Tip na výlet: Položení kytičky u zbraslavského pomníku Vladislava Vančury

Další fotky

Podzimní čas je jako dělaný pro výlet na Zbraslav se zastavením se u pomníku spisovatele Vladislava Vančury (1891-1942), který se nachází v malém parčíku na konci „slepé“ ulice nesoucí jeho jméno. Stojí vedle Vančurovy vily. Za svoji tvorbu i odboj proti nacistům si tento velký muž zaslouží minimálně kytičku.

Se Zbraslaví je Vančura spojen jednak tím, že tam vlastnil vilu se zajímavými terasami, na kterých psal literární díla, jednak tím, že je místem natáčení Rozmarného léta – každý si jistě zbraslavskou Vltavu a hlavního hrdinu ztvárněného Rudolfem Hrušínským vybaví. I slavný slogan: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“

Vilu koupila rodina Vančury, který byl původní profesí lékař, od bývalého zbraslavského poštmistra. V roce 1924 nakreslil první plány jeho přítel z Devětsilu, architekt Jaromír Krejcar, který byl část života mužem spisovatelky Mileny Jesenské, společně měli dceru, později také spisovatelku Honzu Krejcarovou, následně Černou.

Gestapo je zatklo a hromadně zavraždilo. V Kostelci nad Labem vzpomínali na hrdinné odbojáře

Zbraslav 1942 – zatčení Vančury gestapem

Projekt vily později upravil a realizoval místní stavitel Václav Vejvoda. Svého času v ní byla i lékařská ordinace, nyní ji vlastní Vančurovi potomci. Dne 12. května 1942 zatklo Vančuru ve vile gestapo, 1. června téhož roku jej – po několika týdnech věznění – nacisté popravili. Dožil se tak pouhých jedenapadesáti let. U pomníku, který je na veřejném místě vedle vily, se pravidelně konají vzpomínkové akce.

Na počest spisovatele Vladislava Vančury se na Zbraslavi konají i různé jiné akce. K největším patřily Vančurovské dny, které se v městské části uskutečnily v roce 2012, kdy od popravy uplynulo sedmdesát let. Zájemci měli možnost ve zbraslavském Divadle Jana Kašky znovu vidět slavné Vančurovy filmy Markéta Lazarová, Naši furianti či Marijka nevěrnice.

FOTO: Vladislav Vančura Zbraslav

Vladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto ACVladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto AC 2Vladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto AC 3Vladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto AC 4Vladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto AC 5
Další fotky
Vladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto AC 6Vladislav Vančura Zbraslav - pomník Vladislav Vančura – foto ACVladislav Vančura Zbraslav - Vančurova vila – foto CzechTourismVladislav Vančura Zbraslav - rozmarne_leto_2 – 2012 – foto Monika HořeníVladislav Vančura Zbraslav - rozmarne_leto_3 – 2012 – foto Monika HořeníVladislav Vančura Zbraslav - rozmarne_leto_2012 – foto Monika Hoření

Rozmarné léto pod širým nebem

Děti byly potěšeny loutkovou pohádkou v podání Zbraslavské kulturní společnosti Kubula a Kuba Kubikula, celé rodiny pak naučnou pětikilometrovou stezkou Rozmarné léto s otázkami spojenými s literárním odkazem Vančury, dějinami Zbraslavi nebo českého státu. Člen činohry Národního divadla Oldřich Vlček za klavírního doprovodu sólisty České filharmonie Borise Krajného přednesl text, který o Vančurovi napsal básník Jaroslav Seifert a který byl publikován v knize Všecky krásy světa.

Tehdejší slavnost vyvrcholila divadelním představením Rozmarné léto v podání herců kladenského Divadla V. A. D. Představení se uskutečnilo pod širým nebem, ve zbraslavské Městské zahradě. Vančura, coby zbraslavský občan, měl Zbraslav moc rád.

První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.6.2021
Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) skončil v loňském roce ve ztrátě 9,7 milionu korun. Důvodem...
30.6.2021
Stavebníkům silnic začíná chybět materiál, hlavně ocel, kamenivo a plasty, a vše navíc výrazně zdražuje....
30.6.2021
Rekonstrukce elektrického vedení z Přeštic do Nepomuku na Plzeňsku a z Nejdku do Černavy na...
30.6.2021
V kraji jsou stále místa bez dodávky elektrické energie. Energetici evidují 18 poruch na ve...
Seniorek Vrané nad Vltavou
29.6.2021
Veřejnost se může zapojit do projektu obecně prospěšné společnosti Mezi námi, jejímž posláním je propojování...
Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové
16.6.2021
Zachovat, nebo zrušit možnost umísťování dětí do tří let do ústavních zařízení? Jedná o tom...
21.5.2021
Adoptuj si svého seniora. Takový název nese projekt Maltézské pomoci v Černošicích. Dobrovolníci pravidelně dochází...
18.5.2021
Policie se zabývá případem, kdy muž ukradl zboží z boxů výdejního místa v Roztokách u...
Reklama