Ve Statenicích byla pokřtěna malá kobylka Žežulka

Další fotky

Svůj den měla malá kobylka Žežulka, narozená 30. března v Jezdecké stáji statku Statenice. V sobotu 18. května se na její počest sjeli dospělí i děti. Konal se její křest, přičemž kmotry se stala herecká dvojice Eva Hrušková a Jan Přeučil. Hříbátko pobíhalo kolem s maminkou Terinkou, žádné disciplinované pózování fotografům. Proč taky? Živé, zdravé zvířátko!

I když koně, stejně jako příroda a lidé potřebují déšť a mnohdy je trápí sucho, při křtu všichni uvítali, že nepršelo. Sluníčko svítilo již od dopoledne. Před jednou hodinou po poledni, kdy akce startovala, se začínali sjíždět a scházet rodiny s dětmi z blízkého i vzdálenějšího okolí. Vstupenkou na křest bylo něco dobrého pro zvířátka: mrkev, jablíčka nebo suché pečivo. S lidmi a koňmi žije na farmě i plno dalších zvířat – například kočka, králíci nebo kráva.

Ještě než došlo k slavnostnímu křtu, byl odměněn jiný oslavenec – tříletý koníček Gabriel, který dostal k narozeninám nazdobený dort z mrkve, trávy či jablíčka. Ihned ho před zraky všech spořádal, žádné ostýchání. Představeni byli i další koníci, jejichž domovem je statenický statek Milady a Josefa Froňkových a kteří se narodili v posledních třech letech. Například Plavuňka z Větrné Hůrky, které jsou dva roky a kmotrem jí byl Václav Vydra.

Popelka popřála ten nejkrásnější život

Křtu malé Žežulky, která se vyklubala na svět v noci před aprílem, se ujali kmotři Eva Hrušková a Jan Přeučil. Přišli s majitelem nakladatelství AOS Publishing Pavlem Mészárosem, který s Hruškovou napsal a vydal knížku Popelka & spol. k padesátinám první československé Popelky. „Žežulce přeju ten nejkrásnější život, jaký si jen pro koně umíme představit,“ řekla Eva Hrušková. Jan Přeučil zavzpomínal na film Smrt v sedle z roku 1958, v němž hrál a který byl z prostředí koní. Žežulce popřál, aby dělala všem radost.

FOTO: Křest hříbátka na statku ve Statenicích

Křest hříbátka na statku ve Statenicích - IMG-20190518-WA0035Křest hříbátka na statku ve Statenicích - IMG-20190518-WA0034Křest hříbátka na statku ve Statenicích - IMG_20190518_141000Křest hříbátka na statku ve Statenicích - IMG-20190518-WA0040Křest hříbátka na statku ve Statenicích - IMG-20190518-WA0045
Další fotky
Křest hříbátka na statku ve Statenicích - IMG_20190518_135822Křest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focusKřest hříbátka na statku ve Statenicích - All-focus

Žežulce popřála i spoluorganizátorka akce, novinářka Jitka Lenková ze Statenic, která je spolupracovnicí redakce Náš REGION. V rámci křtu byli vypuštěni holoubci, bílí i šedí. Holoubka si mimo jiné mohly přítomné děti namalovat, za obrázek si pak každý mohl bílého holoubka pohladit. Stejně tak mohly děti přebírat nachystané luštěniny – jako v Popelce.

Žežulce byla věnována i pohádka

Součástí odpoledne bylo i šermířské představení z dob třicetileté války nebo módní přehlídka šatů z různých údobí – renesance, baroka nebo gotiky. Nechyběl kulturní program pro děti. Eva Hrušková zazpívala písničky, děti se přidávaly zpěvem, tleskáním i tancem, Jan Přeučil přečetl pohádku, která patřila Žežulce, poslechnout si ji ale samozřejmě mohli všichni a také tak učinili.

Na otázku Jitky Lenkové, proč si Jan Přeučil v Popelce také nezahrál, odpověděl, že neví, zkrátka nebyl obsazen, ale zato si s Popelkou užívá krásný život nyní. Eva Hrušková to potvrdila. Občerstvit se bylo možné v baru „U Kobyly“, kde byly nealkoholické nápoje, guláš, zelňačka, housky s máslem nebo majonézou, domácí perník, domácí sýr nebo koblihy, o kterých prodávající provolával, že „nejsou od Andreje“. V nabídce byla i malá či větší umělecká díla zhotovená vitrážovou technikou Tiffany nebo kovařinou.

Děti se učí, jak pečovat o zvířata

Jezdecká stáj ve Statenicích slouží veřejnosti i jindy, nejen k výcviku jízdy na koních. Děti se tam docházejí učit, jaké jsou přípravy předtím, než lze nasednout na koně, že je třeba ho vyčistit, vyhřebelcovat, osedlat a po jízdě naopak odstrojit a zase vyčistit. Také se tam učí, že je třeba si s koněm povídat, vnímat jeho duši i to, jakou má náladu. Manželé Froňkovi dětem představují také ekologický způsob života. Zkrátka jim ukazují, jak lze trávit čas jinak než třeba jen u počítače.

Závodní kůň s opravdu velkým srdcem. Legendární Eclipse nikdy neprohrál

Na statku to žije i o letních prázdninách, kdy se tam pořádají příměstské tábory a školky pro malinké děti, o což je velký zájem. Děti rády pečují o zvířátka, kterých je na statku požehnaně, a je dobré, když se naučí, jak se o ně mají starat a co naopak dělat nemají, protože to zvířata může naštvat tak, že by mohla zaútočit. Na statku se děti mohou zabavit i tím, co dnešní dospělí mnohdy pamatují z dětství – udělat si přírodní kuchyňku, „vařit“ a „péct“ z hlíny.

Příští rok oslaví statek kulatiny

Statek letos slaví devatenáctiny, příští rok ho tedy čekají kulatiny. Existuje od roku 2000. Jak je uvedeno na jeho webových stránkách, „zabývá se převážně rekreačním ježděním, ale i drezurou a parkurovým ježděním“.

„Součástí areálu je ustájení pro deset koní, osvětlená písková jízdárna se skokovým materiálem, osvětlený pískový lonžovací kruh a výběhy. V hlavní budově se nachází klubovna se skříňkami, sedlovna a veškeré zázemí. Nabízíme také prodej přebytků jako mléko, máslo, maso vepřové a jehněčí, vejce, sýry atd.,“ informují na webu manželé Froňkovi. Na statku, který se nachází jen několik kilometrů od Prahy, se koná plno rozmanitých akcí a místní si ho očividně oblíbili.

Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
Včera, 09:06
Skupina občanů sbírá podpisy pro vyhlášení referenda v Řevnicích, které by obsahovalo dvě otázky. První...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Vizualizace Kulturně-komunitního centra Koruna
29.6.2020
V pražském Radotíně vzniká komunitní centrum, kdy se pod jednou střechou sejdou umělecká škola i...
27.6.2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek...
17.6.2020
Rozhovor se zakladatelem Kinematografu bratří Čadíků, panem Josefem Čadíkem.
Rozhodnou se ve Všenorech pro rekonstrukci stávajícího přejezdu, nebo přistoupí ke stavbě nadjezdu či podjezdu?
17.6.2020
O budoucí podobě trati ve Všenorech možná rozhodne referendum, které by se mohlo uskutečnit společně...
16.6.2020
Mírná zima bez sněhu a sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. I Hostivice...
Reklama