30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

V Jincích chtějí renovovat unikátní historickou huť Barbora

Další fotky

V Jincích se nachází historická huť Barbora, kterou chce vedení městyse zrenovovat, zřídit tam muzeum hutnictví, prezentovat trilobity, neboť v okolí Jinců jsou jejich rozsáhlá naleziště, a vytvořit multifunkční prostor pro venkovní kulturní a společenské akce. Část objektu hodlá věnovat rodákovi – houslistovi Josefu Slavíkovi.

Reklama

Městysu Jince se předloni podařilo od soukromého majitele objekt historické huti Barbora koupit. „Stálo nás to necelých pět milionů, které jsme předčasně, již loni, splatili. Mám z toho obrovskou radost,“ uvedl pro Náš REGION starosta Josef Hála, který byl loni na podzim zvolen již počtvrté. „Loni se nám podařilo odsoutěžit opravu střechy, což je to prvotní, co je třeba udělat. Letos na jaře bychom měli celou akci realizovat. Celá oprava vychází asi na 3,6 nebo 3,8 milionu korun, protože ještě samozřejmě, jak to bývá, ‚vyplavou‘ nějaké vícepráce,“ řekl.

Muzeum hutnictví, trilobiti i zábava

Městys našel pochopení u Středočeského kraje, od kterého získal asi 2,4 milionu korun. „Už jsme zajistili, aby stavba nespadla. Následovat budou údržbové práce, dveře, okna, vnější fasáda, první část objektu hutí chceme připravit na pořádání koncertů nebo výstav. Část objektu chceme věnovat hutnictví, v minulosti se tady totiž těžila železná ruda. Další prostory bychom rádi věnovali známému houslistovi Josefu Slavíkovi, který hrál u dvorů ve Vídni, Budapešti či v Paříži. V objektu chceme také prezentovat trilobity. V našem okolí jsou rozsáhlá naleziště, jsme součástí geologického útvaru Barrandien. Takzvaného konínského ráčka máme v obecním znaku,“ uvedl Hála.

Kdysi v něm nocovala Marie Terezie. Hostinec Barborka v Dolních Počernicích chátrá

Huť, kde jsou kupříkladu vzácné unikátní stropy, pracovala na základě progresivních technologických prvků, které se potom aplikovaly do hutí na území Rakouska-Uherska. „V Evropě existovaly jen dvě takové huti, druhá je ve Francii,“ řekl starosta. Zatímco ve Francii se zachovala jen samotná huť, v Jincích máme i okolní stavby. „Na pozemcích v okolí huti Barbora chceme provozovat letní amfiteátr, různé slavnosti, dny dětí, akce rybářů nebo myslivců. Chceme tam přestěhovat aktivity, které byly pořádány na Sokolské zahradě, kterou chceme do budoucna věnovat jen sportu, působí u nás fotbalisté, dvě tělovýchovné jednoty,“ uvedl Hála. V Jincích působí i mnoho dalších spolků, mimo jiné včelaři, chovatelé, rybáři, myslivci či aktivní mateřské centrum Jinečáček. Městys jejich činnost podporuje, letos na jejich podporu půjde asi 700 tisíc korun.

Opravený objekt bude lákat i turisty

Časovou realizaci renovace objektu historické huti si Hála netroufá odhadovat. Městys čeká ještě hodně práce a shánění financí. „Na technické památky je všeobecně málo peněz. My jsme ale díky dotaci z ministerstva kultury byli tři dny v Norsku, kde jsme poznávali jejich technické památky, dokonce jsme sehnali i partnera, který by byl ochoten nám při rekonstrukci objektu pomoci, což je jedna z podmínek, abychom mohli být zařazeni do Norských fondů. Rád bych objekt zachránil i kvůli cestovnímu ruchu. Kromě 17kilometrové naučné stezky, která vede přes tři okolní obce, tady v podstatě v této oblasti nic nemáme. Jsou tu vojenské lesy, včetně vojenského cvičiště, kam se ale nesmí chodit. Huť by krásně navazovala na příbramské hornické muzeum – v Příbrami se těžilo olovo, u nás se těžilo i tavilo železo,“ nastínil starosta.

FOTO: Historická huť Barbora v Jincích

Historická huť Barbora v Jincích - Historická huť v Jincích – foto Miroslav MaršálekHistorická huť Barbora v Jincích - Historická huť v Jincích 3 – foto Miroslav MaršálekHistorická huť Barbora v Jincích - Historická huť v Jincích 2 – foto Miroslav MaršálekHistorická huť Barbora v Jincích - All-focusHistorická huť Barbora v Jincích - All-focus
Další fotky
Historická huť Barbora v Jincích - All-focusHistorická huť Barbora v Jincích - All-focusHistorická huť Barbora v Jincích - All-focusHistorická huť Barbora v Jincích - Starosta Jinec Josef Hála před radnicí – foto Miroslav MaršálekHistorická huť Barbora v Jincích - All-focus

Jince sice nemají jiné památky, ale zato mají dobré podmínky pro život, a to nejen co se týká čistého vzduchu, ale i občanské vybavenosti. Je tam mateřská i základní škola s novou tělocvičnou, praktický lékař, pediatr, zubař a další odborní lékaři, svou polikliniku mají i vojáci, kteří mají v Jincích základnu. „Koupili jsme objekt bývalých lázní, které mají asi 600 metrů čtverečních. Ve spodní části realizujeme z vlastních prostředků družinu, chceme tam přestěhovat školní dílny, hrnčířskou dílnu a uvolněné prostory ve škole chceme využít i pro rožmitálskou pobočku základní umělecké školy, která u nás působí. Na hru na nástroje, zpěv či tanec je zapsáno asi 80 dětí, které si také zaslouží svoje prostory, aby jen nečekaly, kdy se v základní škole uvolní nějaká třída,“ řekl.

Voda pro městys je jako krev pro člověka

„V základní škole máme dvě speciální třídy – jazyků a počítačovou, chceme využít i půdu školy pro vestavbu, kde by byly čtyři speciální třídy s kabinety na fyziku, biologii, chemii a další počítačovou učebnu. Porozhlížíme se po dotaci. Ve škole je asi 250 dětí a mají nárok udělat si chemický pokus nebo vidět fyziku v praxi,“ dodal. Městys provozuje osm sociálních bytů, kde žijí především starší lidé. Jince mají v plánu rozšířit počet obecních bytů, některé z nich by mohly být v objektu bývalých lázní, proto se za tímto účelem snaží shánět dotace.

Kounice, Lošany, Křinec. Chystá se renesance chátrajících památek za více než miliardu

Hála chce pro městys realizovat také rekonstrukci úpravny vody, vodovod a kanalizaci rozšířit i do dvou osad, které do Jinců patří. Vyjde to asi na 100 milionů korun. Většinu městys již získal ze Státního fondu životního prostředí. Ale voda je důležitá. Nedávno jsem někde četl, že voda pro republiku je jako krev pro člověka,“ řekl. Je rád, že funguje příspěvková organizace městyse – Služby městyse Jince, která provozuje kompletní vodohospodářskou infrastrukturu, bytové hospodářství, technické služby a kompostárnu.

23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
22.8.2019
Venkovní plavecký bazén na Velkém sídlišti v Berouně ukončil sezonu o dva týdny dříve. Důvodem...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
20.8.2019
Doprava na Slánsku, městská i meziměstská, se příští týden propojí s pražskou dopravou. Změní se...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) opraví autobusový terminál u stanice metra B Zličín. Rekonstruován bude povrch...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
Reklama