Ve škole v Rudné otevřeli nejen novou tělocvičnu

Nová tělocvična, společně s jídelnou, šatnou, kuchyní, kmenovými třídami i speciálními učebnami, byla slavnostně otevřena a pokřtěna v Základní škole Rudná rozprostírající se v místní Masarykově ulici. Projekt rozšíření školy byl podpořen vládním programem určeným pro obce v prstenci kolem Prahy.

Slavnostní akt odstartoval v pondělí 2. září, symbolicky v 11.11 hodin, doprovázen byl nejen proslovy zástupců vedení školy, města, vlády a Poslanecké sněmovny, ale také sportovním a kulturním vystoupením dětí či duchovním požehnáním.

„Jsme rádi, že jsme se dostali do programu, který se týká prstence kolem Prahy a vyhlásila jej vláda. Byli jsme zřejmě první, ale postavila se také škola v Psárech, jejíž slavnostní otevření se konalo den po slavnostním aktu rozšíření naší školy. Pomohlo nám to, protože všechny dotační tituly předtím myslely jen na učebny, nikoli na zázemí. Nám nyní, spolu s třídami a speciálními učebnami, mohly vzniknout i jídelna, šatna, kuchyně a tělocvična, což u dřívějších dotačních titulů nebylo možné a tyto prostory bychom nemohly mít, přitom pro školu jsou nezbytně nutné,“ uvedl ředitel základní školy v Rudné Pavel Kasal, kterého jsme oslovili.

Hala pro děti i dospělé

Ve stručnosti připomněl i úctyhodnou historii školy. „Školní budova byla otevřena v roce 1967, následně jsme postupně provedli dvě přístavby, tato byla třetí. V roce 2005 jsme z obecních peněz postavili šest tříd, v roce 2013, za pomoci evropských dotací, jsme postavili dalších osm tříd a opravili hřiště,“ řekl. Sportovní hala, která vznikla díky současné-třetí přístavbě, slouží podle jeho slov především dětem a mládeži, přičemž každý den je otevřena přibližně do 19 hodin. Mohou ji však využívat nejen děti v rámci školy, ale i prostřednictvím tělovýchovných spolků, zároveň slouží široké veřejnosti a různým spolkům, které tam chodí cvičit.

FOTO: Tělocvična v základní škole v Rudné

Tělocvična v základní škole v Rudné - All-focusTělocvična v základní škole v Rudné - All-focusTělocvična v základní škole v Rudné - All-focus

Slavnostního aktu se zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO), který kupříkladu spolu s žáky vyzkoušel volejbalové míče. „Školy a jejich rozšiřování podporujeme od roku 2014, a to v rámci 151 projektů, na které jsme dali 4,1 miliardy korun z ministerstva financí. Asi dvě miliardy na další projekty jsme poskytli ministerstvu školství. Je to naše priorita, kvůli nedostatku míst pro žáky jsme nových míst vytvořili asi patnáct tisíc. Je pro nás důležité, aby mladí lidé neměli obavu, že když budou mít děti, tak se nedostanou do školy,“ uvedl pro Náš REGION.

Neskutečné se stalo skutkem

Slavnostního aktu se zúčastnila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která na sociální síti následně uvedla, že tělocvična vypadá parádně. „Doufám, že děti budou z nové tělocvičny nadšené minimálně tak jako já,“ dodala. Další političkou, která přestřihovala slavnostní pásku a kterou jsme oslovili, byla poslankyně Věra Kovářová (STAN), která dotační titul, z něhož byly čerpány finance i na přístavbu školy v Rudné, prosadila v Poslanecké sněmovně, a to za pomoci poslanců a starostů z Prahy-západ.

„Dodali mi podklady, studie, věděli, kolik míst a kde pro děti bude chybět,“ řekla Kovářová. „Pro Rudnou se neskutečné stalo skutkem. Rudná potřebovala velkou tělocvičnu, nejen pro mládež, ale i pro dospělé, jestli se na ně tedy vůbec, přes velký zájem dětí, dostane. Město samozřejmě potřebovalo i další třídy, bez nich by škola nemohla fungovat. Pan ředitel s panem starostou a jejich týmem udělali velký kus práce, celá léta to sleduji,“ pokračovala.

Peněz na školy bude stále zapotřebí

Nedostatek míst ve školách je podle jejích slov pro okolí Prahy problém. „Rudná má nyní přístavbu, v Chýni stojí nová škola, v Psárech se nová otevírá, na řadu přijdou i další obce, kde také dochází k rozvoji, jako jsou Drahelčice, Nučice nebo Loděnice. Peněz z dotačního titulu bude dalších deset let zapotřebí neustále. Mladí lidé se stěhují do středních Čech. A ti, kteří už své děti odchovali, byty prodávají a přicházejí sem zase noví mladí lidé. Trend je a bude jiný než v jiných částech republiky,“ dodala.

Na školáky už čekají nové učebny

Poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pro Náš REGION řekla, že peníze pro konkrétní dotační titul, určený školám v prstenci kolem Prahy, byly vybojovány již v roce 2016, tedy v době její působnosti. Ve středních Čechách je podle jejích slov nejen hodně dětí zde narozených, ale i těch, jejichž rodiče sem přicházejí za prací z jiných regionů. „Školy zde praskají ve švech. Jsem proto ráda, že v Rudné je škola srdcem obce. Pan starosta Lubomír Kocman se stará o to, aby děti nejen z Rudné, ale i okolí, měly pro učení krásné zázemí. Stejně tak se snaží i učitelky a učitelé,“ dodala. A všem popřála vše dobré do nového školního roku.

25.5.2020
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
19.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
19.5.2020
Zkoušky černošického sboru Tutte Le Note byly pozastaveny ihned s uzavřením škol na začátku března....
18.5.2020
Tréninkový režim ASK DIPOLI v Černošicích a Dobřichovicích se vrací k normálu. Atleti mohou do konce...
Počáteční modelace hlavy svaté Juliány
18.5.2020
Spolku pro obnovu sochy sv. Juliány se v rámci veřejné sbírky podařilo vybrat potřebných 360...
14.5.2020
Z okenice budovy na vlakové stanici ve Všenorech si někdo nedovoleně odnesl muškáty z truhlíku,...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
12.5.2020
Mezi Prahou a Mělníkem bude opět pravidelná osobní lodní doprava. Loni přibylo cestujících, kteří ji...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
10.5.2020
Radnice v Davli zveřejnila informace, jak je třeba v době ohrožení koronavirovou infekcí nákladat s...
Reklama