.

Mystický chrám v Panenském Týnci. Je v něm zázračná energie, která budí euforii a uzdravuje?

Brána jednoho srdce

Jeho historie zatím není dlouhá. Vzniklo teprve v roce 2010 a už je tak trochu tajemné. Okolnosti jeho vzniku osvětluje krátký česko-anglický informační text umístěný u kola. Píše se v něm, že se jedná o „medicínské kolo“, které se jmenuje Brána jednoho srdce a je míněno jako „upomenutí pro uskutečnění vize Libuše (české kněžny a princezny): Vidím město veliké, jehož sláva se bude dotýkat hvězd.“ Vstupem do kruhu, ideálně od východu, tj. od hradu, člověk s touto myšlenkou souhlasí a stává se součástí Kruhu Srdcí. Dále se v textu odkazuje na web www.oneheartportal.net, který však dnes už zjevně neexistuje.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Autor píšící pod značkou „jš“ na webu www.putujici.cz zachytil v květnu roku 2005 kruh ještě v době jeho vzniku a zmiňuje, že vyrůstá „pod vedením stařešiny indiánského kmene Hopi, Roye Littlesuna“, který v té době působil v ČR. Zřejmě by neměl být problém ho v případě zájmu nakontaktovat, protože má na facebooku svoji stránku.

Samotný původní „projekt“ šamanského kola pod hradem Okoř však začal zřejmě stagnovat, což je patrné i z dostupných fotografií. Zatímco v době svého vzniku bylo celé kolo vysypáno jemným bílým štěrkem, nyní pozvolna zarůstá zelení. Možná je to nakonec i dobře, že tak tato bezpochyby mystická stavba srůstá s krajinou, do které byla zasazena.

Co na to psychotronik?

Zatím naposledy jsem toto šamanské kolo navštívila vloni o podzimní rovnodennosti v doprovodu zkušeného psychotronika Jana Šindela, odborníka na megalitické památky Jaroslava Helšuse a několika dalších zájemců o bližší poznání energetických míst. Potvrdilo se především to, že kruh je orientován podle světových stran. Podrobnější měření a především případný náčrtek kola o průměru cca 20 metrů by možná odhalil ještě některé další orientace, např. rovnodenostní nebo slunovratové.

Nedaleko hradu Karlštejn se ukrývá pozoruhodný skanzen Solvayovy lomy. Už jste ho navštívili?

Šamanské kolo na Okoři sice není tak impozantní jako třeba Stonehenge, ale provedením odpovídá původním americkým „medicine wheels“. U Okoře sahá nejvyšší kámen člověku asi do pasu, ale o mnoho větší nejsou ani ty největší kameny tvořící nejznámější šamanské kolo Bighorn Medicine Wheel ve Wyomingu v USA.  Ty sahají člověku přibližně k ramenům.

Jak naši předci slavili čarodějnice? Nezávazně souložili v kouzelném lese a upalovali loutkám tělíčka

Před cestou k šamanskému kruhu na Okoři jsme měli trochu obavy, zda nebudeme o rovnodennosti někomu překážet při nějakém obřadu. Předpokládali jsme, že kolo má nějaké „strážce“, kteří o něj pečují. To se ale nepotvrdilo. V okolí kola jsme narazili jen na několik náhodných chodců, kteří naopak se zájmem sledovali naše počínání.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

Potvrdilo se, že tyto novodobé kamenné stavby jsou schopné energeticky „fungovat“ stejně dobře jako kamenné stavby vzniklé v dávné minulosti. Podle našich pozorování lze předpokládat, že šamanské kolo, věrné svému původnímu názvu „medicine wheel“, může na své návštěvníky působit léčivě, zvláště pak ve svém středu.  Jestli tomu tak opravdu, je si ale musí každý vyzkoušet sám.

FOTO: Šamanský kruh na Okoři

Šamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, Okor
Další fotky
Šamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, OkorŠamanský kruh na Okoři - Šamanský kruh, Okor

Foto: Jitka Lenková

Dnes, 11:02
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
9.7.2020
Roztocké vlakové nádraží bude bezbariérové, vznikne podchod a opravena budou mimo jiné nástupiště i manipulační...
6.7.2020
Základní škola Hostivice mění po dlouhých letech své vedení. Nově do funkce ředitele nastupuje od...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
5.7.2020
Skupina občanů sbírá podpisy pro vyhlášení referenda v Řevnicích, které by obsahovalo dvě otázky. První...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Vizualizace Kulturně-komunitního centra Koruna
29.6.2020
V pražském Radotíně vzniká komunitní centrum, kdy se pod jednou střechou sejdou umělecká škola i...
27.6.2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek...
Reklama