Tip na výlet po rovince: ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska

Jarní počasí láká víc a víc do přírody. Mnoho lidí se rádo projde, ne každý chce ale zdolávat hory. Přinášíme proto tip na procházku po rovince krásně divokou přírodou. Cestu ze Sv. Jana pod Skalou přes Beroun-Hostim do Srbska, která dohromady čítá asi 6,5 kilometru.

Autobus do Sv. Jana pod Skalou vyjíždí z pražského Zličína. V obci žijí jen necelé dvě stovky lidí, je ale hojně turisticky navštěvovaná. Podle pověsti se v ní poustevník svatý Ivan usadil přibližně v polovině 9. století. V roce 1030 daroval kníže Břetislav I. kapli sv. Jana benediktinskému klášteru Ostrov u Davle. Historie se obcí prošla výrazně, což je vidět i na tamních památkách, které je dobré si prohlédnout – určitě doporučujeme navštívit kostel Narození sv. Jana Křtitele a jeskyni sv. Ivana. Následně si lze dát kávu, vodu či něco dobrého na zub v jedné z tamních restaurací.

FOTO: Výlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska

Výlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou 2 – foto ACVýlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou – foto ACVýlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou 3 – foto ACVýlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou 4 – foto AC

V části Beroun-Hostim býval vápencový lom

Poté už stačí vydat se po silnici směrem k obci Beroun-Hostim, jít při správném levém kraji vozovky a dávat pozor na auta, kterých tam ale jezdí málo. Do části města Beroun-Hostim je to po rovné silnici asi dva kilometry. Lze tam posedět na lavičce nebo v hospodě, pokud je otevřená. Obec Beroun-Hostim je zajímavá mimo jiné tím, že se tam nachází bývalý vápencový lom Alkazar.

Tip na výlet: Vítochov, navštivte kostelík jako ze Svatební košile

Nádherná obec Srbsko, cíl výletu

A je možné jít do výletního cíle – do nádherné obce Srbsko, nacházející se asi čtyři kilometry před Karlštejnem. Pokud se chce někdo vydat tam a kopečky mu nevadí, samozřejmě může. Z Berouna-Hostim se do Srbska jde krásnou krajinou, ke konci podél Berounky. Cestou potkáváte pěší, cyklisty i domácí zvířecí mazlíčky na cestách. Při našem putování se ztratila kočka, která posléze na paničku čekala na stejném místě, kde se zatoulala. Tvářila se jakoby nic. Z procházky byla zdravě unavená, stejně jako všichni výletníci. V Srbsku si tudíž všichni zaslouží pořádný oběd nebo večeři. Do Prahy se pak lze dostat pohodlným osobním vláčkem, který jezdí až do pozdních večerních hodin.

Včera, 15:45
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
Včera, 15:33
Červeně značená turistická stezka dlouhá asi dvacet kilomterů, která začíná na náměstí v Berouně, vede...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
17.1.2020
Hasiči ve středu večer vyjížděli k požáru tří dodávek v Jinočanech u Prahy. Škoda je...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
Staniční budova Všenory
15.1.2020
Ve čtvrtek 16. ledna 2020 ožije všenorská železniční zastávka neobvyklým ruchem. Zachovalá výpravní budova na...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
V září 2019 byla dokončena rekonstrukce Staré nebušické vodárny. Vlastní stavbu, zahájenou na jaře 2018,...
10.1.2020
Významný je jeho výzkum pravěkého pohřebiště u Únětic u Prahy, podle kterého byla pojmenována na...
Reklama