Tip na výlet: Co kilometr potoka, to jeden mlýn. Kousek za Prahou

Další fotky

Vydejme se dnes na putování plné zurčící vody a dávných vzpomínek. I když se tomu ani nechce věřit, na Únětickém potoce dlouhém asi patnáct kilometrů, kdysi mlelo mouku devatenáct mlýnů. Osmnáct z nich najdeme dodnes, i když třeba jen v podobě jejich pozůstatků, jeden je legendární. Navíc k nim také přibyl jeden novodobý.

Od Kněževse až do Vltavy

Únětický potok vyvěrá ze studánky Ouvalka v Kněževsi a spěchá k prvnímu mlýnu na své cestě krajem, Čermákovu. Mlelo se v něm snad ještě v roce 1990. Do Kněžívky, dnes místní části Tuchoměřic, vtéká Únětický potok kolem Prchalova mlýna, který stojí v těchto místech nejméně od roku 1410. Přes svoji dlouhou historii a výstavnost neušel po roce 1989 smutnému osudu, téměř naprosté devastaci. Potok dále pokračuje kolem Kraumanova mlýna postaveného v roce 1689 a Koukalova mlýna zbořeného v roce 1983. U něj se však dochoval alespoň náhon, jako jediný na celém potoce. Následující mlýn U Kadeřábků také stihla nepřízeň osudu, před 1. světovou válkou vyhořel.

Japonské hotovky v originálním provedení v libčickém Uhelném mlýně

Štěrbův mlýn na samotě mezi Tuchoměřicemi a Statenicemi patřil ve dvacátých letech minulého století k oblíbeným výletním místům. Poslední mlýn spadající do k. ú. Tuchoměřice nese tradiční jméno Kopanský, snad proto, že dříve náležel k Přední Kopanině.

Ve Statenicích stály na Únětickém potoce další dva mlýny, Hovorkův spíše na kraji obce a téměř v jejím středu mlýn Chmelařův.

Löwitův mlýn v Libni se díky spolku promění v kulturní centrum

Vencovský mlýn se nachází v Černém Vole v místech, kde stará velvarská silnice překonávala Únětický potok. Pocestní se tehdy před další cestou mohli občerstvit v hospodě vedle mlýna. Dnes tak mohou učinit v druhém černovolském mlýně, Potůčkově, po válce dlouho známém chovem laboratorních zvířat.

Pomalu se tak blížíme ke dvěma únětickým mlýnům, Hornímu (Liškovu) a Dolnímu (Záporkovskému) a přicházíme do nejkrásnějšího úseku Únětického potoka, Tichého údolí. Stojí zde Trojanův mlýn, známý jako dějiště seriálu Byli jednou dva písaři, a dále po proudu mlýny Tůmův, Spálený, Nový a jako poslední, v našem výčtu 18., mlýn Braunerův.

Tip na výlet: Na rozhlednu Drahoušek, větrný mlýn a Poušť svatého Marka

Nejmladší a nejstarší

Tím 19. mlýnem, pokud doopravdy existoval, by byl mlýn, který stával v Černém Vole, místní části obce Statenice. Dochovala se o něm sice jen krásná pověst, to však neznamená, že by se nemusela zakládat ani trochu na pravdě. Tím spíše, že podle ní se tento vůbec nejstarší mlýn na Únětickém potoce nacházel na velmi příhodném místě, přibližně tam, kde dnes stojí Vencovský mlýn v Černém Vole, místní části obce Statenice.

Proč se mu ale vlastně říká Vencovský? Dříve se totiž Černý Vůl jmenoval Vencov, a to údajně podle našeho nejznámějšího světce a patrona české země, sv. Václava (cca asi 907 – 935). Ten sem podle legendy vozíval obilí, které vlastnoručně vypěstoval, aby z něj osobně umlel mouku na hostie, které poté i sám pekl. Proč si však vybral právě tento mlýn? Zřejmě proto, že ležel hned u známé zemské stezky zvané Via Magna, po níž jezdíval z Prahy na Levý Hradec a na Budeč. Měl to tedy při cestě a zajížďka do mlýna ho nijak zvlášť nezdržela.

Větrný mlýn stojí v Praze už 300 let. Dal jméno legendárním studentským kolejím Větrník

Kdybychom připustili, že se tato pověst zakládá na pravdě a že se v době sv. Václava skutečně stával v Černém Vole na potoce mlýn, byl by to zřejmě jeden z nejstarších mlýnů nejen u nás, ale i v Evropě.

Na rovnou dvacítku výčet mlýnů na Únětickém potoce dorovnává Statenický mlýn, novodobé satelitní městečko se stejnojmennou restaurací. Mouka se zde pochopitelně nikdy nemlela a mlít nebude, vzorně upravené břehy potoka, a především malý rybníček však připomínají malá vodní díla v okolí mlýnů v době jejich největší slávy.

FOTO: Mlýny na Únětickém potoce

Mlýny na Únětickém potoce - All-focusMlýny na Únětickém potoce - Kněževes – Studánka Ouvalka, z níž pramení  Únětický potokMlýny na Únětickém potoce - Kněževes – Čermákův mlýnMlýny na Únětickém potoce - MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - MINOLTA DIGITAL CAMERA
Další fotky
Mlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - 9 Chmelařův mlýn007Mlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - Braunerův mlýnMlýny na Únětickém potoce - Statenický mlýnMlýny na Únětickém potoce - Ústí Únětického potoka do VltavyMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMlýny na Únětickém potoce - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dokonalý průvodce

Pokud se chcete o historii mlýnů na Únětickém potoce dozvědět více, ne-li téměř všechno, určitě si vezměte k ruce průvodce nejzasvěcenějšího, knížku Petra Jiráska Mlýny na Únětickém potoce. Při její četbě, ale i ve skutečnosti, můžete projít podél celého potoka a najednou ho uvidíte úplně jinýma očima. Očima nadšeného badatele, tuchoměřického rodáka, který nejenom, že věnoval svému pátrání množství času a námahy, ale výsledky své práce neváhal vydat vlastním nákladem v úpravě, za kterou pokulhávají i mnohá renomovaná nakladatelství.

 

1.12.2020
Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zvýší v roce 2021 cenu vodného a stočného v průměru...
30.11.2020
Kladenské divadlo ruší představení do konce letošního roku. Důvodem jsou protiepidemická opatření, která ani po...
26.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Ilustrační foto
26.11.2020
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
25.11.2020
Krizový štáb města Mníšek pod Brdy rozhodl o zřízení služby pro pomoc obyvatelům s názvem...
24.11.2020
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
20.11.2020
Změnu zřizovací listiny příspěvkové organizace Dětský domov Charlotty Masarykové, nacházející se ne pražské Zbraslavi, schválili...
19.11.2020
Návrh na to, aby železniční depo v Hostivicích bylo prohlášeno kulturní památkou podal ministerstvu kultury...
18.11.2020
Policisté z Plzeňska varují v předvánoční době před narůstajícím počtem podvodných nákupů na internetu. Od...
13.11.2020
Výrobce hudebních nástrojů Amati Denak v Kraslicích jde do prodeje. Světoznámá firma je od loňského...
12.11.2020
Hostivická radnice přímo na nádraží nainstalovala hrubopis studie okolního prostoru, včetně modelu, který přímo navazuje...
Reklama