mapa regionů
zavřít mapu

Víno z Čech, Moravy, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Portugalska, Chile, Argentiny a dalších zemí bylo k ochutnání v rámci již šestého ročníku festivalu „In vino Hostivice“, který se ve dnech 8. a 9. srpna konal na Husově náměstí v Hostivici.
Akci tradičně pořádalo Městské kulturní středisko Hostivice a prezentována byla vína z více než patnácti zemí světa, včetně šumivých, třeba prosecca. Vstup na akci byl zdarma, přičemž lidé si u vstupu zakoupili žetonky, za které pak dostat deci nebo dvě deci vína. Pokud si chtěli koupit láhev, pivo, vodu nebo něco k jídlu, platili penězi. U vchodu si též mohli zakoupit nebo za poplatek zapůjčit sklenici, do které jim „degustační vzorky“ byly nalévány. Festival tak výrazně omezil zbytečný odpad v podobě jednorázových plastových kelímků.
Z nabídky občerstvení si mohli vybrat masožravci, vegetariáni i vegani. Výběr byl pestrý: různé druhy burgerů, řecké mňamky „na vidličku“, preclíky, sýry, na různé způsoby dělané těstoviny a mnoho dalšího. Christian Mayer, který byl (ve slovenském kroji) u vína ze Slovenska a pomáhal s organizací celého mezinárodního festivalu, uvedl, že nápad pořádat festival v tak obrovském mezinárodním rozsahu dostal ředitel Městského kulturního střediska Hostivice Jan Černý, který jej – s pomocí dalších – i úspěšně realizoval. Každoročně tak na náměstí přichází tisíce lidí včetně přespolních.
Podle slov Mayera tam v minulosti zavítali i vinaři ze zahraničí – Rumunska nebo Moldavska, kteří o tamních vinařských oblastech i vínech povídali. To každoročně dělají i vinaři z České republiky. A také prodejci, kteří sem dovážejí zahraniční vína. Kupříkladu nabízené slovenské víno pochází z Malokarpatské vinařské oblasti, přičemž na svazích Malých Karpat a rovinách pod nimi se pěstuje déle než tři tisíce let. Portugalské vinařství se zase nachází na levém břehu řeky Douro na více jak padesáti hektarech vinic, pěstovány jsou tam rozmanité odrůdy, jež se poté zpracovávají tradiční metodou šlapání v kamenitých nádobách.
Letos se v rámci festivalu uskutečnily i koncerty. V pátek to byl mimo jiné koncert Báry Basikové, v sobotu Čechomoru. Zavítalo na ně i plno Pražáků, což bylo poznat mimo jiné podle toho, že po skončení čekala fronta na autobus jedoucí na pražský Zličín. Dále vystoupily kapely Lety Mimo, I. V. M., The Silver Spoons a Bůhví. Před radnicí, která se na kraji náměstí nachází, byla instalována výstava týkající se informací o městě, skladbě obyvatelstva, území či možných potřebách. V rámci festivalu se uskutečnila také degustace vzorků vín, ze které vzešel vinař roku – Pavel Halada z vinařství Cool.