Tip na výlet po rovince: ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska

Jarní počasí láká víc a víc do přírody. Mnoho lidí se rádo projde, ne každý chce ale zdolávat hory. Přinášíme proto tip na procházku po rovince krásně divokou přírodou. Cestu ze Sv. Jana pod Skalou přes Beroun-Hostim do Srbska, která dohromady čítá asi 6,5 kilometru.

Autobus do Sv. Jana pod Skalou vyjíždí z pražského Zličína. V obci žijí jen necelé dvě stovky lidí, je ale hojně turisticky navštěvovaná. Podle pověsti se v ní poustevník svatý Ivan usadil přibližně v polovině 9. století. V roce 1030 daroval kníže Břetislav I. kapli sv. Jana benediktinskému klášteru Ostrov u Davle. Historie se obcí prošla výrazně, což je vidět i na tamních památkách, které je dobré si prohlédnout – určitě doporučujeme navštívit kostel Narození sv. Jana Křtitele a jeskyni sv. Ivana. Následně si lze dát kávu, vodu či něco dobrého na zub v jedné z tamních restaurací.

FOTO: Výlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska

Výlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou 2 – foto ACVýlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou – foto ACVýlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou 3 – foto ACVýlet ze Sv. Jana pod Skalou do Srbska - cestou 4 – foto AC

V části Beroun-Hostim býval vápencový lom

Poté už stačí vydat se po silnici směrem k obci Beroun-Hostim, jít při správném levém kraji vozovky a dávat pozor na auta, kterých tam ale jezdí málo. Do části města Beroun-Hostim je to po rovné silnici asi dva kilometry. Lze tam posedět na lavičce nebo v hospodě, pokud je otevřená. Obec Beroun-Hostim je zajímavá mimo jiné tím, že se tam nachází bývalý vápencový lom Alkazar.

Tip na výlet: Vítochov, navštivte kostelík jako ze Svatební košile

Nádherná obec Srbsko, cíl výletu

A je možné jít do výletního cíle – do nádherné obce Srbsko, nacházející se asi čtyři kilometry před Karlštejnem. Pokud se chce někdo vydat tam a kopečky mu nevadí, samozřejmě může. Z Berouna-Hostim se do Srbska jde krásnou krajinou, ke konci podél Berounky. Cestou potkáváte pěší, cyklisty i domácí zvířecí mazlíčky na cestách. Při našem putování se ztratila kočka, která posléze na paničku čekala na stejném místě, kde se zatoulala. Tvářila se jakoby nic. Z procházky byla zdravě unavená, stejně jako všichni výletníci. V Srbsku si tudíž všichni zaslouží pořádný oběd nebo večeři. Do Prahy se pak lze dostat pohodlným osobním vláčkem, který jezdí až do pozdních večerních hodin.

9.8.2020
Náš REGION již informoval o tom, že jeden z členů družstva AKORN (Asociace za komunitní...
8.8.2020
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
Budovy na železniční stanici Hostivice
7.8.2020
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
29.7.2020
Alzheimercentrum v Černošicích představilo v půli července unikátní koncept péče o klienty trpící Alzheimerovou chorobou...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
23.7.2020
I letos se uskutečnil tradiční CihlaFest. Připadl na 18. července a měl trochu jinou podobu,...
Počáteční modelace hlavy svaté Juliány
21.7.2020
V sobotu 8. srpna ve 14 hodin bude odhalena a posvěcena socha sv. Juliany, která...
17.7.2020
Ve středních Čechách přibylo kyberútoků tzv. vyděračským programem, kriminalisté jich od 5. května evidují 11....
16.7.2020
Dne 18. července 2020 se od 10 hodin uskuteční jako každý rok již tradiční CIHLAFEST,...
Reklama