V radotínském háji je pomník německého vojáka, který se zastřelil, aby nemusel do války

V Radotíně ve Velkém háji se nachází pomníček na počest německého vojáka Josefa Wunsheima von Lilienthal. „Jedna z radotínských legend, kterou jsem slýchával od svého dědy, vyprávěla o pomníčku německého vojáka kdesi v lese nad hájovnou. Měl prý se v těch místech zastřelit, aby nemusel do války,“ uvádí v dokumentaci zmizelých válečných památníků, vedené Spolkem pro vojenská pietní místa, Jiří Bárta z radotínské letopisecké komise. Před lety zjistil, jak se vše událo.

Místní se podle jeho slov shodovali, že pomníček s křížkem už dávno zmizel, přičemž Jiří Bárta později zjistil, že nikoli: „Pan Andr vzpomněl, že se Pepa pokoušel střelit už jednou, dole v ulici pod hájovnou, a jen duchapřítomný zásah několika žen tenkrát zabránil nejhoršímu. Později, již v osudné pondělí 28. června, ho poslal hajný Seydl nahoru do lesa, že tam je srnec, ať tedy jde napřed, že se pak sejdou. Zanedlouho nato se však ozval z lesa výstřel a ještě toho dne snášeli na nosítkách mrtvého adjunkta dolů do Radotína.“

Kámen porostlý mechy s iniciálami

Jiří Bárta našel v roce 2012 pomníček v horní části svahu, kde je hustý podrost z trav a ostružiní. „U paty jedné ze sosen je spíše oblý, zavalitý kámen, celý porostlý mechy. Na jeho horní straně prosvítala část nápisu a po očištění se objevilo vytesané celé datum události, vprostřed pak stylizovaný erb s iniciálami W. J. a nad ním jednoduchý kříž se snítkou po straně. Prostý památník s výhledem na údolí, na Radotín i na zbraslavský zámek. Pěkné místo,“ uvedl. Pomníček i s doplňujícími informacemi vložil do databáze Spolku pro vojenská pietní místa jeho místopředseda Vladimír Štrupl.

FOTO: Pomník německého vojáka v Radotíně

Pomník německého vojáka v Radotíně - Velký háj Radotín – foto Jiří Bárta na šířkuPomník německého vojáka v Radotíně - Velký háj Radotín – foto Jiří BártaPomník německého vojáka v Radotíně - Velký háj Radotín – foto Jiří Bárta 2

Pomníček pod patou borovice

A jak se k pomníčku dostat? „Od urnového háje se dáme úvozovou cestou vzhůru, nahoře se stáčí doleva, jdeme dále ještě asi 50 metrů a na rozcestí odbočíme vlevo a hned znovu doleva, pěšinou pak dojdeme až na hřeben, takřka až na vyhlídku nad Radotínem a zde se pustíme vpravo na hřebenovou pěšinu. Asi po 15 metrech je po levé straně pěkný dub a od něho pár metrů po svahu bříza a vedle ní jedna z borovic. Pod patou jejího kmene je náš pomníček,“ popisuje Jiří Bárta.

Příběh vojáka, který odmítl válku

A jaký je příběh německého vojáka? „Byl jím mladý lesní adjunkt Josef Wunsheim von Lilienthal. Jeho otec spravoval zbraslavský zámek a za okupace se přihlásil k německému občanství. Maminku měl ale Češku a sám se prý také cítil spíše Čechem. To však nebránilo říšské branné moci, aby ho povolala na ruskou frontu. Jedna verze říká, že měl teprve nastoupit, druhá, že odtamtud přijel domů na dovolenou. Každopádně se toho dne, 28. června 1943, rozhodl, že už se tam určitě nevrátí,“ dodává Jiří Bárta.

V Radotíně už léta není pomník připomínající střelbu do lidí ve 30. letech. Dodnes se o něj vedou spory!

Ostatky vojáka byly exhumovány

„Po válce byly ostatky Josefa Wunschheima exhumovány neznámo kým a uloženy neznámo kde. Hrob byl prodán. S největší pravděpodobností vše zařídil jeho otec. Ten čelil obvinění z kolaborace a rovněž se ze Zbraslavi odstěhoval a stopy po něm se ztratily, takže se ani nedá zjistit, jestli byl odsouzen,“ píše.

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
18.9.2020
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
17.9.2020
Ve dnech 2. a 3. října se v České republice, vyjma Prahy, uskuteční krajské volby....
16.9.2020
Od září 2020 jezdí pražská MHD v omezeném provozu. Z vedení města i ROPIDu zaznívá,...
15.9.2020
Tzv. dětské skupiny, což bylo vlastně organizované hlídání dětí, byly východiskem z nouze v situaci,...
14.9.2020
Vydařilo se počasí, k mání bylo dobré pití, jídlo i muzika. Na 12. ročníku Radotínského...
12.9.2020
V sobotu 17. října proběhne v Hostivici výsadba Aleje porozumění. Cílem akce je vysadit 700 metrů dlouhou...
7.9.2020
„Žák vstupuje do školy pouze v případě, pokud se u něj neprojevují příznaky onemocnění virem...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
6.9.2020
Na zasedání zastupitelstva města Řevnice, které se uskuteční v pondělí 7. září, budou zastupitelé projednávat...
3.9.2020
Letošní senátní volby, kdy voliči obmění třetinu horní parlamentní komory, se uskuteční ve dnech 2....
2.9.2020
To, že smích prodlužuje život a kultura povznáší ducha, je známá věc. Proto jsme se...
Reklama