12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

V Hostivici oslaví 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy

Pětadvacet let zapojení Pražské integrované dopravy do Hostivice bude připomenuto v sobotu 7. září, a to v rámci šestého ročníku Městských pivních slavností. S dopravní akcí bude propojen také Pražský železniční den na Smíchově.

Velkolepá oslava bude zaměřena nejen na historickou dopravní techniku, kdy se zájemci budou moci svézt historickými vlaky i autobusy. „Vše bude odstartováno odjezdem slavnostního dopravního konvoje v 10 hodin, tedy veteránskou jízdou, kdy na náměstí v Hostivici přijedou motorky, stará auta a autobusy, udělají okruh po městě, aby si je lidé mohli prohlédnout, přičemž autobusy se následně vrátí na své linky, na kterých budou jezdit celý den. Ostatní vozidla budou na náměstí vystavena,“ uvedl pro Náš REGION příznivec dopravy Michal Babický, který spolu s Městským kulturním střediskem Hostivice, ROPIDem, IDSK (Integrovanou dopravou Středočeského kraje), Českými drahami a dalšími partnery dopravní část slavnosti organizuje.

FOTO: Hostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy

Hostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - Kyklop – foto archiv Michala BabickéhoHostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - foto archiv Michala BabickéhoHostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - Ikarus280 – foto archiv Michala BabickéhoHostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - All-focus

Historickým vlakem ze Smíchova

„K propojení Regionálního dne Pražské integrované dopravy v Hostivici a Pražského železničního dne na pražském Smíchově dojde tak, že ze smíchovského nádraží bude do Hostivice jezdit historický vlak, který pojede přes Zličín a pokračovat bude na Rudnou,“ řekl Babický. „Bude to motorový vůz řady 820 „Singrovka“, který před dvaceti lety uzavíral na zdejší trati provoz této typové řady. Dále bude jezdit vlak vedený lokomotivou zvanou „Kyklop“ na okružních jízdách Praha-Smíchov – Rudná u Prahy – Hostivice – Praha-Smíchov. A možná přijede i parní vlak.“Vlaky budou jezdit několikrát denně, v Hostivici i na chvíli zastaví, aby si je lidé mohli prohlédnout,“ dodal. Cestování vlakem bude dotované, se slevou. Vlaky budou mít své jízdní řády, které – stejně jako jiné informace – budou postupně zveřejněny na webech Městského kulturního střediska Hostivice, ROPIDu nebo citytrans.info, které spravuje Babický.

Na nádraží bude i malá zahradní železnice

Na nádraží bude plno informačních stánků – kupříkladu ROPIDu nebo Českých drah, i stánek s různými upomínkovými předměty. Vystaveny budou například současné automobily hasičů SŽDC (Správy železniční dopravní cesty) či autobusy. Nebo zahradní železnice, což bude lákadlo především pro děti – jednat se bude o zmenšeninu skutečné železnice, zájemci se budou moci svézt. Dalším lákadlem bude jízda na šlapací drezíně z roku 1851. Na své si přijde celá rodina, včetně seniorů. Prohlédnout si budou moci vystavené autobusové veterány. Na náměstí, kde bude přehlídka malých a středních pivovarů a bohatý kulturní program, je pak dovezou přistavené historické autobusy. Možné bude též absolvovat nostalgické či prezentační jízdy historickými a současnými autobusy v okolí Hostivice.

Probouzí zájem o veřejnou dopravu, spolupracuje s městem Hostivice

Výstava fotografií i historická tramvajová linka

Veteránskými autobusy budou moci lidé jet i přímo z Prahy, zajímavá může být kombinace jednu cestu absolvovat vlakem, druhou – zpáteční – autobusem. Nebo naopak. Cesta autobusem bude zdarma, přičemž budou jezdit z pražských Řep a Zličína, odkud jezdí i stálá linka. „Když se lidé vrátí zpátky autobusem do Řep, tak tam bude vazba zase na historickou tramvajovou linku, která je odveze na Smíchovské nádraží. Bude toho opravdu hodně a vše takto krásně propojeno,“ uvedl Babický, který na přípravách – spolu s ostatními – pracuje asi rok, aby vše do sebe zaklaplo jak puzzle. Aby toho nebylo málo – v budově Městského úřadu Hostivice si budou moci zájemci prohlédnout jeho fotografickou výstavu „25 let Pražské integrované dopravy v Hostivici“.

Zlatým hřebem bude koncert Monkey Business

Hlavní program se uskuteční na hostivickém Husově náměstí, kde – jak už bylo uvedeno – po celý den „pojede“ prezentace malých a středních pivovarů z celé České republiky. Kromě již zmíněné spanilé jízdy veteránů včetně výstavy vozidel, se budou konat hudební vystoupení známých kapel, přičemž zlatým hřebem bude koncert Monkey Business. Chybět nebudou hasičské závody nebo prezentace pražského Letiště Václava Havla. Babický očekává vysokou účast, přičemž loni, kdy akce nebyla v tak velkém stylu, přišlo odhadem pět až sedm tisíc lidí. „Byl bych rád, aby děti, které na akci budou, získaly vztah k technice. Vedlejší efekt může být ten, že z nich v budoucnu mohou být noví strojvedoucí nebo řidiči autobusu, proto na akci bude i náborový stánek či stánek dopravní školy. Slavnost tedy bude nejen o zábavě a historii,“ uvedl. „Za důležité považuji preferenci veřejné dopravy. Když si všichni lidé sednou do aut, jsou všude kolony,“ dodal. S tím, že veřejná doprava je navíc ohleduplnější k životnímu prostředí. Akce může pomoci získat lidem vztah i k ní. Proto neváhejte a přijeďte na akci!

Před 1 hodinou
V rámci kampaně Evropský testovací týden bude obecně prospěšná společnost Magdaléna bezplatně testovat na infekční nemoci,...
Před 3 hodinami
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
Dnes, 07:01
Dvě oslavy adventu se letos budou konat v podhradí starobylého Karlštejna. Na první i poslední...
Včera, 14:33
Návrh nového dopravního terminálu má detailní podobu. Smíchovský terminál lépe propojí železniční a autobusovou dopravu a zkrátí...
Včera, 08:33
14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat proběhne ve dnech 5.6. a 6.6.2020 v prostorách Lesního divadla...
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
15.11.2019
Všenory by potřebovaly architekta, který by mohl být prostředníkem při jednáních podobných tomu, které se...
15.11.2019
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
14.11.2019
Praha-západ je zajímavá z hlediska konfigurace, jsou tam lokality v režimu chráněné krajinné oblasti, přesto...
Reklama